Eesti uudised

Politsei: Tapa erikoolis võib jälle mässuks minna (57)

Karoliina Vasli, 22. veebruar 2014, 08:00
valmisolek: «Sellel nädalal on politsei saanud juba kaks ärevat teadet koolis algava võimaliku mässu kohta. Politsei võttis neid teateid tõsiselt ja suurendas valmisolekut piirkonnas eriüksuse näol.» Rakvere politseijaoskonna juht Joel Alla Foto: Politsei
Politsei kinnitab, et õhkkond Tapa erikoolis on pingeline. "Sellel nädalal on saadud juba kaks ärevat teadet koolis algava võimaliku mässu kohta," muretseb Rakvere politseijaoskonna juht Joel Alla. Hiljuti läks üks koolipoiss isegi õpetajale kallale.

Haridus- ja teadusministeerium on kinnitanud, et haaras koolipoiste 22. jaanuari vastuhaku järel ohjad. 5. veebruaril käis oludega tutvumas minister Jaak Aaviksoo.

Teda tervitas lagunev kollane koolimaja, mida sõiduteest lahutab räsitud traataed. Vaadates jääb mulje, et vähegi tugevam tuuleiil võiks selle ümber lükata. Sealsamas tõmbas ajakirjanike ees seisnud minister oma portfellist välja uhke eskiisi, näitamaks, milline moodne hoone sinna tulevikus kerkima peaks. Ta rääkis ka personali arendamisest ja koolitustest.

Sel nädalal kinnitati ministeeriumist samuti, et koolis on olukord stabiliseerumas.

Kohalikud: poisid on kogu aeg jooksus

Samal teemal

Seda oma silmaga nägemaks sõidan reedel Tapale.

Direktori kabinetini ma isegi jõuan, kuid sellega asi piirdubki. Vastu vaatavad kaks naistöötajat, kes kinnitavad kui ühest suust, et kommentaare nad ei jaga. Kooli direktor Ene Kukk on haiguslehel. Tema asendajaks on Kaagvere erikooli direktor Maire Reest. Teda pole. Samuti ei ole kohal ministeeriumi poolt Tapa küsimusega tegelevat koolivõrgu koordinaatorit Jürgen Rakaselga, kes varem on Õhtulehele öelnud, et kooli probleemide taga on ka juhtimisvead, mistõttu kaalutakse, kas Kukk oma ametis ei jätkabki. Direktor ise teemat kommenteerida ei soovi.

Õhtulehega vestelnud kohalike elanike sõnul olla poisid alailma jooksus.. "Sõidan koolist aeg-ajalt rattaga mööda, siis näen, et poisid on aknast igasugu asju loopinud – pabereid, pudeleid ja muud," kõneleb üks mees. Tapalastele teeb muret see, et koolis on koos väga erinevas vanuses poisid – on 17aastasi mehemõõtu noorukeid, kel juba vanglakogemuski olemas, ja on kümneaastasi poisikesi. Kõurikud olevat poodides ka vargil käinud.

Õpetajatel pole koolis ohutu

Rakvere politseijaoskonna juht Joel Alla nendib: "Peale jaanuarikuist mässu võib öelda, et politsei jaoks pole põhimõtteliselt midagi muutunud. Jätkuvalt tuleb teateid koolist omavoliliselt lahkunud õpilaste kohta. Politsei reageerib ja tabamisel viiakse nad tagasi õppeasutusse."

Rikkumistest ei hoidu needki, kes koolist jooksu pannud. Näiteks tabati hiljuti kaks noormeest – üks Narvas, teine Põlvas – purjuspäi ringi kolamas. Tallinnas Lasnamäel jäi aga Tapa koolipoiss vahele, kui üritas toidupoest kaupa varastada.

Alla lisab, et tabamisel on noormeeste juurest avastatud spordiriideid, mis võivad olla varastatud. "Osa kannatanutest on politsei tuvastanud, kuid selgitame veel kauplusi, kust rõivad võivad pärit olla."

Siinkohal kutsub politsei kauplusetöötajaid üles tähelepanelikkusele ja jälgima hoolikalt kliente. Üldjuhul varastavad noormehed just neid spordiriideid, millelt on kerge eemaldada turvaelemente ja mida saab enda küljes, näiteks teiste riiete alla peidetuna, välja viia.

Praeguse seisuga on alustatud neli kriminaalmenetlust, mis puudutavad vargusi kauplustest.

Politsei suurendas kohalolekut

Alla nendib, et olukord koolis pole kaugeltki stabiliseerunud ja õhkkond on endiselt pingeline. "Sellel nädalal on politsei saanud juba kaks ärevat teadet koolis algava võimaliku mässu kohta. Politsei võttis neid teateid tõsiselt ja suurendas valmisolekut piirkonnas. Juhul, kui koolis oleks läinud massiliseks korrarikkumiseks, siis oleks saanud kohe reageerida ja mässu juba eos maha suruda."

Koolijuhtide poolt on nii palju tehtud, et turvalisuse tagamiseks on kohal ka turvafirma patrull.

Juhtkond võtab tasapisi õppust?

Mässu järel kohtuti uuesti juhtkonnaga. Juhtkond kinnitas, et probleemidega tegeldakse ja üritatakse leida paremaid lahendusi. Haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu koordinaator Jürgen Rakaselg märkis mõne päeva eest Õhtulehega vesteldes, et olukord muutub rahulikumaks. "Oleme kohalike politseinikega olukorda arutanud ja mulle tundub, et koostööklapp on hea."

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee