Maailm

Pühapäevased sündmused Ukrainas Krimmis 

Õhtuleht.ee, 3. märts 2014 00:01
Foto: Reuters / Scanpix
Pühapäevased sündmused Ukrainas Krimmis. Päeva kõige ootamatum uudis tuli päeva lõpus: plahvatused Simferoopolis, kuid päris selgeks ei saanudki, et mis plahvatas, kus ja miks.

Päeva algas aga sellega, et Ukraina kuulutas välja üldmobilisatsiooni. Sõna võttis NATO: Venemaa peab pingeid maandama ja rahvusvahelisi kokkuleppeid austama ning väed eemaldama.

Päeva sündmused ajalisel teljel:

Samal teemal

Kell 23:41: BBC: Krimmi pealinnas Simferoopolis kostus plahvatus! Allikas. Põhjus pole veel teada.

Kell 23.40: USA vaatab üle kõik kaubandussuhted Venemaaga. Katkestatud on kahepoolne investeerimiskohtumine ja Venemaa USA energiaturu külastus. Allikas.

Kell 23:35: Suurbritannia välisminister William Hague kirjutas Twitteris, et on päeva jooksul kohtunud paljude Ukraina poliitiliste liidritega ja Ukraina suveräänsuse rikkumine on lubamatu. Allikas.

Kell 23.30: USA välisminister John Kerry sõidab esmaspäeva õhtul Kiievisse ja kõnelused algavad teisipäeval. Allikas.

Kell 23.23: Al-Jazeera videolugu Krimmist. Reporteri arvates antakse Krimm lihtsalt ära.

Kell 23.05: Kinnitamata andmetel liiguvad piirkonnas Poola väed. Mida võib see tähendada? Allikas. Neid väiteid pole aga suudetud kinnitada ja on väga kaheldavad.

Kell 22.38: Tšernigivi regiooni kuberneri väitel on Kirde-Ukrainas piiri lähistel nähtud Venemaa vägesid ja ta kinnitas väidet, et nähtud on tanki. Allikas.

Kell 22.34: Ukraina asepeaminister väitis, et Ukraina valitsus kaalub Ukraina-Venemaa piiri sulgemist. Allikas.

Kell 22.30: Reuters: Angela Merkel süüdistas telefonikõne ajal Venemaa presidenti Vladimir Putinit, et too on rikkunud rahvusvahelist seadust ja "Venemaa sekkumine" Krimmis on lubamatu.

Kell 22.26: Reuters: Venemaa peaminister Dmitri Medvedjev ütles, et Ukraina president on endiselt Viktor Janukovitš, kuigi mehe võim on pigem teoreetiline, kuid Ukraina konstitutsiooni järgi on seis selline.

Medvedjev lisas, et Venemaa on valmis Ukrainaga suhteid aredama, kuid mitte sellise Ukrainaga, mida juhivad inimesed, kes on saanud võimule läbi verevalamise.

Kell 22.25: NATO seisukoha terviktekst.

Kell 22.24: The Telegraph näitab olukorda Ukraina sõjaväeosa juures Krimmis, mida piiravad Venemaa väed. Karm video.

Väidetavad Venemaa õhujõud saabuvad Ukrainasse. Video õigsust ei saa kinnitada.

Kell 22.14: AFP väidab: NATO soovib Ukrainasse saata rahvusvahelised vaatlejad.

Kell 22.02: NATO väide artikkel 4 kohta tekitab tõepoolest segadust: "NATO peasekretär just vastas Brüsselis eitavalt küsimusele, kas mõni riik on taotlenud art. 4 konsultatsioone."

Ideon oletab ka: "Huvitav, mis siis reaalselt toimus? L+L veendi, et praegu pole sellist taotlust mõistlik teha?"

Kell 21.55: NATO seisukohtade kõige üllatavam väide oli artikkel 4 kohta, sest päeval teatati, et Poola, Leedu ja Läti nõuavad seda arutelu. Kas tegemist oli tõesti valeinfoga?

Kell 21.45: NATO seisukohad (otseülekandest, http://webtv.un.org/)

- NATO liitlased toetavad Ukraina suveräänsust ja territoriaalset ühtsust.

- Venemaa peab pingeid maandama ja rahvusvahelisi kokkuleppeid austama ning väed eemaldama.

- Keegi pole nõudnud NATO neljanda artikli käivitamist (Põhja-Atlandi lepingu kohaselt näeb artikkel 4 ette konsultatsioone, kui liikmesriigi hinnangul on ohus kasvõi ühe osapoole territoriaalne terviklikkus, poliitiline sõltumatus või julgeolek).

- Venemaa peab järgima ÜRO kokkuleppeid.

- Me tunneme muret, et Venemaa parlament andis loa kasutada Ukraina vastu relvajõude.

Kell 21.42: USA president Barack Obama saab mitmest suunast kriitikat. "USA kuues laevastik peaks olema siin, me peaks seda nägema. Ainult USA suudaks territooriumi suveräänsust ja Ukraina iseseisvust säilitada," ütles 55-aastane Ali Hamzin, kes on Krimmi tatarlaste kommuuni välisminister. Allikas.

Senaator Lindsey Graham NBC vahendusel: "Iga kord kui president (Obama) esineb teles ja ähvardab Putinit või kedagi nagu Putin, siis kõik keerutavad silmi, mina samuti. Meil on nõrk ja otsustusvõimetu president, kes kutsub agressiivsust esile."

Kell 21.38: Otseülekanne ÜROst: http://webtv.un.org/.

Kell 21.23: Reutersi uudisloo põhjal on oma seisukoha öelnud ka Itaalia: "Itaalia valitsus toetab rahvusvahelise üldsuse arvamust, et Ukraina suveräänsust tuleb austada. Ühegi sellise printsiibi rikkumine on Itaalia jaoks täiesti vastuvõetamatu." Nende sõnadega esines riigi peaminister Matteo Renzi.

Kell 21.10: WSJ teatab, et USA andmetel on täna Krimmi jõudnud veel tuhanded Venemaa sõjaväelased. Allikas.

Kell 20.35: BBC teatas, et Suurbritannia peaministrile David Cameronile anti ülevaade Ukrainast toimuvast ja mees suhtleb õhtul USA, Poola ja Leedu juhtidega. Al Jazeera America väitis samal ajal, et ülevaade anti ka USA presidendile Barack Obamale, kes räägib hiljem teiste riikide juhtidega.

Kell 20.07: Soome ametlik avaldus: "Olukord Ukrainas ja eriti Krimmis on väga tõsine. Venemaa rikub ÜRO kokkuleppeid ja rahvusvahelist seadust. Venemaa sõjaväe tegutsemine Krimmis rikub Ukraina suveräänsust. Venemaa tegutsemist Krimmi enda kontrolli alla võtmisel ei saa lubada." Allikas.

Kell 20.05: laevastiku juhi vallandamise põhjuseks on riigireetmine. Allikas.

Kell 19.55: Interfax: Ukraina kaitseminister lasi lahti laevastiku juhi, kes lubas toetada Krimmi. Allikas.

Kell 19.50: Suurbritannia peaminister teatas, et ükski Suurbritannia minister ei lähe Sotši paraolümpiale.

Kell 19.27: võimas video: tuhanded protestijad laulavad Dniepropetrovskis Ukraina hümni. Vaata siit.

Kell 19.23: Ukraina väidab, et 10 laeva Krimmi sadamas on Ukrainale lojaalsed. Allikas.

Kell 19.20: Venelasest kirjanik Andrey Kurkov levitab pilti, kus ta nõuab Venemaa vägede lahkumist. "Mu eelvanemad tulid Krimmi 1785. aastal. Ma mõtlen, räägin ja kirjutan vene keeles ning ma ütlen seda iga rakuga oma kehas: ma nõuan Vene vägede lahkumist Ukrainast." Allikas.

Kell 19.05: Liiguvad kuuldused, et Ukraina laevastiku ülem lubas olla Krimmi rahvaga. Mida see tähendab ja kas ütlus on toetusavaldus Venemaale või Ukrainale, raske öelda. Allikas.

Kell 18.55: Väidetavalt on Ukraina mobilisatsioonipunktides suured järjekorrad ja 24 tunniga on end kirja pannud 3 miljonit inimest. Allikas.

Kell 18.31: Ukraina vabatahtlikud valmistuvad sõjaks. Kiievis elav advokaat Andrei Huk ütles, et ta sai 1. märtsi hilisõhtul telefonikõne, milles ta kutsuti inspektsiooni. "Mul pole armees kogemusi, kuid kui tuleb mobilisatsioon, siis ma lähen ja võitlen. Inimesed on valmis." Allikas.

Kell 18.20: Ukraina laevastiku liikmed keelduvad relvade loovutamisest Venemaale. Allikas.

Kell 18.18: John Kerry: "Me jätkame diplomaatilise lahenduste otsimist. Keegi ei taha, et olukord muutuks viletsamaks." Allikas.

Kell 18: AP väitel marssis Moskvas 10 000 Ukraina ründamise pooldajat.

Kell 17.30: John McCain ütles intervjuus, et Obama ähvardused on seni olnud "naeruväärsed" ja Hillary Clinton on Venemaa täiesti valesti hinnanud.

kell 17.15 Pakume pilti Odessast kui ka videot Donetskist, kui esimeses toimub meeleavaldus Venemaa konsulaadi eest, siis teises toetatakse Venemaad.

kell 16.35: Ukraina saadik ÜROs teatas, et Ukraina on valmis ennast Venemaa eest kaitsma. (Allikas: Reuters)

kell 16.24 USA välisminister John Kerry hoiatas Venemaa president Vladimir Putinit, et Venemaa võib Ukrainasse Krimmi vägede saatmise pärast oma koha juhtivate tööstusriikide G8 ühenduses kaotada. Samuti hoiatas Kerry varade külmutamise ja USA ettevõtete lahkumise eest.

kell 15.27 Suurbritannia, Kanada ja Prantsusmaa on teatanud, et praeguse seisuga ei osale nad protestiks Ukrainas toimuva vastu G8 Sotši tippkohtumist ettevalmistavatel kohtumistel. Veel ei ole teada, kuidas reageerivad Saksamaa, Jaapan ja Itaalia. Allikas.

kell 15.10 Paavst Franciscus kutsus üles lahendama Ukraina kriisi. Vatikani on kogunenud suur rahvahulk, kellel paavst palus Ukraina eest palvetada. Allikas.

kell 14.38 Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier nimetas sündmusi Ukrainas väga ohtlikeks ja andis Venemaale tungiva soovituse oma tegevus Ukraina territooriumil lõpetada. Allikas.

kell 14.37 Leedu kutsus oma suursaadiku Venemaalt konsultatsiooniks kodumaale. Allikas.

kell 14.25 PILTUUDIS: Ukraina Perevalnoe sõjaväebaas on Vene sõduritest ümber piiratud. Ukraina sõdureid ei lasta sisse ega välja. Allikas.

kell 13.16: Ukraina ajutine president lubab õhuruumi ainult tsiviillennukeid. Allikas.

kell 13.12: ITV News: Ukraina parlament võttis vastu otsuse, et avatakse nö ööpäevaringne sõjaruum. Allikas.

kell 13.10: Ukraina ajutine president palub rahvusvahelistel tasandil abi. Allikas.

kell 13.04: Ukraina peaminister ütles, et Venemaa lootis, et Ukraina kuulutab kohe välja sõjaseisukorra, mis tähendaks hoopi nende majandusele. "Kuid me tegutseme targalt," ütles ta. Allikas.

kell 13.03: Ukraina kuulutas välja üldmobilisatsiooni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee