Eesti uudised

Prokuratuur loodab riigikogulased kohtupinki saata (15)

Karoliina Vasli, 18. veebruar 2014 07:00
OOTAMATU PÖÖRE: Üle kahe aasta on möödas sellest, kui kapo ja riigiprokuratuur Priit Toobali tegevuse luubi alla võtsid. Riigikohtu värske otsus näitab, et saadikupuutumatusele poliitik siiski lootma jääda ei saa. Foto: TEET MALSROOS
Riigikohus leiab, et riigikogulaste Lauri Laasi ja Priit Toobali kodude läbiotsimises polnud midagi põhiseadusvastast. Prokuratuuril avaneb uus võimalus poliitikud pihtide vahele võtta. Toobal ütles Õhtulehele: riigikohtu otsus näitab, et saadikupuutumatus on sisulise tähenduseta.

Skandaal lahvatas 2012. aasta hakul, kui keskerakondlased Toobal ja Laasi väidetavalt käskisid Ivor Onksionil vaadata Hannes Rummi e-postkasti ning sealt kirjad välja printida. Lisaks süüdistab prokuratuur Toobalit Keskerakonna kassa sissetulekuorderite võltsimises.

Samal teemal

Prokuratuuri loal otsiti toona läbi Toobali ja Laasi kodud, sõiduautod ja tööruum. Et nende suhtes süüdistusakt koostada, oli vaja riigikogu nõusolekut saadikupuutumatuse äravõtmiseks. Selleks pidi ettepaneku tegema õiguskantsler Indrek Teder, kes nentis, et läbiotsimistega ilma riigikogu nõusolekuta on Toobali ja Laasi saadikupuutumatust põhiseadusvastaselt rikutud.

Riigikohus leidis nüüd, et prokuratuur ei käitunud valesti ning õiguskantsleri ettepanekut ja riigikogu koosseisu enamust on vaja üksnes parlamendisaadikule süüdistusakti koostamisel või temaga kokkuleppemenetluses kokkuleppe sõlmimiseks. Põhiseadus ei eelda riigikogu nõusolekut ülejäänud kriminaalmenetluse toimingute, aga ka muude riikliku sunni abinõude kohaldamiseks riigikogu liikmete suhtes.

Peaprokurör Norman Aas ütleb, et on asunud ette valmistama saadikupuutumatuse äravõtmise uut taotlust nii Laasi ja Toobali kui ka Urbo Vaarmanniga seotud kriminaalasjas. Viimast süüdistati korruptsioonis, kuid Tartu maakohus lükkas protsessi edasi, sest leidis, et esmalt tuleb lahendada saadikupuutumatuse küsimus.

Õiguskantsler Indrek Teder nendib, et võtab riigikohtu otsuse teadmiseks ja lähtub sellest oma edasises tegevuses. "Kui õiguskantslerile esitatakse tulevikus taotlus teha riigikogule ettepanek mõne riigikogu liikme kriminaalvastutusele võtmiseks, siis võtab ta otsuse langetamisel aluseks põhiseaduse ja kehtiva kriminaalmenetluse seadustiku."

Priit Toobal ütleb, et tema otsuse pärast ei muretse ega usu, et see tema jaoks midagi muudab. Küll märgib ta: "Aga see näitab, et saadikupuutumatus on küll olemas, kuid sisulist tähendust sellel ei ole."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee