Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 4. märts 2014 00:01
Esmaspäevased sündmused Ukrainas Krimmis. Päeva kõige olulisem oli ehk Poola käik kutsuda kokku NATO konsultatsioonid, aktiveerides nö neljanda artikli. See tähendab, et teisipäeval tulevad kokku kõigi NATO liikmete esindajad.

Päeva sündmused ajalisel teljel:

Kell 23.52: Ukraina esindaja ÜROs: "Me üritame provokatsioonidele mitte vastata, kuid meie relvajõud on täisvalmiduses. Venemaa valmistub sisenema Ukrainasse ka teistes piirkondades. Teie tegevusi ei saa ÜRO seadustega selgitada.

Kodanike ja Ukrainas viibijate kaitse on meie asi, me pole abi küsinud. Mina räägin vene keelt ja mina ei soovi mingit abi. Me saame inimõigustest erinevalt aru.

Ukraina on terviklik riik ja Krimm ei saa kedagi kuskilt mujalt ise appi kutsuda."

Kell 23.43: Venemaa esindaja näitab kirja, kus Janukovitš palub väidetavalt Putini abi, et too saadaks riiki sõjaväe. Allikas.

"Ukraina sündmuste tõttu palun Vladimir Putini abi, et ta kasutaks Venemaa relvajõude, et taastada legaalsus, rahu ja seadused ning stabiilsus ja kaitseks Ukraina elanikkonda," kirjutas Janukovitš.

Kell 23.35: Prantsusmaa esindaja Gerard Araud ütles, et talle meenuvad sündmused aastal 1968. aastal, kui ta oli 15-aastane ja Venemaa ründas Tšehhoslovakkiat. "Venemaa naaseb oma vanade varjude."

Kell 23.30: siit näeb otsepilti ÜRO julgeolekunõukogust: http://www.c-span.org/live/. Toome olulisemad arengud operatiivselt Teieni!

Kell 23.24: Interfax täiendas Kertši piiripunkti hõivamise lugu.

Kell 23.14: Ukraina kaitseministeerium väidab, et Kertši piiripunkti ületas 12 veokit, mis olid täis Venemaa sõdureid. Allikas.

Kell 23.13: Ukraina opositsiooni liider Julia Timošenko katkestas intervjuu ja kutsus teiste riikide juhte tegudele: "Ma palun igat riigijuhti, et nad kasutaks kõiki nende käsutuses olevaid võimalusi, et Krimm ei langeks Ukraina kontrolli alt." Allikas.

Christiane Amanpour küsis Timošenkolt, kas teised riigid peaks Ukrainas Venemaa vastu kasutama relvi. Timošenko küsimusele otse ei vastanud.

Kell 23.09: Suurbritannia esindaja ÜRO julgeolekunõukogus Mark Lyall: "Venemaa fabritseerib fakte ja on rikkunud ÜRO põhikirja. Ukraina valitsus on legitiimne ja parlament on seda kinnitanud."

Kell 23.04: BBC: Ukrainast põgenenud president Viktor Janukovitš on kirjutanud Venemaa presidendile Vladimir Putinile ja palunud kasutada Ukrainas sõjaväge, väidab Venemaa esindaja ÜROs.

Kell 22.59: Õpetame, kuidas teha propagandat. Kas tunnete piltidel olevad naised ära? Korra on nad Odessa represseeritud elanikud, korra ründavad administratiivhooneid. Tee sa siis vahet, et mis on tõde. Vaata siit.

Kell 22.55: BBC: Ukraina piirivalve ütles Reutersile, et Krimmi ja Venemaa vaheline praamide ülesõidu kontrollipunkt on langenud Venemaa sõdurite kontrolli alla (kolm autotäit sõdureid). Väidetavalt tulid need sõdurid Krimmi Venemaalt.

Kell 22.37: Ukraina Interfax väidab, et mitu bussi ja veoautot, kus olid Venemaa sõdurid, murdsid läbi Kertši piiripunktist. Väidetavalt pidid piirivalvurid masinad läbi laskma, sest neid ähvardasid relvastatud isikud. Lisaks on piiripunkti üle kaotatud kontroll. Allikas 1. Allikas 2.

Kell 22.34: Euroopa Liit andis Venemaale 48 tundi vägede eemaldamiseks (tagasi Krimmi baasidesse). Poola ja Leedu välisministrid juhtisid gruppi, kes soovis, et Euroopa Liit kehtestaks Venemaale väga karmid santsioonid. Allikas.

Kell 22.30: paraolümpia ära ei jää: "Kõik riigid tulevad siia hea meelega," ütles paraolümpiamängude pressiesindaja Craig Spence. Paraolümpia toimub samuti Sotšis. Allikas.

Kell 22.15: BBC väidab: Ukraina tegutsev president Oleksandr Turtšõnov ei kavatse astuda samme keeleseaduse koheseks muutmiseks. Praeguse keeleseaduse järgi on vene keel üks Ukraina ametlikest keeltest. Seda sooviti muuta ja vene keel eemaldada. See plaanitud samm tekitas aga viha nii Moskvas kui ka Ukraina venekeelses elanikkonnas.

Kell 21.58: BBC Newsi ajakirjanik Christian Fraser: "Pole kahtlustki, et Ukraina baasides olijate jaoks pinge üha kasvab ja üks vale liigutus ükskõik kummalt poolt võib viia olukorra tõsise halvenemiseni." Allikas.

Kell 21.45: OLULINE! Poola kutsus kokku NATO konsultatsioonid, aktiveerides nö neljanda artikli. See tähendab, et teisipäeval tulevad kokku kõigi NATO liikmete esindajad. Allikas.

Põhja-Atlandi lepingu kohaselt näeb artikkel 4 ette konsultatsioone, kui liikmesriigi hinnangul on ohus kasvõi ühe osapoole territoriaalne terviklikkus, poliitiline sõltumatus või julgeolek.

Kell 21.25: Obama sõnul on Venemaa Ukraina osas "valel poolel". Obama väitel rikub Venemaa rahvusvahelisi seadusi. Allikas.

Obama väidab ka, et nad on Venemaale teada andnud, et uurivad võimalusi Venemaad poliitiliselt ja majanduslikult isoleerida. Allikas.

Kell 20.25: USA on valmis Venemaa vastu kasutama sanktsioone ja liigub sellel rajal. Allikas.

Kell 20.18: Venemaa Musta mere laevastik on Sevastoopoli sadamas blokeerinud Ukraina alused. Allikas.

Kell 20.15: Reuters: Ukraina uus president Oleksandr Turtšõnov väidab, et Krimmi saabub üha enam Venemaa sõjaväelasi.

Kell 20: Euroopa Liidu juhid kogunevad 6. märtsil ehk neljapäeval erakorralisele kohtumisele. Allikas.

Kell 19.55: Poola välisminister: "Ma kardan, et Venemaa ametnikud usuvad omaenda propagandat ja teevad saatusliku vea ning avavad põrguväravad". Allikas.

Kell 19.50: Reutersi väitel teatas USA asepresident Joe Biden Venemaa peaministrile, et kui Ukraina olukorda ei lahendata, jääb Venemaa "poliitilisse ja majanduslikku isolatsiooni".

Kell 19.34: Reuters: Euroopa Liidu valitsused on valmis Venemaa vastu "sihitud meetmeid" kasutama, kui Moskva ei suuda olukorda Ukrainas rahustada. Allikas.

Kell 19.30: AP väidab, et Venemaa kaotab mitmemiljardilise tehingu Tšehhiga.
"Venemaa firma võib Tšehhi kahe valitsuse liikme sõnul kaotada mitmemiljardilise tehingu. Nimelt pidanuks Venemaa firma ehitamaks Tšehhi kaks tuumareaktorit, kuid Ukraina situatsiooni tõttu on tehing nüüd ohus." Allikas.

Kell 18.40: Venemaa nõudis kahe Ukraina sõjalaeva alistumist. Neli Vene laevastiku laeva blokeerisid Sevastopoli sadamas Ukraina sõjalaevad Ternopil ja Slavutitš, andes meeskonnale korralduse sadamas alla anda või laevad ja meeskond hõivatakse. Allikas.

Kell 18.00: Venemaa Musta mere laevastiku juht Aleksander Vitko esitas Krimmis viibivatele Ukraina vägedele ultimaatumi alistuda teisipäeva hommikul kella 05.00-ks. Vastasel juhul lubatakse Krimmi sõjaliselt rünnata, vahendab BBC. Ukraina kaitseministeeriumi pressiteenistus Krimmis kinnitas BBC-le Venemaa Musta mere laevastiku antud ultimaatumit Krimmile alla anda. Moskvast seda väidet ei kinnitata.

Kell 16.37: Venemaa välisministeerium tegi ametliku avalduse, kus süüdistas USA-d ja lääneriike selles, et nad on silmad kinni pigistanud neonatside vägivallategude suhtes Maidanil ning erinevate russofoobsete ja antisemiitsete väljaastumiste suhtes. Avalduses lisati ka, et USA välisministri John Kerry Venemaa-suunalised avaldused on täiesti vastuvõetamatud.

Kell 16.01: Ukraina siseministeeriumi väitel plaanib Venemaa Krimmi poolsaarel provokatsioone, sealjuures pole olukorra pingestamiseks välistatud ka Venemaa sõdurite tapmine. Allikas

Kell 14.51. Venemaa aktasiturg on täna kukkunud juba 10 protsenti ning Venemaa keskpank on kulutanud rubla tugiostudeks 10 miljardit dollarit. Allikas

Kell 14.30 Odessas ründasid pooltuhat venemeelse liikumise "Kulikovo väli" aktivisti oblasti administratiivhoonet. Aktivistid nõuavad, et Odessas kuulutatakse välja referendum piirkonna staatuse kohta. Allikas

13.22: Facebookis ringlevad fotod, mis väidetavalt kinnitavad, et Simferoopolis tegutsevad erariides provokaatorid on tegelikult Venemaa eriüksuslased. Nimelt on eraisikutel käes olevad granaadiheitjad GM-94, mis kuuluvad Venemaa eriüksuste relvastusse. Allikas

13.13: Ukraina ekspeaminister Jevgeni Martšuki hinnangul viib Venemaa praegu Musta mere piirkonnas läbi mitmekäigulist, keerulist, poliitilis-sõjalist operatsiooni. "Venemaale on vajalik julgeolekuvöönd Musta mere piirkonnas. Abhaasias ja Gruusias rajasid nad oma baasid, nüüd kinnituvad nad Krimmis ja edasi võetakse suud Dnestri peale," ütles ta. Martšuk toonitas, et tegemist pole mitte Vene vägede invasiooniga mitte Krimmi, vaid Ukrainasse. "See tähendab, et sõjaväelastele on antud luba tegutseda alates Tšernigovist kuni Jaltani ja alates Ušgorodist kuni Luganskini." Allikas

12.48: Krimmi administratsiooni teatel on alates 2. märtsist nende poole üle tulnud 5086 Ukraina sisevägede, piirivalvevägede ja armee võitlejat. Allikas

12.31: Venemaa Föderatsiooninõukogu välisasjade komitee tegi president Vladimir Putinile ettepaneku kutsuda Washingtonist tagasi Venemaa suursaadik. Allikas

12.25: ITAR-TASS: Donetski linnavalitsuse hoone ees leiab aset meeleavaldus, kus vene keelt rääkivad inimesed nõuavad, et linnaametnikud ignoreeriks Kiievi võimude poolt määratud uue kuberneri Serhii Taruta korraldusi.

11.40: Venemaa välisministeeriumi teatel tõdesid Venemaa välisministerSergei Lavrov ja Hiina välisminister telefonivestluses oma vaadete lähedust arengutele Krimmi poolsaarel.

11.27: Kukkunud on ka Balti börsid. Börsiindeksid OMX Tallinn, OMX Riga ja OMX Vilnius on kukkunud vastavalt 1,26, 3,10 ja 2,35 protsenti.

10.41: Krimmi territoriaalsete sisevägede juht Mikola Balan: Ukraina sõdurid on jäänud truuks vandele ja on valmis Krimmi kaitsma. Allikas

 

10.41: Kasakad, Berkuti üksused ning eraldusmärkideta relvastatud mehed kaevuvad Krimmis ja valmistuvad pikemaajaliseks vastupanuks. Allikas

10.22: Harkovis elavad vene kirjanikud tegid ühisavalduse, kus nad lükkavad ümber väited venekeelse elanikkonna õiguste ahistamisest Ukrainas ja protestivad Venemaa sõjalise vahelesekkumise vastu. Allikas

10.16: Venemaal kardetakse valuutapaanikat. Krasnojarski krais asuv Kanski pank määras euri/rubla kursiks 60 rubla euro eest. Allikas

10.06: Valgevene sulges väidetavalt mitmed piiripunktid Valgevene-Ukraina piiril. Mõni aeg hiljem lükkasid Valgevene võimud selle info ümber, öeldes, et piiripunktid töötavad tavalises rütmis. Allikas

9.53. ITAR-TASSi väitel on Krimmi valitsusele truudust vandunud üle 3000 Ukraina sõduri. Allikas

9.48: Venemaa rubla kukkus rekordiliselt madalale tasemele ning euro hind rubla suhtes tõusis täna hommikul korraks rekordilise 51,2 rublani. Allikas

Kell 9.25 : Gazpromi aktsia kukkus 11 protsenti. Allikas

Kell 9.10: Väidetavalt näeb Ukraina piirivalve Venemaa sõjaväe soomukite koondumist piiri äärde Kerchi lähistel. Allikas.

Ukraina piirivalve väidab ka, et Venemaa blokeerib Krimmis mõnes kohas mobiilisidet. Allikas.

Kell 9.05: Moskva börs sai avanemisel karmi hoobi: börsiindeks langes 9,49 protsenti. Allikas.

Kell 8: Sevastoopolis nähti Musta mere laevastikku kuuluvat miiniotsijat. Allikas.

Kell 7.23: Venemaa asevälisminister Grigori Karasin ütles, et keegi ei soovi sõda Ukrainaga. "See, mis toimub, on "tragöödia meie vennalikus Ukrainas“". Allikas.

Kell 7.16: Wall Streen Journal kirjutab, et Venemaa rubla nõrgeneb kiiresti. Allikas.

Kell 7.15: Venemaa välisminister Sergei Lavrov kohtub Genfis ÜRO ametnikega. Allikas.

Kell 5.30: Jared Leto mainis oma Oscari tänukõnes Ukraina protestijaid.

Kell 3: Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Suurbritannia ja USA loobuvad G8 kohtumisest! „Me oleme otsustanud kohtumisest praeguse seisuga loobuda. Seda seniks, kui olukord on selline, et saame mõistlikult suhelda." Allikas.

Kell 3: Sellelt The Wall Street Journali kaardilt näete, milliseid Ukraina baase piiratakse. http://bit.ly/1jL1rM6

Kell 2: Austraalias kutsuti välja Venemaa suursaadik, et ta selgitaks Ukrainas toimuvat. Allikas.

kell 00.37: Suurbritannias peaminister David Cameron: "Rääkisin täna Barack Obamaga ja me nõustusime, et Venemaa käitumine on lubamatu ja kui nad kurssi ei muuda, on sellel nende jaoks väga karm hind." Allikas.

kell 00.35: Simferoopolist tuleb mitmesugust infot. Väidetakse ka, et plahvatusi pole olnud. Allikas.

kell 00.23: Väidetakse, et Venemaa armee lasi õhku relvalao Krimmi pealinnas Simferoopolis, mis selgitaks, et mis plahvatusi seal kuuldi. Allikas.

kell 00.20: Väidetakse, et Vene sõdurid ründasid Krimmis asuvat Ukraina relvaladu! Allikas.

kell 00.11: Ukraina prokuratuur andis sõjaväelastele teada, et relvade andmine vastaspoolele või Venemaa poolele minekut peetakse riigireetmiseks. Allikas. Karm signaal, kuid kõnekas on ka tõik, et seda oli üldse vaja öelda.

kell 00.07: France24 reporter Douglas Herbert väidab, et kuulda oli kaks plahvatust ja mõlemad Simferoopoli keskosas. Allikas.

kell 00.03: USA ametnik CNNi eetris: Venemaa väed on saavutanud täieliku operatsioonilise kontrolli (complete operational control) Krimmi poolsaare üle.

Plahvatuse põhjus pole endiselt teada. Plahvatust kinnitas ka AFP ajakirjanik. Allikas.