Maailm

Teisipäevased sündmused Ukrainas Krimmis (1)

Õhtuleht.ee, 5. märts 2014 00:01
Foto: Reuters / Scanpix
Teisipäevased sündmused Ukrainas Krimmis. Päeva olulisem sündmus oli tõenäoliselt Venemaa presidendi Vladimir Putini pressikonverents. 

Sellele vastasid teravalt mitmed riigijuhid.

Päev algas (õigemini toimus kohe pärast keskööd) ÜRO julgeolekunõukogu, kus said sõna nii Venemaa kui ka teiste riikide esindajad. Väljaütlemised olid mõlemalt poolt päris karmid.

Kõlasid ka esimesed lasud, kuid õnneks õhku: vene sõdurid, kes kontrollivad Belbeki õhubaasi, tulistasid hoiatuslaske umbes 300 relvastamata Ukraina sõduri poole.

Õhtul  tulistas Venemaa katseks välja mandritevahelise ballistilise raketi!

Päeva sündmused ajalisel teljel:

Kell 23.40 YouTube riputati üles video eilsetest sündmustest Odessas, kus raevunud Venemaa-meelne rahvamass ründas Odessa oblastinõukogu hoonet. Ametiisikute palved jääda rahulikus ning üritada ukrainlastega rahumeelselt kooseksisteerida kostsid paraku kurtidele kõrvadele.

 

Kell 23.33 Donetskis tulid täna õhtul tänavatele meelt avaldama tuhatkond Ukraina lippe kandvat inimest, kes protestisid Venemaa tegutsemise vastu. Muuhulgas kandsid meeleavaldajaid plakateid: "Ma olen venelane. Ma ei vaja kaitset". Meeleavaldajad läksid ka Donetski administratiivhoone juurde, mille on hõivanud Venemaa-meelsed noored, kuid vastuseisu vältimiseks jäid nad hoonest piisavalt kaugele. Allikas

Kell 21.52: BBC toetub Ukraina Interfaxi väidetele, et tundmatud isikud üritasid üle võtta Ukraina mereväe juhtlaeva. Nende identifitseerimata isikute katse ebaõnnestus.

Kell 21.37: USA ametnikud väidavad, et see testlask oli plaanis juba enne Ukraina kriisi. Allikas.

Kell 21.36: BBC: Venemaa kaitseminister teatas, et rakett tabas oma sihtmärki Kasahstanis. Loomulikult polnud rakett nö laetud.

Kell 21.33: Wikipedia andmetel on mandritevahelise ballistilise raketi lennukaugus vähemalt 5 500 kilomeetrit ja neid kasutataks peamiselt tuumarelvade puhul. Nendega on transporditud ka keemia- ja biorelvi.

Kell 21.20: BBC väidab, et raket lasti välja Astrakhani regiooni (Kaspia meri) lähistelt.

Kell 21.16: Venemaa tulistas katseks välja mandritevahelise ballistilise raketi! Allikas 1 ja Allikas 2.

Kell 21.05: Need on Ukraina sõdurid, kes keeldusid Belbeki baasist lahkumast. Need on nende mõtted ja tunded.

Kell 20.58: ABC Newsi reporter Alexander Marquardt jälitab umbes 40st masinast koosnevat konvoid, mis liigub Sevastoopoli poole. Allikas.

Kell 20: Kõige suurem üllatus üldse? Al Jazeera ajakirjanik Nick Schifrin väidab, et Jevpatoria baasis tutvustas inimene ennast venelasena ja soovitas ukrainlastel relvad loovutada. Allikas.

Kell 19.50: AFP: Venemaa president Vladimir Putin rahustas olukorda Venemaa ja Ukraina uue valitsuse vahel, kuid ta tegi ka selgeks, et ei kavatsegi oma haaret Krimmis lõdvestada. Allikas.

Kell 19.45: kaks (suurepärast) videot! Esimeses pinnivad Ukraina ajakirjanikud Venemaa sõdureid, et miks nad Ukrainas on ja keda kaitsevad.

Teises esineb aga Steven Seagal, selle intevjuu täpsust ja õiget tõlget ei saa me küll kinnitada. Kui Sa vene keelt ei oska, siis siit saab kuulata ingliskeelset versiooni.

Kell 18.53 Kiievis toimub praegu John Kerry pressikonverents. Kerry tegi pressikonverentsil üsna jõulise avalduse, öeldes, et kui Venemaa ei asu Ukraina praeguse valitsusega koostööle, siis ei jää USA partneritel üle muud, kui laiendada samme Venemaa isoleerimiseks diplomaatiliselt, poliitiliselt ja ökonoomiliselt. Allikas

Kell 16.50 Venemaa nõustus NATO ettepanekuga korraldada kolmapäeval NATO ja Venemaa erakorraline nõupidamine, et arutleda Ukraina olukorra üle. Allikas

Kell 16.35 Relvastamata Ukraina sõdurid marssisid Belbeki õhubaasi poole, lauldes rahvushümni, aga venemeelsed hakkasid selle peale õhku tulistama.

Kell 16.11 Türgi õhujõud saatsid õhku kaheksa F-16 hävitajat pärast seda, kui Vene luurelennuk lendas Türgi Musta mere ranniku lähedal. Allikas

Kell 16.09 Harkivis leidis aset rühmitise Idavenelaste liikumine meeleavaldus. Grupi liider ütles BBC-le, et see oli reaktsioon Putini viimasele teatele. Liider ütles, et nemad Harkivisse praeguse momendil küll Vene vägesid ei taha, kuigi fašistide rünnakute oht venelastele pole möödas. "Ja kui nad ründavad, siis me loodame Vene vägedele, kes meid kaitsevad, mitte Kiievi võimudele."

Kell 15.59 Krimmis Belbeki lennuvälja juures pole Venemaad pooldavate sõdurite ja Ukraina sõjaväelaste vahelistel läbirääkimistel kompromissini jõutud, ütles kolonel Julii Mamtšuk. Allikas

Kell 15.40 Läti alustas sanktsioone Ukraina ametnike vastu, kes on vastutavad "riigivarade seadusvastase omandamise ja inimõiguste rikkumise" eest, teatas Läti välisministeerium.

Kell 15.30 Kiievisse saabunud USA riigisekretär John Kerry pakub Ukrainale 1 miljardit dollarit laenu, kirjutab New York Times.

Kell 15.16 Venemaa kultuuriminister kutsus vene kodanikke Krimmi suvepuhkust veetma. Ministri sõnul on Krimm nüüd Ukraina turvalisimaid piirkondi. Allikas

Kell 14.36 Rahvusvaheline üldsus on Ukraina poolel, Vene välispoliitika on täielikkult läbi kukkunud. "Venelased loodavad, et neid tervitatakse avasüli ja Ukraina väed tulevad kohe nende poole üle, aga seda pole juhtunud," teatas Ukraina julgeolekunõukogu. Allikas

Kell 14.20 Ukraina julgeolekukomitee sekretäri Andrei Barubii sõnul on homme oodata Ukraina oblastites uusi valitsusasutuste hõivamisi. Allikas.

Kell 14.16 BBC Ateena korrespondent teatas, et Ukraina jõud taanduvad Belbeki õhujõudude baasi juurest pärast seda, kui sinna oli saabunud Vene sõjaväge toetama miilits. Allikas

Kell 13.57 Ukraina julgeolekuteenistuse juht Valentin Nalivaitšenko sõnul ei ole Ukrainas väljaspool Krimmi vene vägesid. Ta kinnitas, et julgeolekuteenistus töötab selle kallal, et takistada provokatsioone Luganskis ja Donetskis. Allikas

Kell 13.40: muid sündmusi pole praegu toimunud, liiguvad kahtlused, et Putini pressikonverentsil ei osalenud tegelikud ajakirjanikud, sest keegi ei nimetanud enda väljaannet (va Reuters ja Bloomberg) ning nime (ei nimetanud ka Reutersi ja Bloombergi esindajad). Allikas.

Kell 12.45: Putini pressikonverents (lõppenud): Hinnang Ukrainas toimunu üle saab olla üks: see oli relvastatult jõu võtmine Ukraina valitsuses ja keegi ei vaidle selle üle. Allkirjastati kokkulepe kriisi lahendamiseks ja Janukovitš oli nõus valimistega ja andis ära peaaegu kogu oma võimu. Kohe kui Janukovitš Harkovist lahkus, haarati võim. Need sammud tõstsid Ida-Ukrainas pingeid.

Minu arvates on tegemist revolutsioonilise olukorraga.

Korruptsioon on Ukrainas kasvanud nii suureks, et see on isegi Venemaa jaoks ootamatu. Vahe rikaste ja vaeste vahel on väga suur.

Ma saan aru inimestest, kes ikka nõuavad drastilisi muudatusi, sest nad kardavad, et ühed petturid vahetavad välja teised.

Me näeme, kuidas miljardärid määratakse kubernerideks.

Ukraina praegune juht pole legitiimne, president on Janukovitš, kuid tal pole võimu. Teda võib võimult eemaldada surm, tema enda soov või konstitutsioonilised meetodid, kuid seal peab sekkuma parlament ja me pole seda näinud. Juriidiliselt ei saa siin vaielda, Janukovitš on Ukraina president.

Meil pole Ukrainas põhjust sõjaväge kasutada, kuid meil on see võimalus. Harjutused, mis läbi viisime, olid pikalt planeeritud, kuid muidugi ei teatanud me nendest ette, sest see oli üllatusõppus.

Ukraina president andis meile õiguse ukrainlaste elu kaitsta.

Kui näeme, et Ukrainas on seadusetu tegevus, siis meil on õigus kasutada võimalusi süütute inimeste kaitseks ja see õigus on meie arvates seaduslik, sest meil on Ukraina presidendi palve.

Meie jaoks oli vaja kaitsta meie sõjaväelisi rajatisi, sest nägime, et radikaalid liikusid Krimmi. See oli meie poolt õige samm.

Me ei soovi sekkuda, kuid kõik Ukraina kodanikud peavad saama võimaluse kaasa rääkida, mis on riigi tulevik.

Kui mina peaks ennast legitiimseks valitsuseks, siis ma teeksin endast kõik, et need sammud astuda, sest nad ei saa praegu Ukraina tuleviku üle otsustada.

Millist reaktsiooni ma ootasin Läänelt? Meie telefonikõnede sisu on salajane ja ei saa seetõttu öelda, et mida ja kuidas arutasime. Märkasime küll, et meid süüdistati, et me pole oma tegemistes legitiimsed. Kui küsisin, et kas nemad on alati käitunud legitiimselt, siis nad ütlesid jah, kuid meenutame Liibüat või Afganistani…

Meie positsioon on, et tegutseme legitiimselt ja mina olen alati toetanud rahvusvahelist seadust ning seda isegi siis, kui kasutaksin relvajõude, sest me oleme saanud palve Ukraina presidendilt. Meil on humanitaarmissioon, me ei soovi kedagi vallutada, kuid me ei saa jääda ükskõikseks, kui näeme, et inimesi tapetakse või alandatakse.

Krimmi valitsus on seaduslikult valitud ja ma ei näe põhjust, miks me ei peaks neid tunnustama.

Me ei kaalu Krimmi liitmist Venemaaga, see on inimeste enda otsus, nemad peavad oma tuleviku otsustama. Näiteks Kosovas sai seda teha. Me kunagi ei provotseeri ja ei toeta sellist trendi. Ainult inimesed, kes mingil alal elavad, on õigus oma saatus otsustada.

Sõda mind muretsema ei pane, sest me ei lähe ukrainlastega sõtta! Kui lähme, siis lähme kaitsma, oma inimesi me ei tulista. Meie väed seisaks ukrainlaste eest nende kaitseks.

Meie ega Janukovitši juhendatud jõud ei tulistanud Kiievis protestijaid. Janukovitš viis võimud lausa tänavatelt ja ma ütlesin talle, et ta seda ei teeks, sest tuleks anarhia.

Ma ei usu, et Janukovitšil oleks poliitilist tulevikku. Ma arvan, et Ukrainas ta tapetaks. Ja ma küsiks, et miks.

Mul pole aimugi, kes võiks olla Ukraina järgmine president. Pärast sellist kriisi on raske ennustada. Ma ei tervita sellist valitsuse vahetuse viis (vägivallaga). Sellistes tingimustes võib võimule tulla ükskõik kes. Saksamaal aidati võimule Hitler. Maidan soovib uusi nägusid, kuid selles on oht.

Nendele, kes kaaluvad (meie vastu) santsioone, soovitaks mõelda tagajärgedele. Selles väga tihedalt seotud maailmas saame teineteisele halba teha, kuid see oleks ühine halb ja nad peavad sellele mõtlema. Mis puudutab G8t, siis me valmistume suurkohtumiseks ja oleme valmis kolleege tervitama, kui nad tulevad – nad muidugi ei pea tulema.

Kell 12.30 Videolt näeb Belbeki lennuvälja juures Ukraina ja Vene sõjaväelaste kohtumist. Vene pool läheb ägedaks, kui Ukraina sõjaväelased läheneda üritavad. Allikas

Kell 12.21 Gazprom otsustas lõpetada hinnasoodustusega gaasi müümise Ukrainale alates aprilli algusest, vahendab Interfax. Kompanii juht Aleksei Miller andis otsusest teada täna Moskvas, kus ta kohtus Vene peaministri Dmitri Medvedeviga. Allikas

Kell 11.58 Ukraina ajutine peaminister Arseni Jatsenjuk kohtub Euroopa Liidu liidritega neljapäeval Brüsselis, teatas Euroopa Liidu president Herman Van Rompuy AFP vahendusel. Allikas

Kell 11.45 Ukraina ülemraadas käib hääletusmaraton: alates 610 miljoni euro vastuvõtmise üle Euroopa Liidult kuni ajutise komisjoni moodustamiseni, et teostada põhiseadusmuudatusi, ning meetmete üle vastu võtta resolutsioon, et nõuda välisvägede Ukrainast välja viimist. Allikas

Kell 11.30 Rootsi poliitik, endine peaminister Carl Bildt võrdleb Janukovõtsit Twitteris Teise maailmasõja aegse Norra juhi Vidkun Quislingiga, kes sai võimule tänu Saksa natsidele. Allikas

Kell 11.27 Ukraina pooldajad Krimmis Belbekis.

Kell 11.20 Ukraina õhuväebaas 50 reaktiivlennukiga tulid üle Vene poole. Samuti tulid Krimmi kohalike võimude poole üle kolm Ukraina õhukaitserügementi. Allikas

Kell 11.05 Belbeki õhuväebaasi juurde saabus Ukraina 204. taktikaline lennuväebrigaad. Allikas

Kell 11.01 Ukraina ajutine president Turtšõnov ütles, et vaid Ukraina parlamendil on õigus paluda välisriigilt sõjalist abi. Janukovõtšil pole selleks seaduse ja põhiseaduse alusel mitte mingit õigust. Allikas

Kell 10.50 Kremli käsundusohvitser oli volitatud täna teatama, et juhul kui USA kasutab Venemaa suhtes Ukraina pärast sanktsioone, on Moskva sunnitud loobuma dollarist kui reservvaluttast ning keelduma mis tahes laenudest USA pankadele. Allikas

Kell 10.40 Vene sõjaväeauto tõi uudiseid (ilmselt Venemaalt) Vene sõjaväelastele Belbeki baasis. Vene poolelt käib filmimine. Allikas

Kell 10.30 Vähemalt 700 Ukraina sõdurit ja ohvitseri on täna teatanud oma valmisolekust kaitsta Krimmi elanikke. Allikas

Kell 10.20 Belbekis seisavad Ukraina sõdurid endiselt sõjaväe õhubaasi juures. Allikas

Kell 10.06 Kinnitamata andmetel teeb Vene president Vladimir Putin avalduse või pressikonverentsi lähema poole tunni jooksul. Allikas

Kell 10.00 Ukraina komandör nõuab valvuritelt, et Venemaa pooldajad nendega ühineksid. Allikas

Kell 9.40 Väidetavalt Venemaa teenistuses olevad sõjaväelased saabusid Krimmis Simferopoli lähedal asuvasse Perevalnoje külla. Allikas

Kell 9.30 Vene sõdurid, kes kontrollivad Belbeki õhubaasi, tulistavad hoiatuslaske umbes 300 Ukraina sõduri poole, sundides neid taanduma. Vene pool on hoiatanud, et tulistavad Ukraina sõdureid juhul, kui nad jätkavad lennuväljale lähenemist.

Kell 9.07: Vene sõdurid taandusid ja lasid läbi 10 Ukraina sõdurit, kuid ikka oodatakse käske Moskvast. Allikas.

Kell 8.59: Käivad läbirääkimised. Ukrainlased on võetud sihikule. Ukraina sõdurid pole relvastatud.

Kell 8.55: Ukraina kolonel Mamtšuk räägib Venemaa sõduritega ja nõuab pääsu lennukiteni. Kui ukrainlased jõudsid Venemaa kontrollpunktini, tulistati sealt õhku. Ukrainlased jätkasid marssi. Allikas.

Kell 8.49: Ukraina Belbeki baasi sõdurite marss peatati (korraks?), kui Venemaa väed tulistasid hoiatuslaske. Allikas.

 

Kell 8.22: Simon Shuster Time'ist: "Uskumatu. Pooled Ukraina sõdurid Belbeki baasist marsivad nüüd venelaste okupeeritud lennuvälja suunas. Nad plaanivad selle tagasi võtta." Allikas. Vaata pilti.

Kell 8.10: Venemaa president kutsus baasidesse tagasi sõdurid, kes saadeti ootamatulesõjaväelisele õppusele. Putini käsk tuli pärast seda, kui kaitseminister väitis, et õppused olid edukad. Allikas 1 ja Allikas 2.

Russia Today andmetel võttis õppusest osa 150 000 sõdurit, 90 lennukit, 880 soomusmasinat ja 80 sõjalaeva.

Kell 8.08: Ukraina Belbeki baasi komandör sai just Venemaa esindajalt järjekordse ultimaatumi: alistuge kella 16ks (sealne aeg). See on kolmas ultimaatum. Samal ajal rivistas Belbeki komandör oma sõjaväelased üles. Allikas ja pilt.

Kell 7.51: Veel uudistest - The Moscow Timesi esikaanel on lugu "Krimmi kriisi kõrvalmõjud tähendavad Kremlile miljardeid kasu". Lugege ise.

Kell 7.48: Telekanali Russia Today ankur Abby Martin luges saate lõppedes ette oma isikliku avalduse, milles ta selgitas enda positsiooni ja pahameelt Venemaa sammude üle. Väidetavalt seda väljaütlemist tsenseeriti.

Kell 7.36: Al Jazeera ajakirjanik Nick Schifrin: võitlus Krimmis ei ole ainult maapinnal, vaid ka õhulainetes, sest Venemaa televisioon väidab pidevalt, et Kiievi protestijad ründavad kohe-kohe Krimmi. Allikas.

Kell 7.24: siit saab vaadata Venemaa esindaja kommentaare ÜROs.

Kell 7.05: Reuters annab ülevaate majandussanktsioonidest, mida USA ja Euroopa saaks Venemaa vastu käiku lasta. USA võimalustena tõstetakse esile varade külmutamist ja Venemaa eemaldamist G8 riikide seast. Väidetavalt sooviks Obama kasutada meetmeid, kus pole vaja kongressi sekkumist. Allikas.

Kell 6.43: BBC: USA välisminister John Kerry sõidab praegu Kiievi suunas. Esmaspäeva hilisõhtul toimus Washingtonis president Obama juhtimisel istumine, kus kinnitati USA tugevat toetust "Ukraina suveräänsusele, iseseisvusele ja territoriaalsele terviklikkusele“.

Kell 6.27: BBC teatab: Ukraina piirivalve väitel kogunevad Harkovi, Luganski ja Donetski juurde Venemaa sõjamasinad. Venemaa-Ukraina piiri pole siiski ületatud.

Kell 6.18: Või oli oma mõju eilsel ÜRO julgeolekunõukogul? Uuri siit, mida mis riik ütles.

Kell 6.16: Simon Shuster on Belbeki baasis ja twiitis sealt pildi. Kõik on rahulik. Oletatakse, et ultimaatumi esitati Krimmis olevate Venemaa vägede poolt ja keskvalitsus polnud sellest tollel hetkel teadlik ning nemad ei soovi sõjategevust alustada.

Kell 6.05: Venemaa tähtaeg langes tund aega tagasi, kuid olukord pole muutunud. Ühestki juhtumist pole teatatud.

Kell 5: Ja Venemaa ultimaatumi tähtaeg on nüüd... Meenutame, et Venemaa Musta mere laevastiku juht Aleksander Vitko esitas Krimmis viibivatele Ukraina vägedele ultimaatumi alistuda teisipäeva hommikul kella 05.00-ks. Vastasel juhul lubatakse Krimmi sõjaliselt rünnata, vahendas BBC.

Kell 00.55: huvitav nüanss BBClt: Janukovitši abipalve Putinile kannab kuupäeva 1. märts, kuid esimesed Venemaa sõdurid tegutsesid Krimmis 27. veebruaril...

Kell 00.38: ÜRO julgeolekunõukogu istung lõppes.

Kell 00.33: Ukraina esindaja: Venemaa on kokkuleppeid rikkunud, sest siseneti helikopteritega, mis pole aga Musta mere laevastiku osa. Lisaks ka mitmete sõidukitega, mis pole kokkuleppe osa. See on agressioon.

Kell 00.31: Suurbritannia esindaja nõudis Venemaalt ka kinnitust, et Krimmi võivad siseneda rahvusvahelised vaatlejad. Venemaa esindaja seda ei kinnitanud.

Kell 00.28: Suurbritannia esindaja: "Olgem Krimmi faktides täpsed: Venemaa väed on võtnud üle lennuvälju, sõjaväebaase ja jaganud ultimaatumeid."

Kell 00.23: Prantsusmaa esindaja: "Venemaa esindaja väitis, et pole tehtud otsust, kas Venemaa väed peaks sisenema Ukrainasse. Seal pole midagi otsustada! Kõik teavad, et teie väed on juba seal!"

Kell 00.22: USA esindaja: "Ainult keegi, kes kardab tõde, kardab vaatlejate saabumist. Miks te ei tõmba oma vägesid tagasi, vaid saadate üha juurde? Miks?" USA esindaja täistekst.

Kell 00.09: Venemaa esindaja vastus: "Meie nõuame demokraatiat, kuid te proovite näidata, et meie soovid pole sellised. Kas vägivaldne valitsuse ülevõtmine on demokraatia? Miks olete otsustanud, et Ukrainas on demokraatlik valitsus? Me mäletame selliseid näiteid, mis oli nagu demokraatia, kuid muutus diktatuuriks.

Miks Ukraina president riigist lahkus? Ta kartis.

Krimmi olukord on keeruline, kuid seal pole ainult Venemaa väed – seal on ka Ukraina uue valitsuse väed. Seal on ka lihtsalt relvastunud inimesed.

Krimmis on 16 000 sõjaväelast? Kuid võib olla kuni 25 000, see on lepingus kirjas. Me kaitseme enda poste."

Samal teemal

08.03.2014
OTSE UKRAINAST! Lvivist lahkus täna sõjaväekolonn, kaitseministeeriumi teatel on tegemist õppustega
08.03.2014
Reedesed (7. märts) sündmused Ukrainas
06.03.2014
Neljapäevased sündmused Ukrainast
06.03.2014
Ukraina saab 11 miljardit eurot

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee