Vene president Vladimir Putin andis 4. märtsil 2014 pressikonverentsi Ukraina kriisi küsimuses.Foto: AP / Scanpix
Õhtuleht.ee 4. märts 2014 13:33
Venemaa president Vladimir Putin andis teisipäeva päeval pressikonverentsi seoses olukorraga Ukrainas. Putini sõnul on Viktor Janukovõtš oma võimust Ukrainas ise loobunud ning poliitilist tulevikku tal ei ole. Samas ütles Putin, et Ukrainas pole legitiimset võimu, kellega läbirääkimisi pidada.

Putin ütles, et Ukrainas toimus võimu võtmine relvastatult ning Viktor Janukovõtš on oma võimu praktiliselt kaotanud, kuigi pole andnud ühtegi ebaseaduslikku käsku. 

Putini sõnul allkirjastati kriisi lahendamiseks kokkulepe, Janukovõtš oli nõus valimistega ning andis ära peaaegu kogu oma võimu. "Pealegi andis ta käsu viia pealinnast välja kõik miilitsajõud," rääkis Putin. 

Kohe, kui Janukovõtš Harkivist lahkus, võeti üle tema residentsid. Janukovõtš andis niigi võimu üle. Need sammud tõstsid Ida-Ukrainas pingeid.

"Poliitilist tulevikku tal (Janukovõtsil - toim) ei ole, olen talle seda ka öelnud," sõnas Putin, kelle sõnul ei ole riigi jaoks midagi hirmsamat kui kaos. "Minu hinnang Ukrainas toimunule saab olla vaid üks: tegu on ebaseadusliku võimu üle võtmisega jõu abil." 

Putin märkis, et Ukraina idaosas on revolutsiooniline olukord.

Vene president tõi välja korruptsiooni Ukrainas, mis on kasvanud nii suureks, et see on isegi Venemaa jaoks ootamatu. Vahe rikaste ja vaeste vahel on väga suur. Putini sõnul pole lihtsa Ukraina elaniku jaoks läbi kõigi võimuvahetuste mitte midagi muutunud ning nende elu pole paremaks läinud.

„Maidanil ei nõuta fassaadi remonti, vaid kardinaalseid muutusi," rääkis Vene president. „Ma mõistan inimesi, kes ikka nõuavad drastilisi muudatusi, sest nad kardavad, et ühed petturid vahetavad teised välja," ütles ta.

Ajakirjaniku küsimusele vastas Putin, et Ukrainas ei ole praegu kellegagi kõrgemal tasemel võimalik läbi rääkida, sest seal puudub legitiimne valitsus. 

 

"Mul ei ole Ukrainas kõrgemal tasemel partnerit, seal ei ole enne ennetähtaegseid valimisi presidenti. Kui kõik see hakkab toimuma samasuguse terrori olukorras nagu praegu, siis me tulemusi muidugi ei tunnista," ütles Putin.

Osaliselt legitiimseks peab Putin Ukraina parlamenti, kõigil  teistel, sh presidendi kohusetäitjal, ei ole mingit legitiimsust. Juriidiliselt on Ukraina president Viktor Janukovõtš.

Ajakirjanik uuris Putinilt, kas Krimmi praegust valitsust ei võiks samamoodi ebaseaduslikuna näha. Putini sõnul on Krimmi parlament „loomulikult“ seaduslik, sest nad on järginud kõiki seadusi. Putin kinnitas, et isegi, kui Venemaa kaaluks sõjalist sekkumist, ei oleks see vastuolus ühegi rahvusvahelise seadusega.

Küsimusele, kes on need jõud Krimmis, kes kannavad tunnusmärkideta sõjaväemundrit, vastas Putin, et "need on kohalikud omakaitsejõud."

Kes olid snaiprid Maidanil, kes opositsiooni tulistasid? "Need olid mõne opositsioonipartei provokaatorid," vastas Putin ajakirjaniku küsimusele. Putin lisas veel, et ta hoiatas Janukovõtsit jõu kasutamise eest, mille peale algaks kaos ning mis tõepoolest algas.

Putin kinnitas, et Ukraina rahva vastu sõtta ei minda. Ajakirjanikud juhtisid seepeale tähelepanu, et on olemas ka Ukraina sõjavägi, kas see tähendab, et nendega siiski võidakse sõdima asuda. "Kui me teeme selle otsuse, teeme seda Ukraina rahva kaitseks," kinnitas Putin. Vene sõdurid kaitseksid Ukrainas nende endi elanikke, naisi ja lapsi, ning seisaks nende ja Ukraina sõjaväe vahel.