Maailm

Janukovõtš peab end endiselt Ukraina seaduslikuks riigipeaks (20)

Aadu Hiietamm, 28. veebruar 2014, 07:00
PÕGENIKU AVALDUS: Ukrainast Venemaale põgenenud Viktor Janukovõtš (pildil) levitas eile avaldust, milles kinnitas, et on endiselt seaduslik president. Eile ülemraadas uueks peaministriks kinnitatud Arseni Jatsenjuk ütles, et Janukovõtš on tagaotsitav, keda kahtlustatakse massimõrvades. Foto: AFP / Scanpix
Kiievist möödunud reede õhtul põgenenud Viktor Janukovõtš teatas eile Vene meedia vahendusel, et ta on endiselt Ukraina seaduslik president. Samuti palus ta Venemaalt kaitset äärmuslaste eest.

Viimati oli Viktor Janukovõtš endast elumärki andnud laupäeval. Siis salvestas ta tõenäoliselt Harkivis videopöördumise, mille edastas kohalik telekanal UBR. Janukovõtš väitis siis, et Ukrainas on toimunud natslik riigipööre. Ta rõhutas, et ülemraadas vastu võetud uued seadused on ebaseaduslikud. Janukovõtš lisas, et ta ei kavatse tagasi astuda.

Samal teemal

Vahistamiskatse ebaõnnestus

Pühapäeval nähti Viktor Janukovõtšit Krimmis, kuid teda vahistada ei õnnestunud. Ukraina peaprokuröri asetäitja Mõkola Golomtša ütles veel kolmapäeval Kiievis ajakirjanikele, et temale teadaoleva info põhjal on Janukovõtš endiselt Ukrainas. Olgu lisatud, et ülemraada tagandas Viktor Janukovõtši presidendiametist laupäeval ning esmaspäeval kuulutati ta seoses tsiviilisikute massimõrvaga tagaotsitavaks. Kolmapäeval teatas Ukraina peaprokuröri kohusetäitja, et võimud taotlevad Janukovõtši kuulutamist rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Ukraina tervishoiuministeeriumi andmetel sai Kiievis eelmisel nädalal veristes kokkupõrgetes surma 82 ja vigastada 787 inimest.

Ukraina opositsiooni üks juhte, 25. mai valimistel presidendiks kandideeriv Vitali Klõtško hoiatas eile Saksa ajalehes Bild avaldatud pikemas intervjuus Venemaa presidenti Vladimir Putinit verisele diktaatorile kaitse pakkumise eest. Klõtško rõhutas, et Janukovõtš peab oma tegude eest Ukrainas kohtu alla minema.

Mitu Ukraina meediaväljaannet teatas kolmapäeva õhtul viitega Vene allikatele, et Viktor Janukovõtš jõudis Moskvasse juba teisipäeva öösel ja pärast pummeldamist nooblis hotellis Radisson Royal sõitis edasi Moskva lähedale Barvihhasse Kremli sanatooriumi. Vene võimud seda infot ei kinnitanud, kuid ei lükanud ka ümber.

Katkestas viis päeva kestnud vaikimise

Eile lõuna ajal katkestas Viktor Janukovõtš viis päeva kestnud vaikimise. Ta saatis Vene uudisteagentuuridele avalduse, milles teatas, et Ukraina opositsioon on rikkunud eelmisel reedel saavutatud kokkuleppeid, mille järgi oleks uued presidendivalimised pidanud olema hiljemalt detsembris.

Janukovõtš rõhutas, et kõik ülemraadas viimastel päevadel langetatud otsused on ebaseaduslikud ning ta kavatseb jätkata võitlust eelmisel reedel sõlmitud kompromisskokkulepete täitmiseks.

Viktor Janukovõtš oma asukohta ei avalikustanud, kuid kuna ta palus Venemaalt isiklikku kaitset ekstremistide eest, siis ei saanud kellelegi jääda kahtlust, et ta on Venemaal. Veidi pärast Janukovõtši avaldust kinnitas ka üks allikas Vene võimustruktuurides agentuurile ITAR-TASS, et president Janukovõtši palve on täidetud.

Vene politoloog Sergei Markov ütles, et Venemaalt kaitset paludes mõtleb Viktor Janukovõtš vaid iseendale ja mitte oma valijatele. Markov lisas, et tema arvates annavad Vene võimud Janukovõtšile vaid ajutise varjupaiga. Mitu meediaväljaannet on spekuleerinud võimalusega, et endine Ukraina president liigub Venemaalt edasi mõnda Aasia riiki, näiteks Indoneesiasse.

Ukraina meedia andmetel ulatub Viktor Janukovõtši perekonna varandus umbes 12,5 miljardi euroni. Mitmelt poolt on kostnud ettepanek, et see raha tuleks konfiskeerida ja kasutada Ukraina majanduse kriisist väljaaitamiseks.

Verine võitlus Krimmi pärast

Sadakond hambuni relvastatud venekeelset võitlejat hõivas neljapäeva varahommikul Simferoopolis Krimmi autonoomse vabariigi parlamendi ja valitsuse hoone ning heiskas neile Venemaa riigilipu.

Algselt väideti, et hooned hõivasid Krimmi venekeelse elanikkonna omakaitserühmad. Seejärel arvati, et tegemist võib olla Vene sõjaväe­luure (GRU) eriüksusega. Lõuna ajal teatas ülemraada saadik Hennadi Moskal, et Krimmi haldushoonete hõivamisel osalesid miilitsa eriüksuse Berkut mässama hakanud liikmed. Teatavasti allkirjastas Ukraina siseministri kohusetäitja Arsen Avakov kolmapäeval määruse, millega Berkut laiali saadeti.

Krimmi ülemnõukogu presiidium pöördus eile elanike poole avaldusega, milles anti teada, et 25. mail soovitakse korraldada rahvahääletus autonoomia laiendamise üle. Samal päeval on Ukrainas presidendivalimised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee