(AP / Scanpix)

Saime siis Hollandlasega lõpuks kuupäeva kirja. Aega läks selle protseduuriga sellepärast, et enne oli vaja raha koguda. On lihtsalt uskumatu, KUI palju selline lihtne asi nagu abielu registreerimine siin Hollandis maksab.

Uurisin huvi pärast veidi ka Eesti hindasid. Meilt ju nii mõnigi küsis, et miks me Eestis ei abiellu. Õnnepalee kodukas näitab, et lisaks riigilõivule (19,17 eurot) on piduliku kombetalituse hinnad kolmapäeval ja neljapäeval (30 eurot) ning reedel-laupäeval (90 eurot).

Kas tundub kallis? Oodake, kuni ma Hollandi hinnakirja teile tutvustan!

Hollandlased armastavad tasuta asju ja nii on isegi abiellumine tasuta võimalik. Zwolles saab seda teha teisipäeval kell 9 ja 9.15. Olenevalt piirkonnast võib nädalapäev ja kellaaeg pisut erinev olla, aga üldjuhul põhimõte on sama.

Lühike ja tasuta tseremoonia toimub kuskil linnavalitsuse kontoris ning meile öeldi, et peale noorpaari ja tunnistajate rohkem sinna ruumi ei mahugi.

Teises vallas elav sõbranna, kes eelmisel aastal samamoodi tasuta abiellumise valis (temal oli lausa luksus, sest kellaaeg oli eriti hiline 9.30), sai küll pisut rohkem inimesi registreerimise juurde kutsuda, küll aga oli ta väga nördinud paaripanija riietuses: põlvpükstes ja plätudes naisterahvas ei jätnud just eriti head muljet.

Nii luges sõbranna mulle sõnad peale, et ma enda abielusõlmimise puhul kindlasti üle küsiks, et kas paaripanijad Zwolles ikka viisakalt ja soliidselt riietuvad.

Kuna meile kitsas ja steriilses kontoriruumis abielu sõlmimine ei sobi (pealegi, mina vist ainult haigutaks sel ajal, kell 9 pole just parim kellaaeg pulmadeks, vähemalt mitte minu arvates), siis tuli järgmine (rahaliselt) vastuvõetav valik langetada.

Esmaspäevast neljapäevani, samuti reede ennelõunani on Zwolles võimalik abielluda tervelt 332 euro eest. Jah, just! 332 eurot. Kes reede pärastlõunal soovib, peab välja käima 426 eurot. Ja nädalavahetusel lausa 704 eurot.

Õnneks on "pisut" odavam versioon ka olemas. Kui tavapärane tseremoonia kestab 20 kuni 30 minutit (mängitakse ka mingit muusikat vahepeal), siis on võimalik saada ka natuke taskukohasem ja lühem. Muusikat ei mängita, aga minu hirmude rahustamiseks pidi see 15 minutit täitsa piisav olema (seda siis nii nende sõnul, kes ise on pruudiks olnud kui ka külaliste arvates).

Ainus "aga" on asja juures see, et lühikesed ja odavamad tseremooniad toimuvad vaid esmaspäeviti. Ja "odav" tähendab siin 191 eurot. Lisaks veel trükitud abielutunnistus, 19 eurot.

Kui me algul abiellumisest üldse rääkima hakkasime ja umbkaudse eelarve paika panime, siis ei tulnud selle pealegi, millistest summadest jutt käib.

Minule (ja ka Hollandlasele) tundub lihtsalt mõistusevastane, et mingi tühipaljas abielu sõlmimise tseremoonia maksab sadu eurosid. Ühe tuttava sõnul peab "ikka suur tahtmine Hollandis abielluda olema", kui hinnad nii meeletud on.

Aga ega muud valikut ka ole. Mõnes teises linnas või vallas on palju odavam, aga selleks peab vähemalt üks abielluda soovijatest ka seal ametlikult elama. Eestis tuleks asi odavam, aga siis lisandub sõidukulu. Lausa kahekordselt - esmalt dokumente sisse viies ja pärast pulmadeks kohale minnes.

Pealegi, pulmade pidamine Eestis ei olnud meie jaoks kunagi üldse valikuks. Kus elukoht, seal ka pulmad.

Minu esimese abielu registreerimine toimus kolmapäeval - ikka samal põhjusel, et kolmapäeviti oli ka siis, aastal 2005, Õnnepalees kõige odavam kombetalitus. Natuke niru see kolmapäeva idee oli, aga mis siis ikka.

Nüüd, teisel katsel on minul pulmapäevaks lausa ESMASPÄEV :). Korra peame veel koos Hollandlasega linnavalitusse minema. Nimelt käisime kuupäeva kirja panemas neljapäeval, aga just neljapäeval ei saa mingil seletamatul põhjusel oma abielu sõlmimise jaoks tunnistajaid kirja panna.

Saab esmaspäeval, teisipäeval ja reedel...

Jaga artiklit

5 kommentaari

K
Ka Hollandis  /   14:33, 28. veebr 2014
pole vaja nii vaese mehega abielluda et isegi raha pole registeerimiseks. mis siis sellest pulmapeost siis saab siiss?
F
fefe  /   08:52, 28. veebr 2014
mis maksab toos tikke ja 0.5 liitrine pudel bensiini?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis