Eesti uudised

Närvikliinikus on kerged ja rasked haiged läbisegi (38)

Juhan Haravee, 8. märts 2014, 08:00
4. osakond: Rahulikele patsientidele häiriv, rahutuile ja tohtritele igati normaalne koht.Foto: Tairo Lutter
Tallinna psühhiaatriakliiniku 4. osakonna haigeid häirib, et rahutuid ja rahulikke ravilviibijaid hoitakse ühtedes ruumides ning neile kehtivad samad käsud ja keelud.

Terje (35, nimi muudetud) on mitu korda olnud ravil Põhja-Eesti Regionaalhaigla Tallinna psühhiaatriakliiniku ajaloolises hoonestus Paldiski maantee ääres. Ta kannatab kroonilise depressiooni all ja peab seetõttu aeg-ajalt arstide soovitusel statsionaarse ravi mõnude ja kannatustega leppima. Kõigi kolme senise ravikuuri ajal on 40 päeva olnud Terje ajutiseks koduks kliiniku ajahambast puretud 4. osakonna hoone.

"See haiglasolek ei meenuta muud kui vangistust," ütleb ta.

"Maja ise on juba masendust tekitav. Kõige häirivam on aga siiski see, et rahutuid ja rahulikke haigeid hoitakse samades ruumides. Pidevalt joostakse ringi, räägitakse kõva häälega ning mingist tervistavast haiglarahust ei saa seal kahjuks juttugi olla."

Terje kinnitab, et sageli on ta langenud rahutute haigete sõnarahe alla, mis ei pruugi just meelitav olla.

"Ma saan aru, et maja on vana ja ruumipuudus ei võimalda erineva raskusastmega haigeid lahus hoida, kuid see, et 4. osakonnas kehtib ühesugune režiim kõigile haigetele, pole üldse põhjendatud," räägib Terje, kes mõtleb õudusega ajale, kui arstid talle järjekordse statsionaarse ravikuuri võivad määrata.

"Tänu sellele, et rahutuid ja rahulikke haigeid hoitakse koos, kehtivad ranged liikumist, kohvijoomist ja telefonikasutamist puudutavad piirangud kõigile haigetele. Minu teada pole näiteks kliiniku ühes uuemas majas üldse selliseid rangeid piiranguid. Sinna pole mul aga õnnestunud kunagi saada, sest alati öeldakse – pole kohti."

Kliiniku juhataja doktor Kaire Aadamsoo sõnul on Terje etteheiteid raske kommenteerida, sest kaebuse asjaolud pole teada ja kaebajast patsient ei soovi oma isikut isegi raviasutuse juhtkonnale teatavaks teha.

"Kliiniku 4. osakonnas viibivad ravil väga raske psüühikahäire all kannatavad isikud, kellest mõned on rahulikumad ja mõned rahutumad," kirjeldab doktor Aadamsoo olukorda.

"Sageli on kahjuks nii, et patsiendile tema enda ebaadekvaatne käitumine häiriv ei tundu, küll aga tundub see nii teistele patsientidele."

Kas lubada haigel kasutada mobiiltelefoni või mitte, otsustab Aadamsoo sõnul raviarst vastavalt patsiendi seisundile. Piiranguid üldkasutatava telefoni kasutamisele kliinikujuht ei kommenteeri, mis annab alust arvata, et seegi suhtlus on raviarsti valvsa pilgu all.

Kaire Aadamsoo ei arva, et ravitingimused kliiniku 4. osakonnas oleksid ebanormaalsed. "Väga häid tingimusi ei ole aga meie kliinikus kusagil. Ootame pikisilmi järgmises euroraha voorus kliiniku renoveerimist," ütleb kliiniku juhataja.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee