Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Cahterine Ashton ja Eesti välisminister Urmas PaetFoto: AP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 5. märts 2014 16:18
Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Cahterine Ashtoni ja Eesti välisministri Urmas Paeti telefonivestlus, milles on kõne all Kiievi sündmused veebruaris, on lekitatud internetti. Eesti Välisministeeriumi poolt autentseks tunnistatud kõneluses avaldas Paet muret, et Ukraina uus koalitsioon diskrediteerib end juba eos, kui ei uuri, kes on inimesi tulistanud snaiprite taga.

Kõneluse, milles Paet räägib Ashtonile Kiievis kasvavast arusaamast, et inimesi surnuks tulistanud snaiprite taga ei olnud Ukraina president Viktor Janukovõtš, vaid "keegi uuest koalitsioonist", salvestasid ja riputasid internetti üles väidetavalt Ukraina salateenistuse töötajad, kirjutab Russia Today.

„On väga rahutukstegev, et uus koalitsioon ei taha uurida, mis täpselt juhtus. Nüüd on üha tugevam ja tugevam arusaam, et snaiprite taga ei olnud Janukovõtš, vaid keegi uuest koalitsioonist," rääkis Urmas Paet telefonivestluses. Välisminister avaldas Cathrine Ashtonile muret, öeldes, et uus valitsus diskrediteerib end juba eos, kui korralikku uurimist ei tule.

Paet rääkis kõneluses Ashtoniga arstist, kes ravis Kiievis snaiprite tulistatud inimesi. "Teine asi, mis oli üsna rahutukstegev, oli see, et sama Olga [Bogomolets] rääkis, et kõik ilmingud näitavad, et inimesed, kes tapeti snaiprite poolt mõlemal poolel, politseinikud ja siis rahvas tänavatel, et nad olid samade snaiprite tapetud inimesed mõlemal poolel," rääkis Paet.

Ashton reageeris selle jutu peale: „See on kohutav."

„Siis näitas ta mulle mõningaid fotosid, mille kohta ta ütles, et kui meedik võib ta öelda, et tegemist on sama käekirjaga, sama tüüpi kuulide ning on tõeliselt rahutukstegev, et nüüd uus koalitsioon ei taha uurida, mis täpselt juhtus," edastas Paet Ashtonile.

Eesti Välisministeeriumi pressiosakonnast teatati, et välisminister Urmas Paeti ja Euroopa Liidu välispoliitika juhi Catherine Ashtoni täna internetti üleslaetud telefonikõne on autentne.
 
"Paeti ja Ashtoni kõnelus leidis aset 26. veebruaril, pärast Eesti välisministri visiiti Ukrainasse ja vahetult pärast tänavavägivalla lõppemist," kommenteeris välisministeerium.

 
"Välisminister Paet vahendas seda, mida talle oli Kiievis eelmisel päeval toimunud kohtumistel räägitud ning väljendas olukorra pärast muret."
 
"On äärmiselt kahetsusväärne, et selline pealtkuulamine on üldse aset leidnud," ütles Paet. ,,Ka selle kõne tänane üleslaadimine ei ole juhuslik," lisas ta.