Maailm

Vladimir Putini üksteist valet (24)

Aadu Hiietamm, 6. märts 2014 07:00
PROTEST: Ukrainlased, isa ja tütar, avaldasid eile meelt Vene saatkonna juures Sloveenia pealinnas Ljubljanas. Isa plakatil seisab «Putin, käed eemale Ukrainast» ja tütre omal «Me ei taha sõda. Ei sõjale Euroopas!». Foto: Reuters / Scanpix
USA Moskva saatkond leidis Vene presidendi esinemises hulgaliselt valesid.

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama ütles, et Vene riigipea Vladimir Putini põhjendused Krimmi tungimise kohta ei peta kedagi ära. USA Moskva saatkond leidis samal ajal Putini esinemisest koguni üksteist valet.

1. Vene president Vladimir Putin süüdistas teisipäeval Novo-Ogarjovo residentsis valitud ajakirjanikele antud pressikonverentsil Ukraina opositsiooni president Viktor Janukovõtšiga 21. veebruaril sõlmitud kokkulepete rikkumises.

Samal teemal

Tegelikult rikkus Janukovõtš kokkulepete tingimusi, sest ta lahkus Kiievist ja seejärel ka Ukrainast ning jättis allkirjastamata ülemraadas vastu võetud seaduse 2004. aasta põhiseaduse ennistamise kohta. Tal oli selle seaduse allkirjastamiseks aega 24 tundi.

2. Putin toonitas, et Ukraina praegune valitsus ei ole seaduslik ega esinda rahvast.

Tegelikult kinnitati uus valitsus 450kohalises ülemraadas 371 häälega. Uut valitsust toetasid kõik poliitilised jõud peale kommunistide. Isegi Janukovõtši Regioonide Partei liikmed hääletasid uue valitsuse poolt. See, et Regioonide Partei ei ole valitsuses esindatud, oli nende poliitiline otsus. Otsuse põhjendamiseks öeldi, et keegi peab ju ka opositsioonis olema.

3. Putin ütles, et ülemraada on äärmuslaste või terroristide mõju all.

Ka see on otsene vale, sest ülemraada on kõige esinduslikum võimuinstitutsioon Ukrainas. Kõik hiljutised seadused võeti ülemraadas vastu rõhuva häälteenamusega ja neid toetasid ka Ida-Ukraina esindajad.

4. Putin väitis, et Kiievi tänavatel on ohtlik.

Tegelikult valitseb Ukraina pealinnas pärast julgeolekujõudude väljaviimist ja uue valitsuse moodustamist rahu. Märgid kuritegevusest, marodöörlusest ja poliitiliste oponentidega arveteõiendamisest puuduvad.

Ukraina piirivalveteenistuse andmetel on ukrainlaste lahkumine riigist jäänud samale tasemele, mis oli nädal, kaks aasta või kolm aastat tagasi.

6. Putin kurtis, et etnilisi venelasi ähvardab Ukrainas oht.

Seda väidet ei kinnita ükski konkreetne uudis. Sellest ohust räägib valjuhäälselt vaid Vene meedia, eriti aga riiklik televisioon.

7. Putin ütles, et Vene sõjaväebaasid on hädaohus.

Tegelikult oli ja ka on Vene sõjaliste objektide julgeolek tagatud, sest Ukraina uued võimud kohustusid järgima kõiki kehtivaid rahvusvahelisi kokkuleppeid. Ka neid, mis puudutavad Vene baase.

8. Putin väitis, et Kiiev püüab Krimmi destabiliseerida.

Tegelikult on seda teinud hoopis Venemaa, kes viis Vene väeüksused baasidest välja, et hõivata kohalikud võimuorganid ja infrastruktuuri objektid. Putini teisipäevast ning Vene välisministri Segei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoigu eilset kinnitust, et kõik Vene väeüksused Krimmis asuvad baasides ning aktsioonides ei osale, usuvad maailmas vähesed. Nii Putin kui ka Lavrov väitsid, et Krimmis tegutsevad tunnusmärkideta mundris mehed kuuluvad Krimmi omakaitsesse, kes ei allu Venemaale.

Jällegi on tegemist alusetu süüdistusega, sest tõendeid kirikute ründamise kohta pole. Ukraina kõik usuliidrid, sealhulgas ka vene õigeusukiriku esindajad, toetasid uut võimu ja kutsusid rahvuslikule ühtsusele.

10. Putin rõhutas, et Krimmi peaminister palus Venemaal sekkuda.

Tegelikult ei näe rahvusvaheline õigus ette jõu kasutamist, kui seda paluvad kohalikud võimud. Ukraina põhiseaduse järgi võib ainult ülemraada lubada välisvägede viibimist riigi territooriumil. Krimmis 27. veebruaril peaministriks nimetatud Sergei Aksjonovi poolt 1. märtsil Vladimir Putinile edastatud abipalve oli küüniline žest, mis viis olukorra destabiliseerimisele.

11. Putini sõnul tegutseb Venemaa kooskõlas Ukraina ja Venemaa Föderatsiooni 1997. aasta sõpruslepinguga.

See leping nõuab aga Venemaalt Ukraina territoriaalse terviklikkuse austamist. Venemaa praegune sõjaline tegevus Krimmis on ilmne Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee