Eesti uudised

Sünoptik: märtsis tuleb külmalaine! (51)

Karoliina Vasli, 21. veebruar 2014 07:00
Talv.Foto: ALDO LUUD
Talv on aiiamaani järjest talveks kavandatud ettevõtmisi läbi kukutanud. Ehk õnnestub märtsis?

Pärnu jääfestival kukkus sooja ilma tõttu läbi. Kas talve ei tulegi? Sünoptik Helve Meitern ütleb seepeale, et märtsi keskel läheb taas külmaks.

Pärnu jääfestivali korraldajad teatasid kolmapäeval, et jäid ilmataadile alla. Hävisid jääskulptuurid ja jääteaduse väljapanek, jääbaar ning uisuplats.

"Juba varem võttis suusa-, reesõidu-, tõuke- ja mootorkelgurajad," nentis festivali juht Piret Hallik-Sass.

Eile teatas maanteeamet, et sooja tõttu otsustati, et sel talvel riiklikke jääteid enam ei avata. Välismaised ilmaportaalidki ennustavad, et Eestis on talv läbi.

Kui ka veebruaris püsib õhutemperatuur nulli lähedal või öösel ka mõne kraadiga miinuses, siis juba märtsi hakul peaks see päeval püsima viie soojakraadi ümber.

Kerttu Rakke: olen ka aprillis lumetormi näinud

10. veebruaril pidanuks Tallinnas Snelli tiigi ääres algama lumelinna ehitus. Selle asemel säras päike ja lume asemel sai sammuda murul.

Lumelinna ehitus otsustati edasi lükata ja kesklinna vanem Mihhail Korb märkis, et loodab, et talv tuleb siiski tagasi. Kümme päeva on möödas. Talvest pole juttugi. Kesklinna valitsuse avalike suhete nõunik Kerttu Rakke ütleb siiski, et lumelinnast loobumiseks pole otsust tehtud.

"Olen ka 22. aprillil lumetormi näinud. Ärgem kaotagem lootust," muigab Rakke nentides: "Päris 50: 50 olukord see muidugi pole."

Õhus on veel ka Filter Vormsi Jääretke korraldamine – see oleks teadaolevalt esimene rattavõistlus merejääl. Esiti pidi üritus toimuma 9. veebruaril, kuid sadakond registreerunut jäid pika ninaga.

Veel paar päeva varem oleks jääkate olnud piisav, kuid saabus suur sula. Järgmiseks kuupäevaks valiti 23. veebruar. Asja ei saa sellestki. Järgmine verstapost on 16. märts.

Üks korraldajatest, Aivo Liksor sõnab, et nemadki ei ole veel üritust tühistanud.

Sünoptik: talv jõuab veel oma nägu näidata!

Püssi ei tasu tõesti põõsasse visata. Ilmateenistuse sünoptik Helve Meitern selgitab, et talv jõuab veel oma nägu näidata.

"Veebruar on soe, kuid märts tõotab tulla külmem. Kuu keskel on oodata isegi külmalainet. Mitte suurt pakast, aga –5 kuni –7 kraadi küll."

Ta räägib, et need ei pruugi tunduda madalate temperatuuridena, kuid arvestada tuleb, et praegu on tavapärasest soojem veebruar. Temperatuuri langus tuleb seetõttu üsna ootamatu.

Meitern meenutab ka, et mullu märtsis oli keskmine temperatuur Tallinnas pikalt

–10 kraadi. Vahepeal näitas termomeeter isegi üle –20 kraadi.

Midagi sellist tänavu oodata pole, küll võib avaneda võimalus taas suusad keldrist välja tuua: "Nii kolm kuni viis päeva järjest võib lumi maas olla küll."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee