Eesti uudised

Bordellitakso mammutprotsessil eraldati eile terad sõkaldest (12)

Juhan Haravee, 22. veebruar 2014 08:00
Üheksa kuud istutud: bordellipidaja ja taksojuhtide tööandja Aleksei Švedovi (paremalt esimene) lootus leebemale tõkendile on nüüd kohtu kätes. Tema partner Grigori Glõkin (paremalt teine) võib aga pärast kokkuleppemenetlust suure tõenäosusega vabadusse pääseda. Foto: MATI HIIS
Eelmise aasta kevadeni Tallinnas Pirital lõbumaja pidanud kurjategijad ja neid kundedega varustanud taksojuhid seisid kohtus valiku ees, kas tunnistada end süüdi ja valida kokkuleppemenetlus või võidelda oma süütuse ja leebema karistuse eest lõpuni üldmenetluses.

Pirita bordellipidajate ja neid klientidega varustanud taksojuhtide protsess, mis kestnud mullu detsembri algusest, jõudis eile hommikul selleni, et Tallinna Liivalaia kohtumajja olid oodatud kõik 51 süüdistatavat ja nende esindajad. Eesruumid olidki hommikul puupüsti rahvast täis. Valdavalt oli seal mehed, sest naisi peaks süüdistavate hulgas olema vaid kolm. Süüdistavate kohtusse ilmumise protsent oli lausa eeskujulik, sest tulemata oli jätnud vaid üks üliraskelt haigestunud süüdistatav, kelle suhtes taotles kaitsja veidi hiljem kriminaalmenetluse lõpetamist.

Protsessi kaks võtmetegelast Aleksei Švedov (54) ja Grigori Glõkin (59) toodi kohtusaali konvoi saatel otse kinnipidamiskohast, kus nad on olnud juba peaaegu üheksa kuud.

Tubli tund kulus kohtul kõikvõimalike formaalsuste õiendamiseks.

Samal teemal

Kohtunik Helve Särgava küsis viimaselt kui ühelt kohale ilmunud süüdistatavalt kannatlikult nii otse kui ka tõlgi vahendusel, kas kohtualune on ikka süüdistuskokkuvõtte kätte saanud ja mida ta arvab võimalikust kokkuleppemenetlusest, et õigusmõistjate töövaeva mammutprotsessil veidikegi säästa.

50 süüdistatavast eelistas 29 ajaliselt kiiremat, kuid sugugi mitte leebemat karistust tõotavat kokkuleppemenetlust. Mõni üksik kohtupinki jõudnud taksojuhtidest otsustas veel viimasel hetkel oma esialgset eelistust muuta ja kokkuleppelt tagasi üldmenetluse juurde naasta.

Üldmenetluse kasuks otsustanud 21 taksojuhi hulgas on napis enamuses eestlased. Kokkuleppemenetlust eelistas neist vaid mõni üksik. Eri rahvuste erinevas suhtumises õigusemõistmisse ja õiglusesse pole aga sotsioloogide sõnul kunagi olnud midagi üllatavat.

Üldmenetlus jätkub kevadel

Kaitsjad esitasid kohtule kolm taotlust. Esimene neist puudutas parandamatult haige süüdistatava suhtes kriminaalmenetluse lõpetamist. Teise taotlusega paluti muuta vahi all pidamise tõkendit süüdistatava Aleksei Švedovi suhtes. Advokaadi sõnul on tal alaealised lapsed, kes vajavad kasvamiseks isa kohalolu ning tal polevat vähematki soovi end kohtu eest varjata, milles sarnanevat kõigi ülejäänud kohtualustega. Veel palus üks kohtualune kohtult luba oma avariiline auto kas siis maha müüa või romulasse vedada.

Prokurör Elle-Mai Velling lisas taotlustele veel ühe, milles ta palus kohut eraldada kokkuleppemenetlusega nõustunud süüdistatavate kohtuasjad üldmenetluse korras jätkavate süüdistatavate kohtulikust kuulamisest.

Pärast mõnekümneminutist vaheaega teatas prokurör Velling, et kahe taotlusega on ta põhimõtteliselt nõus, aga Aleksei Švedovi vabastamisest ei tahtnud ta midagi kuulda.

Siis lasi kohtunik Särgava pärast allkirja andmist minna kõigil 29 süüdistataval, kes otsustasid kokkuleppemenetluse kasuks. Neil tuleb tagasi tulla 28. veebruaril, kui saavutatud kokkuleppemenetlusega hakkab tegelema kohtunik Leili Raedla, kelle selleks istungiks valis välja kohtumaja arvuti.

Ülejäänud 21, kes otsustasid üldmenetluse kasuks, peavad kohtusse ilmuma alles 24. märtsil, kui otsused kokkuleppemenetlustes on tehtud ja jõustunud.

Harju maakohtu esimees Helve Särgava on avaldanud lootust, et jaanipäevaks peaks bordellipidajate ja taksojuhtide protsessiga loodetavasti ühele poole saama.

Taksojuhid varustasid lõbumaja klientidega

4. juunil pidas politsei kahtlustatavatena kinni Grigori Glõkini ja kuritegelikes ringkondades tuntud ärimehe Aleksei Švedovi, Inna Maksimova ja Sergei Andersoni, kes võeti eeluurimise ajaks vahi alla.

Neid süüdistatakse Tallinnas Pirital tegutsenud eduka lõbumaja loomises ja juhtimises, et teenindada välismaa kundesid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee