tänulikud: Kohalikud elanikud tänaval oma meelsust näitamas. Tekst plakatil ei jäta kahtlust: venelasi võetakse kui päästjaid, kes nad Ukraina ikke alt vabastavad. Jalta lähedal elav Mihkel Tiks (väikesel pildil) usub, et Putini oma plaanidest ei tagane. Foto: Ria Novosti
Karoliina Vasli 4. märts 2014 07:00
Krimmis Jalta lähedal elav endine korvpallur Mihkel Tiks (pildil) arvab, et konflikti edasine kulg on ilmne: «Sisetunne ütleb, et Putin ei hakka seda pooleli jätma.» Kui piirkond kuuluks Venemaa koosseisu, pakiks Tiks asjad ja naaseks kodumaale.

Eile Õhtulehega vesteldes märkis Tiks, et üldiselt on kohalikud elanikud olukorraga kursis. «Paljudel on internet kodus. On selge, et Venemaa on toonud lisajõude ning neil on selge plaan Krimm tagasi võtta. Kohalikud selles ei kahtle.»

Kui nädalavahetusel andis Venemaa föderatsiooninõukogu president Vladimir Putinile loa saata nende relvajõude Ukraina territooriumile, tõi see Krimmiski osa inimesi tänavale. «Jaltas oli spontaanne noortejõukude demonstratsioon, kus lehvitati Vene lippe ja karjuti: Rossija, Rossija!» rääkis Tiks. «Kohalikud Vene-meelsed venelased on rõõmsad, neil on ju pidupäev! Saavad Venemaa kaitsva diiva alla.» Juba on välja vahetatud võimuladvik ja puhastustöö tehtud ka ametkonna hulgas.

Millest ikkagi vimm ukrainlaste vastu? «Vene-meelsed kardavad, et võimuvahetusega Kiievis muutub nende olukord halvemaks. Hakatakse tegelema sunniviisilise ukrainastamisega ja vene keeles ei saaks enam asju ajadagi. Ukraina võimuvahetust nähakse kui fašistlikku riigipööret.» Tiks tõdeb, et inimesed on Venemaa propaganda mõju all ja pelgavad euroopastumist.

See muidugi ei tähenda, et Krimmis kõik Venemaad suure vabastajana näeks. «On ka ukrainameelseid venelasi, ukrainlasi, tatarlasi. Nemad on väga mures selle pärast, mis praegu sünnib,» lisab Tiks.

Märtsi lõpul on kavas referendum. Venemaa kontrolli all olev Krimmi valitsus on teatanud, et ei kavatse Venemaa koosseisu minna, vaid soovib ainult autonoomia laiendamist. Tiks ütleb, et isegi siis, kui hääletus oleks veidigi tasavägine, tuleks see Vene sõjaväe kohalolu korral ikka selline, nagu Venemaale soodne on. Tulemused ei kajastaks tegelikkust.

Jalta piirkonnas on praegu rahulik – seal on ka vähe sõjaväebaase. Tiks sõnab, et inimeste suurim hirm on see, et turismihooaeg kipub pingeliste sündmuste valguses nässu minema. «Mereäärsetes piirkondades on turism põhiline sissetulek,» selgitab ta.
Kui Krimm läheks Venemaa koosseisu, mida see teie jaoks muudab? «Sellises Krimmis ma elada ei kavatse, tuleksin tagasi kodumaale.»
Karoliina Vasli