Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 19. veebruar 2014 15:36

Lääne-Londonis East Hounslow'is asub väike linnafarm, kus aiandushuvilised londonlased saavad kasvatada endale söögipoolist.

Linnafarmi haldab ühendus Cultivate London, mis on segu vabakonnast ja sotsiaalsest ettevõtlusest ning mis muuhulgas skvotib Lääne-Londonis mahajäetud hooneid, leides nendele uue rakenduse, edastas Metro.

Cultivate Londoni linnafarm on aga vaid üks paljudest suurlinnades aiandust harrastavatest kogukondadest, kuna linnaaiandus levib maailmas suisa kulutulena.

Põhjus selleks on väga lihtne: viimastel aastatel on maailmas kasvanud toiduainete hinnad, mis 2008. aastal kulmineerusid veerandsajas maailma riigis toidurahutustega. Ekspertide hinnagul on see aga alles protsessi algus, kuna 2030. aastaks prognoositakse toiduainete hindade kahekordistumist.

Isegi rikkas Londonis on toiduainete kerkinud hinnad pannud inimesi otsima alternatiivseid lahendusi ja näiteks toidupanku külastavate inimeste arv on seal viimasel ajal kasvanud.

Seetõttu ongi linnaelanikud hakanud ise kasvatama söögipoolist ning Londonis võib leida nii puuviljaaedu, kasvuhooneid kui ka isegi väikseid mesilaid.

Kuid mitte ainult Londonis pole võimalik leida linnafarme. Näiteks Nottinghamis on linnaaednike käsutusse antud kasutuna seisvad maalapid, kus 7000 linnaelanikku kasvatavad endale leivakõrvast .