Maailm

Kolmapäevased sündmused Ukrainas Krimmis (352)

Õhtuleht.ee, 6. märts 2014 00:01
Topol RS-12MFoto: AFP / Scanpix
Õhtuleht toob teieni kõige olulisemad uudised Ukrainast. Lisame võimalusel igale teatele allika, et saaksite näha, kust info pärineb, ja otsustada, kuivõrd saab seda usaldada. Oleme artiklit lühendanud, et toimuv oleks kergemini haaratav ja näha oleks ainult tänase päeva sündmused. Pühapäeva uudised leiab siit, esmaspäeva omad siit ja teisipäeva omad siit

KOLMAPÄEVASED ARENGUD

22:44

Kerry: "Olen pigem selles kohas, kus oleme täna, ja mitte selles, kus olime eile." Kerry sõnul ei suutnud ta küll Ukrainat ja Venemaad ühise laua taha saada, kuid tehti siiski edusamme ja tal on Obamale viia "midagi konkreetset". Allikas.

22:29

Suurbritannia peaminister David Cameron: "Ma olen Barack Obamaga rääkinud olukorrast Ukrainas. Me mõlemad mõistame Venemaa tegutsemise hukka." Allikas.

22:27

Saabuvad esimesed teated, et Venemaa sõdurid on Ukraina armee baaside (Belbek ja Perevalne) juurest lahkunud ja nende koha on üle võtnud "kasakad". Allikas.

22:25

Kanada lubas Ukrainasse saata kaks vaatlejat ja seda Ukraina palvel. Allikas

22:18

BBC: USA muudab Euroopa õhukaitset veelgi aktiivsemaks ning saadab Balti riikidesse veel kuus F-15 hävitajat. Neli tükki olid juba enne siin.

21:48

Miks Ukraina välisminister ikkagi ei kohtunud Venemaa välisministriga? "Küsige Lavrovilt!" kõlas vastus. Allikas.

20:53

AFP teatab, et Venemaa ja Ukraina välisministrid kohtusid Prantsusmaa välisministeeriumis. "Tundub, et toimub mingit sorti arutelu Krimmi kriisi üle." Allikas.

20:49

NATO ülema sõnul peatati alliansi kohtumised Venemaaga ning kogu koostöö võetakse vaatluse alla. Allikas.

19:32

Eile testis Venemaa mandritevahelist raketti. Täna testiti esmakordselt Prantsusmaal Venemaale ehitatud helikopterikandjat Vladivostok. Sobiv ajastus nagu ikka. Allikas.

19:24

BBC: ÜRO peasekretäri asetäitja Jan Eliasson ütles, et Robert Serry saadeti Krimmi, et ta hindaks situatsiooni.

19:20

James Mates raporteerib, et kui ÜRO erisaadik hakkas kohvikust lahkuma ja istus autosse, siis rahvas skandeeris "Russia, Russia". Seejärel blokeerisid protestijad auto ja skandeerisid "Putin, Putin"! Allikas.

19:15

ÜRO erisaadik Robert Serry oli külastamas mereväe juhti, kui tema masin blokeeriti ja tundmatud mehed nõudsid, et ta nendega tuleks. Serry keeldus, väljus autost ja jalutas kohvikusse. Samuti palus ta ennast saatma ITV Newsi töötajad. Serry abi väitis, et ta nägi neid kimbutanud meeste käes vähemalt üht relva. Serry on nüüd otsustanud riigist lahkuda. Allikas.

19:10

BBC väidab, et umbes 40 ründajat, kes olid riietunud mootorratturiteks, võtsid rannavalve baasi juures kinni kolonel Mikhail Kovali. Väidetavalt lükati meest ümbritsenud sõdurid eemale ja Koval pandi džiipi. Usutavasti viidi Koval Sevastoopolisse ja nüüd üritatakse teda röövinud meestega suhtlema hakata.

19:06

Olukord hakkab natuke selginema: ÜRO erisaadikut Robert Sperry't ähvardati, kuid teda pole röövitud. Sperry't ei saatnud turvamehed ja pole teada, et miks. Allikas 1 ja allikas 2

18:57

Türgi lubas Mustale merele siseneda USA sõjalaeval. Kui alguses arvati, et selleks võib olla lennukikandja USS George H. W. Bush, siis hiljem on need väited ümber lükatud. Allikas

18:48

KINNITAMATA TEAVE! BBC edastas teate, et Krimmis on relvastatud isikute poolt kinni võetud ÜRO erisaadik. Allikas.

18:45

Ukraina valitsus kirjutas ÜRO julgeolekunõukogule, et Ukraina eksiilis presidendi Viktor Janukovitši kiri Venemaa presidendile Vladimir Putinile ei ole seaduslik. Ukraina konstitutsiooni kohaselt saab ainult Ukraina parlament paluda riiki appi võõrvägesid. Allikas

18:15

BBC: Ukraina kaitsekomitee juht Andrei Parubei hoiatas, et kogu Ukraina-Vene piiril on relvastatud kokkupõrke võimalus.

18:00

BBC: Euroopa ja USA välisministrid kohtusid Prantsusmaa presidendi palees Venemaa ametikaaslasega. Pole veel teada, kas kõnelused edenevad või milline oli atmosfäär. Oodata on veel järgmisi kõnelusi.

17:44

Simferoopolis läks venemeelsete ja nende vastaste vahel kähmluseks.

17:39

Venemaa president Vladimir Putin on jätkuvalt Nobeli rahupreemia kandidaat, hoolimata Ukrainas toimuvast. Allikas.

15:41

Krimmis on sõdurite vormidel vene lipu märgised ja autodel Vene numbrimärgid. Allikas.

15:22

Venelased rääkisid Ukraina laevades Sevastopolis, et nad alistuksid. Allikas

15:06

NATO juht kohtub Ukraina peaministriga homme NATO peakorteris. Allikas

14:47

Guardian: USA ja Briti diplomaadid kinnitavad, et neil ei õnnestunud Venemaad ja Ukrainat Pariisis ühise läbirääkimiste laua taha tuua. Ka on Vene diplomaadid keeldunud andmast korraldust Vene-pooldajatest „omakaitsele", kes on hõivanud Krimmi poolsaare, tõmbuda tagasi kriisi esimese päeva positsioonidele. Venemaa pole ka nõus alustama läbirääkimisi USA-ga.

14:47

OSCE peasekretär Lamberto Zannier avaldas lootust, et OSCE relvastamata esindajate sõjaline visiit aitab Ukrainas pingeid alandada. Tema sõnul on kohapeal kogutud faktidest objektiivse hinnangu saamisega OSCE-l paremad võimalused poliitiliste otsuste langetamisel praeguse kriisi lahendamisel dialoogi teel. Allikas.

14:39

Jan Cienski Financial Timesist teatab, et Harkivi keskväljakule on koondatud sadu märulimiilitsaid toimuva demonstratsiooni pärast. Ukraina valitsuse vastaseid meeleavaldajaid on paarikümne ringis. Allikas.

14:31

BBC: Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso teatas pressikonverentsil Brüsselis, et Euroopa Liit on valmis andma Ukrainale finantsabi 11 miljardit eurot. Abi antakse järgmise kahe aasta jooksul laenude ja dotatsioonidega.

14:27

Ukraina sõjalaev Slavutitš on Krimmis küll blokeeritud, kuid Ukraina lipu all. Allikas.

14:06

BBC: Kaheksa Ukraina piirivalveüksust on ümbritsetud Vene vägedest, kuid Ukraina piir on korralikult kaitstud, ütles Ukraina piirivalveülem Pavlo Šõšolin. 

14:05

Ukraina Ülemraadas esitati täna seaduseelnõu Ukraina astumiseks NATO-sse. Allikas

14:05

BBC: Ukraina: USA on agar nimetama Venemaa tegevust Ukrainas invasiooniks, kuigi kedagi pole sõjavägi veel tulistanud. Käimas on sõnasõda Venemaa ja USA vahel.

13:59

BBC: Kaheksa Ukraina piirivalveüksust on ümbritsetud Vene vägedest, kuid Ukraina piir on korralikult kaitstud, ütles Ukraina piirivalveülem Pavlo Šõšolin. 

13:55

Guardian: Vene president Vladimir Putin ütles, et „me näeme teatud poliitilisi pingeid, kuid need ei pea mõjutama meie käimasolevat majanduskoostööd". Vajame koostööd kõigi oma tavapäraste partneritega – loomulikult seni, kuni need toetavad meie endi huvisid, ütles Putin.

13:44

BBC: USA riigisekretär John Kerry avaldas kahetsust, et Venemaa ei ilmunud Budapesti grupi (Washington, London, Moskva ja Kiiev) kohtumisele Pariisis. Ühendkuningriikide välissekretär William Hague aga ütles, et Venemaa ja Ukraina välisministrite kohtumiseks täna tehakse kõik diplomaatilised jõupingutused.

13:43

Euroopa Komisjonis otsustatakse Ukrainale abipaketi andmist. Pakett sisaldab 1,6 miljardi euro suurust laenu ning 1,4-miljardilist dotatsiooni Euroopa Liidu poolt. Sellele lisaks on 3 miljardit eurot krediiti Euroopa Investeerimispangalt, vahendas AP Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso teadet.

13:41

Vene maagaasitootja Gazprom on avaldanud, et Ukraina on neile teatanud, et ei suuda veebruaris tarnitud gaasi eest täielikult tasuda, edastas Reuters. Gazpromi juhi Aleksei Milleri sõnul on Ukraina võlg Gazpromile tervikuna ligi kaks miljardit dollarit.

13:22

BBC: Ukraina tulevik ja „regiooni võimalik tulevik" otsustatakse Pariisi läbirääkimistel, ütles Ukraina ajutine välisminister Andrii Olefirov pressile. Pariisis viibib mitme Euroopa Liidu välisministri seas ka Andrii Deshchytsia.

13:19

BBC: Ukraina piirivalveteenistus, siseministeerium ja julgeolekuteenistused on alustanud ühisoperatsiooniga, mis näeb ette Ukraina-Vene piiri lisamehitamist ning seal raskerelvastuse suurendamist. Eesmärgiks on takistada „organiseeritud rühmadel ja isikutel, kes võivad olla seotud ekstremismiga" Ukrainasse sisenemist, avaldas Ukraina piirivalveteenistus.

13:12

Venemaa toetajad blokeerisid Simferopolis sissepääsu Ukraina sõjaväebaasi. Just enne seda rünnati naisterahvast. Allikas.

13:05

BBC: Kaheksa Ukraina piirivalveüksust on ümbritsetud Vene vägedest, kuid Ukraina piir on korralikult kaitstud, ütles Ukraina piirivalveülem Pavlo Šõšolin. 

12:47

BBC: Viimase 24 tunni jooksul on Ukraina piirivalvurid kinni pidanud üle 500 inimese, kes on soovinud Ukrainast lahkuda, kuid võivad olla seotud „ekstremismiga", ütles Ukraina piirivalveteenistuse juht Pavlo Šõšolin pressikonverentsil.

12:42

Ukraina julgeoleku tippametnik ütles, et Vene jõud pole teinud mingeid uusi sõjalisi omandamisi Krimmis, kuid teda on hoiatatud ohust uute püüdluste puhul Vene-meelsete protestijate poolt, kui need hakkaksid üle võtma valitsushooneid Ida- ja Lõuna-Ukrainas. Allikas.

12:39

BBC: Internetis on liikvel video, milles riigitunnusteta sõjaväemundiris mees seisab Vene numbrimärgiga sõjaväemasina juures ning ütleb, et ta on pärit Venemaalt. Vene kaitseminister Sergei Šoigu kommenteeris seda nii: „see on loomulikult provokatsioon".

 

12:37
Kristin Aasma

Saksa sõjavägi lennutab ligi 50 Kiievi kesklinnas rahutuste ajal vigastada saanud inimest Euroopa Liidu maadesse ravile, teatasid ametnikud AFP-le.

12:33
Kristin Aasma

Donetski valitsushoonest leiti miin. Inimesed evakueeriti.

12:30
Kristin Aasma

BBC: Vene jõud okupeerisid osaliselt teise raketikaitsepunkti Krimmis, kuid Ukraina kaitseminister on kinnitanud, et raketipunkt on endiselt Ukraina kontrolli all, teatas AFP. Öeldakse, et Fiolendi lahe osaline hõivamine Sevastopoli lähedal järgnes varasematele teadetele, et sõjaväebaas Jevpatorias, mis asub veelgi põhja pool, kuid on rakettideta, on samuti Moskva-meelsete jõudude osalise kontrolli all.

12:11

Ukraina uue valitsuse poliitikud viitavad äärmusparempoolsetele, kes on võtnud ajutiselt peaministrilt kaitse juhtimise. Rahvuslased täidavad võimuvaakumi.

.

12:10

Interfax: Ukraina välisminister eitab teadet, et Kiiev ja Washington peavad väidetavalt läbirääkimisi Ukrainasse raketikaitsesüsteemi rajamise üle.

12:05

Blokeeritud Ukraina sõjalaev Ternopil seisab Sevastopoli sadamas ankrus.

.

12:02

Ukraina ajutine president ja Ülemraada spiiker Oleksandr Turtšõnov vabastas Ukraina rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretäri kohalt Renat Kuzmini.

12:01

Kanada välisminister John Baird võrdleb Venemaa tegevust Ukrainas natside sissetungiga Tšehhoslovakkiasse.

.

11:54

Venemaa peauurimiskomitee on kuulutanud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks Ukraina protestiliikumise Paremsektor juhi Dmõtro Jaroši kahtlustatavana terroriaktide korraldamises ja ekstremismis.

.

11:51

Vene sõdurid saabusid Krimmi poolsaare Bahtšissarai sõjaväebaasi juurde.

.

11:50

Interfax: Tatarstani president Rustam Minnihanov saabus täna ühepäevasele visiidile Krimmi, kus ta kohtub Krimmi parlamendiliikmete, ministrite ja Krimmi tatarlaste esindajatega.

11:44

BBC: Lavrovi sõnul on Krimmi ja Ukraina võimude asi otsustada, kas kutsuda piirkonda rahvusvahelisi vaatlejaid. "Kui selline soov on, tuleb pöörduda Krimmi võimude poole," sõnas ta.

11:34

Krimmi omavalitsus ei soovi Ukraina valitsusega läbi rääkima hakata, sest nad ei pea seda legitiimseks valitsuseks.

.


11:30

Venemaa välisminister Sergei Lavrov väidab, et Ukraina seaduslik president vahetati välja riigipöördega, kinnitades Venemaa seisukohta, et Janukovitš on endiselt Ukraina seaduslik president.

11:06

Venemaa parlament valmistab ette seadusi, et külmutada USA ja Euroopa firmade varad, kui Venemaa vastu kehtestatakse mingeid sanktsioone.

.

11:00

Ukraina politsei väidab, et nad evakueerivad Donetskis (Ida-Ukrainas) kohaliku omavalituse hoonet, sest seda okupeerivad Venemaad toetavad protestijad.

10:55

, miks Ukraina kriis on ohtlik: rahvusvahelised lepped tähendavad üha vähem ja vähem; tuumarelva tähtsus tõuseb; NATO ja Venemaa on konfliktis; süüdlastele vähem piiranguid; Ameerika sõna ei võeta tõsiselt; demokraatia poole püüdlevad riigid õõnestavad omaenda turvalisust.

10:45

sporti ja eriti jalgpalli ei peata miski - Ukraina ja USA mäng toimub Küprosel.

.

09:59

BBC edastab Reutersi teadet, et Prantsusmaa välisministri Laurent Fabiuse sõnul peab Ukraina koostööd tegema nii Euroopa Liidu kui ka Venemaaga ja mitte ainult neist ühega.

09:49

Et Ukrainas on vaikne, siis natuke sõbralikke uudiseid sellesse pingelisse olukorda:

.

08:09

Tabelis on ka Eesti, vaenlaste tabelis (2007. aastal juhiti tabelit)! Venelased peavad enda suurimateks sõpradeks Valgevenet, Kasahstani, Hiinat, Ukrainat ja Saksamaad (ka Ukrainat). Vaenlasteks aga USAd, Gruusiat, Lätit, Leedut ja Eestit ning siis ka Ukrainat. Ukraina on ainus, kes on mõlemad tabelis.

07:32

mainime siin ka meie lugusid "

" ja "

".

07:15

USA ja Venemaa hakkavad BBC andmetel pidama kriisi lahendamiseks kõnelusi: USA poolelt John Kerry ja Venemaa poolt Sergei Lavrov (mõlemad välisministrid).

.

07:04

tänaste

. Ukraina-Venemaa teema on selgelt fookuses.

06:23

, miks antud konfliktis ei suuda Ukraina Venemaaga võidelda. Siin on ülevaade kahe riigi vägedest.

06:12

Obama: Putin ei suuda kedagi petta. USA president pakkus välja rahuplaani.

Obama rääkis teisipäeval Merkeliga ja tema plaani kohaselt peaks Venemaa oma väed Krimmis tagasi tõmbama. Venemaa sõdurite arv ei tohiks olla kõrgem kui 11 000 ja piirkonda peaks pääsema rahvusvahelised vaatlejad.

"Meil on võimalus olukorda järgmiste päevade ja nädalate jooksul rahustada, see on tõsine olukord ja me kulutame selle lahendamiseks palju aega,“ ütles Obama.

Obama kinnitas ka, et Venemaa ei suuda "kedagi petta“, kui nad väidavad, et Krimmis tegutsevad väed pole nende omad. Allikas.

06:00

video sellest, kuidas

suurt konvoi, mille numbrimärk algas 21'ga, mis viitas, et masinad olid Venemaalt.