Eesti uudised

Eestil on nüüd Soomega üks elektriturg ja –hind (11)

Teet Teder, 7. märts 2014 07:00
VÄGA PIKK JUHE: Eile avati EstLink 2 korraga Eestis ja Soomes. Selle kogupikkus on ligikaudu 170 km, millest 14 km on õhuliin Soomes, 145 km merekaabel ja 12 km maakaabel Eestis.
Eile avatud teine Eesti ja Soome vaheline merekaabel EstLink 2 ühtlustab hinnad kahe riigi elektriturgudel. Odav hüdroenergia langetab hinda.

Tänane börsihind on Soomega sendi pealt võrdne. Ja kuna tali on pehme ning hüdroenergiat palju, on hind madal.

Samal teemal

"EstLink 2 on andnud Eestile madalad elektrihinnad. See on see efekt, mis paistab välja viimastel nädalatel," kinnitab Nord Pool Spoti regionaalne juht Hando Sutter. Tänu uuele kaablile odava energia Eestisse voolamises on ta kindel sellepärast, et ehkki merekaabli pidulik avamine oli alles eile, on see turu käsutuses juba eelmise aasta 6. detsembrist. Pärast seda on Eesti ja Soome hinnad olnud 85% tundidest võrdsed.

Aga hästi ühendatud turud tähendavad seda, et kui Soomes hind tõuseb, tõuseb see ka Eestis. "Me oleme 1000 megavatiga ühendatud ja kui arvestada, et Eesti kodumaine tiputarbimine on 1600 megavatti, siis see on suur osa kodumaisest tarbimisest. Suvistel aegadel üle 1000 megavati tipu tarbimine ei kerkigi ja siis katab see kogu Eesti tarbimise ära," räägib Sutter, et Soome suurem turg mõjutab meid palju rohkem kui meie neid.

Ehkki üldiselt on Soomes elekter olnud odavam kui Eestis, on ka erandeid. "Põhjamaades oleneb elektrihind väga palju hüdroressursist. Kui on märjemad aastad ja ei ole väga külmad talved, on Põhjamaades hinnad madalad. Samas oli 2010/2011 talv oli väga külm ja vett vähe, seega hinnad olid kõrged," ütleb Sutter.

Samas viitab ta, et pärast EstLink 2 avamist on Soome elektridefitsiidis, sest odava Norra elektri sinna jõudmiseks tekkis Soome ja Rootsi vahele pudelikael. "Soomest liigub elekter palju nüüd Eestisse ja siit Lätti-Leetu. Ning on osutunud, et Soome ja Rootsi vahele on ülekandepuudujäägid tekkinud. Aga see on teatud tundidel ja teatud päevadel."

Sutteri sõnul mõjub Eesti tarbijale hästi ka valmimisjärgus Soome Olkiluoto tuumajaam kolmas plokk. See plokk Helsingist 260 km kaugusel asuvas jaamas peaks praeguste plaanide järgi käima minema 2016. aastal. Juurde tuleb 1300 megavatti võimsust, mis muudab Eesti Energial oma CO2 hinnast sõltuva kallima elektriga turulepääsemise raskeks.

Estlink 2 avamise järel on meie ülekandevõimsused Soomega suuremad kui ühendused Venemaaga. EstLink 2 projekt maksis ligikaudu 230 miljonit eurot, mis jagunes Fingridi ja Eleringi vahel. 100 miljonit eurot tuli investeerimistoetust Euroopa Liidult.

Soome börsil on elekter odavam

Nord Pool Spoti üksikute kuude börsihindu võrreldes on 2012. aasta aprillist kuni tänavu veebruarini Soome elekter olnud Eesti omast kallim vaid neljal korral. Suurim hinnavahe oli 2012. aasta detsembris, kui kilovatt-tund maksis Soomes 0,323 eurosenti rohkem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee