Juhtkiri

Juhtkiri | Terade sõkaldest eraldamise aeg (9)

Õhtuleht, 9. märts 2014 18:42
Foto: ALEXEY KRAVTSOV
Krimmi agressiooni algusest möödunud enam kui nädala jooksul on rahvusvahelise üldsuse käitumine taas näidanud, kellele saame ohu korral loota ja kellest abi pole.

Euroopa Liit on paraku taas tõestanud oma jõuetust ja seda, et Venemaa rünnakust Gruusia vastu 2008. aastal pole ta mitte midagi õppinud. Viisakeelud Vene ametnikele ja arvete külmutamine ei ole tõsiseltvõetav reaktsioon samal ajal, kui näiteks Prantsusmaa ehitab endiselt Venemaa tarbeks moodsat dessantlaeva Mistral, Suurbritannias kõlavad aga hääled, et poleks mõistlik loobuda uusrikaste venelaste rahast, mida nood riiki sisse toovad. Venemaa gaasist loobumisest pole mõtet rääkidagi – Vene gaasist sõltub Euroopa samal määral nagu sõltub Venemaa selle gaasi eest saadavast rahast.

USA käitumine on märksa resoluutsem. Lisalennukite saatmine Balti õhuruumi kaitseks annab Venemaale märku, et meie partnerlussuhe toimib. Võib tunduda tähtsusetu, et USA president kolme Balti riigi presidendiga äsja telefonivestluse pidas, ent küllap Venemaa sai sellestki signaalist aru. Ehkki kulissidetagusest diplomaatiast midagi meediasse ei leki, käib see praegu täie auruga ning meile on eluliselt tähtis, et ei tehtaks järeleandmisi Venemaale, kes üritab kindlasti meeleheitlikult kaubelda ja mõjusfääre ümber jagada. Meie seisukohalt panustaksime siin pigem USAle kui jõuetule ja hambutule Euroopale.

Mida peaks eelneva taustal nüüd tegema Eesti, kas ratifitseerima piirilepingu Venemaaga või ei? Asjaolu, et Ukrainalgi oli Venemaaga kehtiv piirileping, kuid Krimmi agressiooni puhul polnud sellest kasu, on fakt ja näitab justkui lepingu mittevajalikkust.Nüüd tasub endalt küsida, kas NATO liikmesriik, kellel on kehtiv riigipiir Venemaaga, saab ennast tunda turvalisemalt kui NATO liige, kellel seda pole? Igatahes peaks lepingutega paika pandud riigipiiri rikkumine olema märksa tõsiseltvõetavam akt, kui mingi kontrolljoone ületamine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee