Maailm

Maidani peaarst Olga sobiks Ukraina presidendiks (17)

Allan Espenberg, 11. märts 2014 07:00
KOOS HODORKOVSKIGA: Pühapäeval saatis Olga Bogomolets Maidanil Kiievisse saabunud Mihhail Hodorkovskit, kes oma kõnes süüdistas saja inimese elu nõudnud vägivallas Ukraina kukutatud režiimi ja Moskva kokkumängu. Foto: ITAR-TASS/Scanpix
Avalikkuse ette lekkinud Eesti välisministri Urmas Paeti ja Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Catherine Ashtoni telefonivestluses mainib Paet mitu korda oma Kiievi infoallikana Olgat. Kes on see salapärane naine?

Olga Bogomolets (47) ühines Maidani liikumisega vahetult pärast seda, kui oli laiali aetud esimene, üliõpilaste algatatud väljaastumine Janukovõtši režiimi vastu. Ta organiseeris Kiievi peaväljakul haavatute rehabilitatsiooni koordineerimiskeskuse, mis kogus andmeid aktsioonide käigus kannatanute kohta ja andis välitingimustes esimest arstiabi. Selles keskuses töötas sadu vabatahtlikke kiirabiarste, traumatolooge, kirurge, ajukirurge, medõdesid. Kuigi püüti tegutseda võimalikult steriilselt, ei õnnestunud välitingimustes seda põhimõtet alati järgida. Puudust tunti nii arstimitest kui ka verest, kuid seda laadi üleskutsetele vastas tuhandeid inimesi, kes tõid oma kodustest varudest ravimeid ja loovutasid verd.

Samal teemal

Olga Bogomolets oli see, kes Maidanil tegutsedes andis ajakirjandusele informatsiooni haavatute ja hukkunute kohta. Samuti suhtles ta nii Ukraina kui ka välisriikide poliitikute, ühiskonnategelaste ja ametiisikutega ning informeeris neid viimastest suundumustest Maidanil, asetades pearõhu meditsiiniprobleemidele. Tema mitteametlikuks ametinimetuseks oli Maidani meditsiinikoordinaator, aga tavaliselt kutsuti teda lihtsalt Maidani peaarstiks.

Olga päästis inimesi

Bogomolets juhtis meedia tähelepanu asjaolule, et paljud inimesed surid seetõttu, et nad ei saanud õigel ajal arstiabi. Paljude hukkunute elu oleks saanud päästa, kuid miilits takistas kiirabiautode liikumist ja hoidis meedikuid kinni. Teisalt kerkis veebruaris vigastatute arv Maidani andmetel üle tuhande, mistõttu haiglad ei suutnud nii palju patsiente vastu võtta ja kergemate vigastustega inimesed saadeti kodusele ravile.

Olga teatas veebruaris, et enamik inimesi suri tulirelvahaavadesse: "Inimesed said raskeid vigastusi, kui neid oli otsetabamusega tulistatud pähe ja südamesse."

Ta nimetas ühe surmapõhjusena veel ka kuulitabamusi kõhtu. Samuti oli palju põletushaavu ja granaadivigastusi, väljalöödud silmi, vigastatud jäsemeid, oli vaja teha hulk amputeerimisi. Mõni aeg hiljem teatas Olga, et tulistajateks on elukutselised snaiprid, kes sihivad südamesse, et meedikutel poleks vähimatki võimalust inimelu päästa. Samas informeeris Olga, et vastaspool tulistab Maidanil tegutsevaid ja patsiente abistavaid meedikuid samuti otsesihtimisega: "Meil on kümned arstid saanud haavata. Eesliinile lähevad nad soomusvestides ja kiivrites."

Kui veebruari lõpul hakati pärast president Janukovõtši kukutamist uut valitsust looma, oli põhikandidaat tervishoiuministri kohale Olga Bogomolets. Ka Maidani rahvaveetše kiitis tema kandidatuuri 26. veebruaril heaks. "Ma ei osalenud Euromaidanil selleks, et võimumehed vahelduksid nägupidi, vaid võimusüsteemi muutmise nimel," teatas samal üritusel Bogomolets, andes nõusoleku kuuluda valitsusse.

Ta kinnitas maidanlastele: "Ma olen nõus osalema valitsuses ukraina rahva hüvanguks isegi siis, kui mul tuleb töötada vaenlaste keskel. Kui ma märkan selles valitsuses kas või korruptsiooniterakest, siis ma naasen Euromaidanile ja aitan kõigega, millega suudan. Minu koht on teie keskel."

Järgmisel päeval teatas Olga ministrikohast äraütlemisest, sest tema esitatud tingimused polnud uutele võimumeestele meeltmööda. Ta nõudis näiteks tervishoiusüsteemi täielikku auditit, korruptantide paljastamist, uue ja ausa meeskonna palkamist, otseülekandeid valitsuse istungitelt jne. Seejärel pakuti talle asepeaministri kohta, kuid Olga loobus ka sellest, kirjutades: "Mina, Olga Bogomolets, loobusin täna öösel mulle pakutud humanitaarküsimuste asepeaministri kohast. Ütlen kõigile, et jätkan tegevust, mis on vajalik Ukraina Maidanidele ja meie riigi ühtsuse tugevdamiseks."

Ministriks või presidendiks?

Ukraina tuntud laulja Svitlana Tarabarova tegi Bogomoletsile saadetud avalikus kirjas talle ettepaneku kandideerida presidendiks. "Ma olen Ukraina kodanik ja ma ei usalda ühtki poliitikut. Palun Teil saada Ukraina presidendiks. Võib-olla tundub see palve lapselikult naiivne, kuid astudes kilpidega automaatide vastu oli samuti naiivne," kirjutas lauljanna.

"Kui Te ütlete, et ei oska riiki juhtida, siis Ukraina probleem ongi selles, et võimule saavad inimesed, kes "oskavad" ja "teavad", kuidas ja kuhu toimetada järjekordne varastatud rahapakk. Palun Teil saada Ukraina presidendiks, sest Teie olete ema ja Te ei saadaks Ukraina lapsi kunagi püssikuulide ette!" kirjutas Tarabarova.

Bogomolets pole presidendiks kandideerimist veel lõplikult nurka heitnud. Ta on lubanud mõelda sellise võimaluse peale. Samas on ta kindel, et Ukraina ei vaja praegu tugevat presidenti või diktaatorit. "Ukrainale on vaja armastust, rõõmu ning õigeid majanduslikke ja korruptsioonituid skeeme," on ta öelnud.

Pärineb põlisest arstide perest

22. märtsil 1966. aastal Kiievis põlises arstide peres sündinud Olga Bogomolets on meditsiinidoktor ja Oleksandr Bogomoletsi Kiievi meditsiiniülikooli professor ning kannab Ukraina teenelise arsti aunimetust. Kuulus arst Oleksandr Bogomolets (1881?1946) oli Ukraina NSV Teaduste Akadeemia president, NSV Liidu Teaduste Akadeemia asepresident ja ühtlasi Olga vaarisa.

Pärast õpinguid Ukrainas ja USAs asutas Olga Kiievis dermatoloogia- ja kosmetoloogiainstituudi, kus ta töötab tänini ka peaarstina. Ta on paljude välismaa akadeemiate liige, kirjutanud sadakond teadusartiklit ja omab üheksat patenti meditsiinialaste leiutiste eest. 2004.-2005. aastal oli ta Ukraina presidendi Viktor Juštšenko eraarst.

Huvitav on fakt, et Olga Bogomolets on põhitöö kõrvalt ka andekas kultuuriinimene. Ta kollektsioneerib ikoone, kirjutab luuletusi, laulab ukraina romansse, on salvestanud heliplaate, võitnud mitu rahvusvahelist laulu- ja luulekonkurssi, andnud soolokontserte paljudes riikides, rajanud kultuuriasutusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee