KRITISEERIB: Linnar Priimäe hinnangul astus Angela Merkel ämbrisse, kui hakkas arutlema, et Putin on peast sassis. Sellise taktikaga Priimäe sõnul propagandasõda ei võida. Foto: ARNO SAAR
Karoliina Vasli 5. märts 2014 07:00
Krimmis töötav eestlanna Christi Sepp ütleb, et meediakajastus tekitab segadust: Vene kanalid räägivad üht juttu, läänemeelsed teist. Linnar Priimäe sõnul on Venemaa propagandasõja eesmärk end laiemalt kehtestada, Ukraina on vaid selle üks osa.

Christi Sepp õpetab Aleksandrovka küla koolis eesti keelt ja kultuurilugu. Sevastoopol jääb sealt sadakonna kilomeetri kaugusele, sestap kulgeb sealsete elu üsna rahulikus tempos.

Ta räägib, et kohalikud jälgivad eri meediakanaleid, kuid suur roll on just Vene meedial.

"Aga esmaspäeva õhtune ähvardus rünnakut alustada vastu hommikut tegi küll murelikuks."

Sepp on kursis, et suuremate linnade tänavatel pole näha Vene sõdureid, vormid on eraldusmärkideta. Ent vähemasti kohalikele pole varjamist vajagi.

"Väga paljude inimeste suhtumine on selline: ärge kartke neid (venelasi – toim), nad kaitsevad meid välisjõudude vastu."

Tallinna ülikooli reklaami ja imagoloogia õppejõud Linnar Priimägi kommenteeris eile Õhtulehele, et Venemaa on külma sõda pidanud 1946. aastast peale.

"Vahepeal oli puhkepaus Gorbatšovi ajal, aga kogemust neil on. Teised on nende kõrval poisikesed."

Priimägi märkis, et taolist propagandasõda peetakse siis, kui silmapiiril on kuuma sõja ehk reaalse sõjategevuse oht. Kui Venemaal õnnestuks propagandasõda võita, jääks ka verine konflikt olemata.

Priimägi rõhutas, et Ukraina pole Venemaa põhihuvi.

"Nagu ka kuumas sõjas, on propagandasõjas samad reeglid: strateegia ja taktika. Strateegia on vastus küsimusele, mis meist saab? Taktika aga, mis saab meie vaenlastest?"

Tema sõnul on taktikaks praegu Ukraina, kus senisele korrale on riigipöördega vastu hakatud.

"Strateegia on muidugi end üldiselt maailmas kehtestada. Venemaa on impeerium. Impeerium ei saa olla nagu jalamatt, seda ei taha ta kindlasti."

Priimäe sõnul on teised maailmaliidrid praeguses olukorras hätta jäänud.

"USA president Barack Obama on kaunis kohkunud. Võib-olla aga ettevaatlik," lausus ta. New York Timesi andmetel ütles Saksa liidukantsler Angela Merkel Obamale, et Putin elaks justkui teises maailmas.

"Merkeli arvamus on allaandmismärk, niimoodi ei võideta propagandasõda, et ütled teise kohta, et sa oled lihtsalt loll. Nii see ei käi. Võta aru pähe ja hakka käituma kantslerina!" õpetas Priimägi.