Tudengina Hollandis

Tudengina Hollandis: siinsest puhtusest tasub eeskuju võtta! (10)

Kais Allkivi, 8. märts 2014 10:00
PEALTNÄHA PUHTAD KANALID: Kuigi Hollandi lugematute kanalite vesi supluseks ei kõlbaks, võin pärast kanuusõitu läbi Utrechti kanalite kinnitada, et siinsest kanaliveest ei peaks ka õudusjutte rääkima, nagu sageli tehakse. Vesi pole pealtnäha räpane ega lõhna ebameeldivalt. Prahti seal samuti vastu ei hulbi.Foto: Kais Allkivi
Kui ka buss hilineb või sootuks vahele jääb - mida siin ikka juhtub -, siis on vähemasti peatused ja ootepaviljonid laitmatult puhtad. Eestis näevad pingid sageli nii heidutavad välja, et istuma küll ei kutsu. Heal juhul toetan vahel pingiservale rasket kotti. Hollandis aga saab end räpast istumisalust kartmata rahumeeli maha toetada ja bussi tulekuni lugeda.

Tõeliselt rõõmustav on vaadata, kuidas siin klaaspaviljone, teepiirdeid ja liikluspostegi hoolega puhtaks nühitakse ning tänavale visatud prügi pidevalt kokku korjatakse. See, et kusagil vedeleb tühi joogitops või krõpsupakk, on harv nähtus. Nädalavahetuselgi imetakse tänavailt prahti kokku.

Samal teemal

Kuu jooksul kogunenud plastpudeleid taaraautomaati pistes käis mu naljaviluks peast läbi mõte, et siin teeniks pudelikorjaja kolm korda rohkem kui Eestis: meie 4- ja 8sendise pandi asemel on siinsetel pakenditel 10- ja 25sendine pant. Nii tuleks Eestis euro teenimiseks kokku korjata tosin suurt plastpudelit, siin piisaks neljast. Siis aga meenus, et see on ju puhtuse kants Holland, kus võiks pudeleid, mida tänavalt üles noppida, otsima jäädagi.

Kui mõni kusagil vedelebki, on see peagi ära koristatud. Olen näinud, kuidas puhastusteenistuse autod bussipeatusest bussipeatusse sõidavad ja vajadusel pinkide all või prügikasti kõrval vedeleva prahi kaasa võtavad. Utrechti linnapilt on umbes 330 000-pealist rahvaarvu arvestades tõepoolest hämmastavalt puhas, kuigi piinlikult puhaste väikelinnade ja küladega võrreldes on veel arenguruumi.

Ühes Zeelandi külas, kus mu õeperel suvekodu on, olen näinud, kuidas sügisel maha langenud puulehti lausa mitu korda nädalas tänavatelt kokku imetakse. Kas just seda vaja oleks, on iseasi, kuid Eestiski võiks tekitada palju rohkem tänavate korrashoiuga seotud töökohti. Ma ei arva, et Tallinn oleks üldiselt räpane linn, kuid siinsega võrreldes vedeleb seal siiski tunduvalt rohkem prahti. Vahel näen üht ja sama piimapakki (halval juhul tervet kotitäit prügi) nädalaid põõsa all lebamas.

Suurem pant vähendab pudelite tänavale loopimist

Positiivne on ka see, et siin ei näe autoga ringi sõites mitte kunagi tee äärde maha loobitud prügi. Tõsi, pole ka eriti metsa, mille alla prügikaste tühjendada, kuid usun, et asi on üldises mentaliteedis. Oma elukeskkonnast hoolitakse. Viimast tõestab seegi, et kuigi Hollandi rahvastikutihedus on väga suur (ületades näiteks Eesti rahvastikutihedust tosin korda) ning ürgloodust pole siin enam ammu, hoitakse linnu võimalikult rohelisena: palju on parke ja avatud aedu, tänavaid ääristavad puud.

Osa poliitikuid usaldaks rahvast lausa sedavõrd, et parlamendis on juba aastaid arutletud pakendipandist loobumise üle. Ilmselt kaobki tuleva aasta alguses pandisüsteem. Ma kahtlen, kas see on õige otsus. Muidugi motiveerivad siinseid elanikke ka sadadesse eurodesse ulatuvad trahvid, mida võib joogipudeli tänavale loopimise eest saada (ja olen kahe käega sääraste trahvide poolt), ent minu arvates kindlustab arvestatav pant siiski kõige tõhusamalt selle, et pakendid kenasti kogumispunkti jõuavad.

Eestiski võiks pandisummad olla pisut suuremad, sest seni olen sageli kohanud suhtumist, et kes see viitsib paari euro nimel taaraautomaadi sabas seista. Arvatavasti lendaks siis vähem pudeleid tänava äärde või prügikasti. Trahvihirmul pole sama suurt mõju, sest politsei ei satu ju enamasti tänavarisustajatele peale.

Väike tõrvatilk jagub meepotti siingi: suitsukonisid võiks küll agaramalt tänavakivide vahelt välja noppida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee