TOETUSAVALDUS: Kenya homod pealinnas Nairobis Uganda homodele toetust avaldamas.Foto: AP / Scanpix
Tõnu Kalvet 19. veebruar 2014 07:30
Uganda homoseksuaalid teatasid kavatsusest kolida Suurbritanniasse, Ameerika Ühendriikidesse ja Ghanasse, sest seal suhtutavat sellise seksuaalse sättumusega inimestesse sallivamalt, vahendab veebiportaal Kuruc.

Kolima ajendab neid seadus, mis mullu detsembris selle Aafrika riigi parlamendis vastu võeti ja mille kohaselt on homoseksualism karistatav, teatud juhtudel koguni eluaegse vangistusega.

Rangeima karistuse saab samast soost alaealise või HIV-haigega vahekorras olemise eest, samuti siis, kui omasoolisega ollakse vahekorras juba teist korda. Esialgu oli karistuste seas ka surmanuhtlus, kuid lääneriikide survel jäeti see seaduseelnõust välja.

Uganda president Yoweri Museveni pidas nõu arstidega ja teatas seejärel, et annab parlamendis heaks kiidetud seadusele ka oma allkirja. Riigipead ses küsimuses nõustanud meditsiiniasjatundjad tegid talle nimelt selgeks, et homoseksuaalsus pole pärilik, vaid on sotsiaalset päritolu nähtus, ja et see pole haigus, vaid käitumishälve, mille toovad kaasa kogemused ja välismõjud.

Presidendi teadusnõunik Richard Tushemereirwe ütles uudisteagentuurile Reuters, et homoseksuaalsusel on rasked tervishoiualased tagajärjed, seetõttu ei tohigi seda lubada.

Uganda omasooiharad korraldasid pealinnas Kampalas rongkäigu ja ähvardasid seaduse jõustumise korral riigist lahkuda. 32aastane Uganda homoaktivist Frank Mugisha ütles Briti ajalehele Telegraph, et peale lääneriikide sobivat Uganda omasooiharate uueks elukohaks ka näiteks Ghana, sest seal suhtutakse homoseksuaalidesse liberaalselt.

Ugandas pole omasooiharate elu meelakkumine. Mugisha on mitu korda tänaval peksa saanud, samuti vangis istunud. Üks teine sealne homoaktivist, David Kato, löödi 2011. aastal aga lihtsalt maha.

Euroopa Kohus otsustas mullu novembris, et oht oma homoseksuaalsete kalduvuste pärast vangi minna on Aafrika riikide, sh ka Uganda omasooiharate puhul igati tõsiseltvõetav põhjus, et neile Euroopa Liidu liikmesriikides varjupaika anda.

USA president Barack Obama nimetas Uganda homoseksuaalsusevastast seadust pühapäeval sammuks tagasi kõigile ugandalastele ja suureks tagasilöögiks kõigile neile kogu maailmas, kes peavad tähtsaks vabadust, õiglust ja võrdseid õigusi.

Obama hoiatas Uganda riigipead, et see seadus muudab USA ja Uganda head ja väärtuslikud suhted keeruliseks.