Eesti uudised

Ukrainlane Eestis: «Lähedased on hirmul. Kardetakse sõda.» (24)

Kristiina Tilk, 3. märts 2014 07:00
VAJAVAD ABI: Ruslan Trochynskyi sõnul vajavad ukrainlased abi just seetõttu, et see riik ei saa praegu üksi midagi teha. Foto: ALDO LUUD
«Inimesed kardavad. Kardetakse sõda,» räägib ansambli Svjata Vatra ukrainlasest solist Ruslan Trochynskyi olukorrast Ukrainas pärast Vene vägede saabumist Krimmi.

Olukord Ukrainas muutub üha ärevamaks – laupäeval sai Venemaa president Vladimir Putin riigiduumalt nõusoleku vajadusel kasutada Ukraina territooriumil Vene sõjaväejõude. Ukraina ajutine valitsus on teatanud oma sõjaväe häireolukorda viimisest. Inimesed on hirmul. Ehkki Venemaa ei ole kinnitanud, et on juba tuhandeid sõdureid Krimmi viinud, liiguvad uudisteagentuuri AP andmetel sajad Vene sõdurid konvoi saatel Krimmi pealinna Simferopoli poole. Vene vägede kohalolekut Ukrainas kinnitavad ka Ruslan Trochynskyi tuttavad.

Samal teemal

«Paljud mu tuttavad elavad Krimmis. Istusin pühapäeva öösel kella neljani üleval ja suhtlesin nendega. Mitte keegi ei mõista, miks on tankid seal. Nad ütlevad, et ei taha Vene vägesid sinna, aga mitte keegi isegi ei küsi. Tuttavate sõnul liiguvad väed juba ka Kiievi poole,» räägib Trochynskyi ning tunnistab, et valus ja raske on kaasmaalaste kannatusi pealt vaadata.

Trochynskyi sõnul toetavad ukrainlasi isegi kohalikud vene-meelsed, kes ei soovi, et Ukraina läheks Venemaa kätte. «Paljud venelased ei toeta seda, mis toimub. Nemad ei taha samuti okupatsioonist kuuldagi. See, mis praegu riigis toimub, on täielik diktatuur. Meil ei ole aega oodata esmaspäeva või teisipäevani – Ukraina vajab tugevamate abi kohe.»

Abi vajavad ukrainlased Trochynskyi sõnul just seepärast, et Ukraina ei saa praegu üksi midagi teha: «Kui nad ise astuksid vägedele vastu, siis algab rünnak. Ja see tõotab juba sõda, aga seda ei taha mitte keegi.»

Eesti kaitseminister Urmas Reinsalu on öelnud, et meie valitsus võiks arutada ka Ukrainale laenu andmist, sest peale väga terava julgeolekuolukorra Krimmis on ka Ukraina majandusseis kriitiline – riigikassa on tühi ja Ukraina on sõbralikelt riikidelt abi palunud.

«Küsimus ei ole ainult rahas. Raha on vaja neile inimestele, kes Ukrainas külmetavad – neil pole süüa ega tavalisi igapäevaeluks vajalikke asju. See aitab neid. Aga vaja on, et tugevad riigid ühineksid – aitaksid Vene väed riigist välja viia või tooks oma väed sisse, et Ukraina okupatsioonist päästa,» arutleb Trochynskyi võimaluste üle, mis tema kaasmaalasi tõesti aitaksid.

Ehkki olukord on pingeline, ei kavatse ükski Trochynskyi lähituttavatest kodumaalt lahkuda. «Nad ütlevad, et see on meie riik ja meie kodu. Me ei lähe siit kuskile ja seisame oma riigi eest nii, nagu vaja on,» vahendab muusik ukrainlaste sõnu. «Kui keegi peaks ka riigist lahkuma, on oluline, et nad mujal vastu võetakse. Aga loodame, et nii kaugele asjad siiski ei lähe,» ütleb Trochynskyi, kellel on tuttavate kannatusi isegi eemalt raske jälgida.

Toetusmeeleavaldus

Eile korraldas Isamaa ja Res Publica Liidu rahvuslaste ühendus Tallinnas Venemaa saatkonna ees meeleavalduse, et väljendada Ukrainale toetust ja protestida Vene vägede sissetungi vastu sinna. Üritusel osales vähemalt paarsada inimest, kelle hulgas oli ka venemeelseid. Ühe haakristi sümbolit kandnud mehe tõmbas rahvas pikali. Saatkonna ette pandi süütepudel. «Meeleavaldusega avaldame igakülgset toetust Ukrainale ja juhime tähelepanu, et Vene Föderatsiooni agressioon suveräänse Euroopa riigi vastu tuleb üheselt hukka mõista ja lõpetada. Venemaa rikub rahvusvahelist õigust, viies teise suveräänse riigi territooriumile oma väed. Sisuliselt on tegemist Ukraina okupeerimisega,» ütles IRLi rahvuslaste ühenduse esimees Tarmo Kruusimägi.

Samal teemal

06.02.2014
Kolmapäevased sündmused Ukrainas Krimmis
05.02.2014
Eesti Ukrainlaste Kongressi juhataja: elame praegu alalises stressis, öösel und ei ole
03.02.2014
Hoiatus: Venemaa on Euroopale tõsiseks ohuks!
02.02.2014
GALERII: päev möödus õnneks tulevahetuseta