Õhtuleht trenniblogi

Trenniblogi: algaja jooksulindikasutaja ABC (3)

Kersten Lehismets, 7. märts 2014, 11:34
 TEET MALSROOS
Praeguse aastaaja pimedus, külmus ja libedus ei tõmba õue jooksma. Kord külmuvad sõrmed ära, siis saavad jälle varbad märjaks. Õnneks ei ole vaja jooksutrenne päriselt vahele jätta, sest praktiliselt igas jõusaalis on olemas jooksulindid.

Kui sa jooksulindiga veel sina peal pole, aitavad järgmised nõuanded sellega tutvust teha.

Õpi jooksulinti kasutama. Nii lindi liikumise kiirust (seadmel märgitud sõnaga speed) kui ka tõusunurka (incline) on võimalik ise reguleerida.

Õpi, kuidas kiirust ja tõusu tõsta ja langetada. Kui oled uus jooksulindi kasutaja, tee seda kõike seda esialgu madalal kiirusel.

Vali õige kiirus. Väldi kohe esimestel minutitel liigset kiirustamist, sest see ei tee head sinu südamele ega lihastele.

Kuna sa linti veel väga hästi ei tunneta, on ka kukkumised ja vigastused kerged tulema, seepärast tasub alustada mõõduka kiirusega.

Kuigi erinevalt looduslikust maastikust on jooksulint tasane ja enda vigastamise oht selles osas väiksem, kurdavad paljud treenijad tekkivate valude üle. Seegi võib tekkida liigsest kiirustamisest. Kui tunned, et väsid, vähenda kiirust ja tõusunurka.

Väldi käepidemetest kinnihaaramist. See võib ohtlik olla, sest tekitab väänlevat liikumist, mis võib samuti viia vigastusteni. Kui sul tekib kiusatus neist kinni haarata, on põhjuseks ilmselt taas liiga suur kiirus.

Lindilt mahatulek. Väga oluline osata lindilt maha tulla, sest edasiliikuv tunne kestab veel mõnda aega.

Kui oled oma eesmärgi täitnud, näiteks 45-minutilise treeningu lõpetanud, aeglusta hoogu tasapisi, kuni lint lõpuks seisma jääb. Oluline on ka teada, kuidas lindilt vajadusel kiiresti maha saada (näiteks tulevad tossupaelad lahti), ilma end vigastamata.

Suhtu ettevaatlikkusega ekraani kalorimärgistesse. Jooksulindi ekraanilt näed, kui pika maa oled läbinud ning kui kaua sul selleks aega on läinud – neid numbreid võid uskuda.

Teine lugu on kalorikulutusega, mis jooksulindi, nagu ka kõigi teiste kardioseadmete puhul, võib olla vägagi ebatäpne.

Sellised seadmed ei võta arvesse sinu füsioloogilisi eripärasid nagu kehakaalu, pikkust, vanust, keha koostist, rahuloleku- ja maksimaalset pulssi. Paraku näitavad nad üldjuhul, et kaotasid märgatavalt rohkem kaloreid kui tegelikkuses.

Varieeri liikumiskiirust. Treeningusse tasub põimida kiiremaid ja aeglasemaid lõike, jooks võib vahelduda kõndimisega ja tõusud tasase maaga – kõike seda saad ise reguleerida.

Aeglane ülesmäge kõnd või jooks arendab tugevust, kiiremat sorti tasasel pinnal liikumine teeb sind kiiremaks. Selline varieerumine on väga tõhus, sest keha töötab vaheldmisi erinevate koormustega.

Väldi igavust. Olgem ausad, jooksulindil treenimine võib vahel siiski ka igavaks muutuda. Siis on abiks mõni hea audioraamat, kõrvaklappidest tulevad päevauudised või lemmikmuusika.

Võid näiteks varieerida liikumiskiirust vastavalt muusikale: aeglasemate lugude ajal võtta rahulikumalt ning kiiremate ajal rütmi üles kruvida. Nii saad aja lendama.

Juba peagi on tulemas mõned näidistreeningukavad nii algajale kui juba edasijõudnumale lindikasutajale!

Samal teemal

31. märts 2014, 10:26
Trenniblogi: reisil? Säilita tervislik eluviis!
28. märts 2014, 10:22
Trenniblogi: et kõigil oleks jõusaalis meeldiv
24. märts 2014, 13:50
Trenniblogi: mis loob eeldused selleks, et algavast päevast tuleks positiivne?
21. märts 2014, 12:43
Trenniblogi: kuidas paremini trenni teha ja töötada? Maga!

3 KOMMENTAARI

"
8. märts 2014, 10:42
"Väldi igavust. Olgem ausad, jooksulindil treenimine võib vahel siiski ka igavaks muutuda. Siis on abiks"... minna loodusesse ja nautida sealseid värv...
(loe edasi)
m
metalhead 8. märts 2014, 07:07
mine jookse väljas parem , jooksulint on hamstritele
Loe kõiki (3)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee