Eesti uudised

Aastapäevakontserdil kohtusid orel ja naelapill, Ernesaks ja Jörberg (11)

Rainer Kerge, 25. veebruar 2014 07:00
NAELAPILL JA LUULE: Laval on kaasad: naelapillivirtuoos Silver Sepp ja poetess Kristiina Ehin.Foto: Tairo Lutter
„Vabadus on haruldane kala

mida võrguga ei võta

noodaga ei nopi,"

deklameeris haldjalik poetess Kristiina Ehin aastapäevakontserdil oma luuletust „Ümin Eestile". Tõdedes:

„Vaata seda siinset inimhõimu

aasta külmimal kuul

põhjamaa tähttaeva all

tähistavad nad oma püüdmatusepäeva."

Seekordsele vabariigi aastapäeva kontserdi muusikavalikule kinkisid kõla orel ja naelapill, aga kõige rohkem ikka Estonian Folk Orchestra.

Pildil – suurel ekraanil lava kohal – askeldasid eesti inimesed, kes pühitsesid televiisori ees riigi sünnipäeva.

Juku-Kalle Raid, riigikogulane: "Väga lahe kontsert! Mina kui muusikagurmaan võin öelda, et nii ühes tükis ja nii head muusikakujundust ei ole aastapäevakontsertidel veel olnud. See oli nagu kontseptuaalplaat, mille võib täiesti rahulikult mängima panna ja algusest lõpuni läbi kuulata. Kui nad kunagi viitsivad sellest soundtrack’ist CD trükkida, siis ma võtan kohe järjekorda.

Alguses, jah, kui see orel oli, siis ma natukene kartsin, et mis nüüd tuleb, aga üldpilt oli tõsiselt suurepärane, ilmselt ühtis minu muusikalise maitsega.

Ka see taustavideo meeldis mulle – kõik eesti inimesed olid ilusasti ära mahutatud: nii paksude kõhtudega saunatajad kui ka sõdurid, kes viimase laulu ajal kõige viimasena püsti said.

Pluss veel Kristiina Ehin, kelle kohta on öeldud, et ta on nagu tütarlaps, kes kirjutab vanainimese luuletusi, või vanainimene, kes räägib tütarlapsehäälega. Igal juhul on need mõlemad – nii tütarlaps kui vanainimene – temas täiesti positiivselt olemas; minule on tema luule alati väga meeldinud."

Karl Martin Sinijärv, Eesti Kirjanike Liidu esimees: "See oli mul nüüd seitsmes aastapäevakontsert.

Üldiselt nad ongi vaimustavad, aga tänavune oli eriti vaimustav, kuna mineva-aastane oli vahelduseks täiesti masendav. Täna ei olnud ülelavastatust ega diipi kontseptualismust, samas toodi pildi läbi saali sammal, loodus ja lihtsad inimesed.

Ja kui muusikalises pooles serveeritakse delikaatselt Jörbergi, ent lõpus tuleb ka päris hümn ära, siis on see ju suure-pärane!"

Urve Tiidus, kultuuriminister: "Tänavune kontsert oli hea kombinatsioon kaamerast, mis vaatas kontserdi ajal eesti kodudesse, kus olid pered ja sõbrad koos, ning muusikast – see oli etnoromantiline, nagu targemad inimesed mulle ütlesid –, mis sobitus väga hästi pidupäeva õhtusse."

Samal teemal

27.01.2014
Kunstnik Vladimir Anšoni abikaasa: just tema käis peale, et karusnahka kannaksin!
25.01.2014
Ehitusplatsilt presidendi vastuvõtule: aasta noorkokal kulus aega, et oma kutsumus leida
25.01.2014
Lootuste linnulaat
25.01.2014
Kleidiparaad: silma jäid puhtad, julged ja rõõmsad värvid