(TEET MALSROOS)

Praeguse aastaaja pimedus, külmus ja libedus ei tõmba õue jooksma. Kord külmuvad sõrmed ära, siis saavad jälle varbad märjaks. Õnneks ei ole vaja jooksutrenne päriselt vahele jätta, sest praktiliselt igas jõusaalis on olemas jooksulindid.

Kui sa jooksulindiga veel sina peal pole, aitavad järgmised nõuanded sellega tutvust teha.

Õpi jooksulinti kasutama. Nii lindi liikumise kiirust (seadmel märgitud sõnaga speed) kui ka tõusunurka (incline) on võimalik ise reguleerida.

Õpi, kuidas kiirust ja tõusu tõsta ja langetada. Kui oled uus jooksulindi kasutaja, tee seda kõike seda esialgu madalal kiirusel.

Vali õige kiirus. Väldi kohe esimestel minutitel liigset kiirustamist, sest see ei tee head sinu südamele ega lihastele.

Kuna sa linti veel väga hästi ei tunneta, on ka kukkumised ja vigastused kerged tulema, seepärast tasub alustada mõõduka kiirusega.

Kuigi erinevalt looduslikust maastikust on jooksulint tasane ja enda vigastamise oht selles osas väiksem, kurdavad paljud treenijad tekkivate valude üle. Seegi võib tekkida liigsest kiirustamisest. Kui tunned, et väsid, vähenda kiirust ja tõusunurka.

Väldi käepidemetest kinnihaaramist. See võib ohtlik olla, sest tekitab väänlevat liikumist, mis võib samuti viia vigastusteni. Kui sul tekib kiusatus neist kinni haarata, on põhjuseks ilmselt taas liiga suur kiirus.

Lindilt mahatulek. Väga oluline osata lindilt maha tulla, sest edasiliikuv tunne kestab veel mõnda aega.

Kui oled oma eesmärgi täitnud, näiteks 45-minutilise treeningu lõpetanud, aeglusta hoogu tasapisi, kuni lint lõpuks seisma jääb. Oluline on ka teada, kuidas lindilt vajadusel kiiresti maha saada (näiteks tulevad tossupaelad lahti), ilma end vigastamata.

Selleks võid kasutada kiiret stoppnuppu (nupp emergency stop) või kui oskused lubavad, hüpata jooksulindi külgedel olevale paigalseisvale osale – nii ei ole vaja linti seisma panna.

Suhtu ettevaatlikkusega ekraani kalorimärgistesse. Jooksulindi ekraanilt näed, kui pika maa oled läbinud ning kui kaua sul selleks aega on läinud – neid numbreid võid uskuda.

Teine lugu on kalorikulutusega, mis jooksulindi, nagu ka kõigi teiste kardioseadmete puhul, võib olla vägagi ebatäpne.

Sellised seadmed ei võta arvesse sinu füsioloogilisi eripärasid nagu kehakaalu, pikkust, vanust, keha koostist, rahuloleku- ja maksimaalset pulssi. Paraku näitavad nad üldjuhul, et kaotasid märgatavalt rohkem kaloreid kui tegelikkuses.

Varieeri liikumiskiirust. Treeningusse tasub põimida kiiremaid ja aeglasemaid lõike, jooks võib vahelduda kõndimisega ja tõusud tasase maaga – kõike seda saad ise reguleerida.

Aeglane ülesmäge kõnd või jooks arendab tugevust, kiiremat sorti tasasel pinnal liikumine teeb sind kiiremaks. Selline varieerumine on väga tõhus, sest keha töötab vaheldmisi erinevate koormustega.

Väldi igavust. Olgem ausad, jooksulindil treenimine võib vahel siiski ka igavaks muutuda. Siis on abiks mõni hea audioraamat, kõrvaklappidest tulevad päevauudised või lemmikmuusika.

Võid näiteks varieerida liikumiskiirust vastavalt muusikale: aeglasemate lugude ajal võtta rahulikumalt ning kiiremate ajal rütmi üles kruvida. Nii saad aja lendama.

Juba peagi on tulemas mõned näidistreeningukavad nii algajale kui juba edasijõudnumale lindikasutajale!

Jaga artiklit

3 kommentaari

  /   10:42, 8. märts 2014
"Väldi igavust. Olgem ausad, jooksulindil treenimine võib vahel siiski ka igavaks muutuda. Siis on abiks"... minna loodusesse ja nautida sealseid värve, lõhnasid ja õhku. Kui õues treenid, siis jälgi palun ka ümbrust. Kõrvaklappidega "bioroboteid" on viimasel ajal üsna palju tekkinud, kes midagi ei näe ega kuule ning kes on ohuks endale ja teistele.
M
metalhead  /   07:07, 8. märts 2014
mine jookse väljas parem , jooksulint on hamstritele

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis