Eesti uudised

Vaher tihendab Soome ja Venemaaga narkovastast koostööd (1)

Toimetas Kristin Aasma, 27. veebruar 2014 08:28
Siseminister Ken-Marti VaherFoto: Arno Saar
Täna kohtuvad Peterburis Eesti ja Soome siseministrid ning Venemaa Föderaalse Narkokontrolli Agentuuri direktor, et teha kokkuvõte kolmepoolse narkovastase koostöö senistest tulemustest ning leppida kokku tihedamates ühistegevustes ja operatsioonide läbiviimises.

Siseminister Ken-Marti Vaheri sõnul on narkokuritegevus, eeskätt tulenevalt Kesk-Aasia ja Afganistani regiooni aktiivsusest, tõsiseks ohuks nii Euroopa Liidu riikidele kui Venemaale. Piiriülese narkokaubanduse takistamiseks on vaja tagada tõhus piirikontroll nii Eestis, Soomes kui Venemaal, samuti on oluline ametkondadevaheline tihe ja operatiivne infovahetus.

Samal teemal

„Venemaa on suurriigina transiitmaaks Kesk-Aasia ja Lähis-Ida riikide narkotoodangule, samuti toodetakse Venemaal osa Euroopa turule mõeldud narkootikumidest. Eesti ja Soome on Euroopa Liidu kirdeosa piiririikidena nn. ohutsoonis, seega on koostöö kolme Läänemere-äärse riigi vahel loomulik," selgitas minister Vaher ühise tegutsemise olulisust.

Koostöö üheks praktiliseks näiteks on narkoaine keemilise spektri analüüs ja infovahetus naaberriikidega, et täpsemalt kindlaks teha nii konkreetse varustusliini erinevad tarnesuunad, aine päritolu kui ka kahtlusalused isikud kuritegelikus süsteemis. See aitab kindlaks määrata, kas näiteks Venemaal mingi kindla labori avastamine ja sulgemine on mõjutanud Soomes või Eestis teatud aine kättesaadavust ja katkestanud varustusahela.

„Eesti peamiseks huviks on koostöö kange sünteetilise opioidi ehk fentanüüli kättesaadavuse vähendamiseks," sõnas siseminister.

2002. aastal loodud kolme riigi narkokaubanduse-vastane ühisalgatus FER (FIN, EST, RU) on Soome, Eesti ja Loode-Venemaa piirkonna vastavate ametkondade vaheline narkokuritegevuse tõkestamise ekspert-töörühm, mis koguneb kolm korda aastas.

Soomest ja Eestist on töörühmas osalejateks Keskkriminaalpolitsei ja tolliasutused, Venemaalt Föderaalse Narkokontrolli Teenistuse Loode-Venemaa Piirkonna üksus ning Peterburi ning Leningradi oblasti politsei vastavad narkoüksused.

Samal teemal

13.03.2014
NARKOÄRIKAD KOHTU ETTE: nende fentanüülist oleks jätkunud "laksu" saamiseks kogu Tallinnale
29.01.2014
Eesti ja Soome siseministrid allkirjastavad päästekoostöö lepingu
17.12.2013
Uimastivedu: eestlased vahendasid Soome motoklubile narkootikume
26.09.2013
VÕIMALIK VAID EESTIS: 160 narkosurma! Riigikogus üks magab? Üle 90 saadiku saadab istungi pikalt