Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach on võtnud nõuks olümpiaprogrammi - nii suve- kui ka talimängude oma - seniolematu põhjalikkusega kaasajastada.Foto: Matthias Schrader
Ott Järvela, Sotši 15. veebruar 2014 12:22
Eelmisel aastal Rahvusvahelise Olümpiakomitee presidendiks valitud Thomas Bach töötab jõuliselt, kannatlikult ja veenvalt plaaniga olümpiamänge põhjalikult kaasajastada.

Kui Bach nädala keskel Sotši taliolümpia peapressikeskuses tiiru tegi, avaldas ta ajakirjanikega vesteldes muuhulgas sügavat rahulolu 12 uue taliolümpiaala (laskesuusatamise segateade, kelgutamise teade, iluuisutamise võistkonnavõistlus, naiste suusahüpped, vigursuusatamise rennisõit, lumelaua paralleelslaalom, lumelaua ja vigursuusatamise pargisõit) üle.

"Peame moodsate aegadega kohanema. Taliolümpial astusime selle sammu juba mõnda aega tagasi, kui programmi lisandusid lumelauasõit, küngaslaskumine ja muud sarnased alad. Peame samas suunas edasi liikuma. Loodan, et ka suveolümpia areneb ning täieneb ühe-kahe spordialaga. Mõned kandidaadid on juba lisatud 2014. aasta augustis Nanjingis toimuva noorteolümpia kavva," rääkis Bach.

Olgu öeldud, et Nanjingis võisteldakse näiteks 3 vs 3 korvpallis. Samuti katsetatakse maahokis taandatud formaati, kus võistkonda kuulub 7 mängijat 11 asemel. Esimest korda on noorteolümpiale kaasatud 2016. aastast olümpiakavva kuuluvad golf ja ragbi. Laskmises võistelevad ka segavõistkonnad.

Samas möönis ROKi president Bach, et taliolümpial võib piir varsti ette tulla – tõsiseltvõetavaid, piisavalt laia ja adekvaatse kandepinnaga alasid pole enam väga palju võtta. Teoorias võib olümpiamedaleid jagada ka lumerookimises – eeldusel, et edaspidi taliolümpiad erinevalt Sotšist subtroopikas ei korraldata – aga see pole ju lihtsalt õige.

Küll aga näeb Bach laienemisruumi praeguse talialade sees. Eriti naiste suurema kaasamise osas. "Kavas on nii naiste suusahüpped kui ka murdmaasuusatamine. Miks ei võiks olümpial võistelda ka naiste kahevõistluses? Teistelgi spordialadel võiks mõelda segateatevõistluste peale, sest praegused (laskesuusatamises, kelgutamises) on osutunud väga edukateks. Säärane tee on naiste spordi propageerimiseks väga hea."

Suveolümpial on reformiruumi kõvasti rohkem. Kuigi maadlus õnneks siiski 2020. aasta olümpiamängude kavast välja ei langenud, oli see väga tugev signaal meelsusest, mis ROKis valitseb.

Olümpiamängude tuleviku nimel ollakse valmis tegema jõulisi otsuseid. Traditsioon on ilus asi, aga see ei asenda populaarsust, mis on olümpialiikumise jaoks elulise tähtsusega.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

kommentaar 17. veebruar 2014 02:34
Jälle oleme tagasi maadluse juures. Lahatud teema ka Eesti meedias. Maadluse probleem polnud populaarsus, vaid see kuidas alaliit asju ajas ja maadlus reeglid olid arusaamatud. Populaarsus oli langenud võib-olla Euroopas, aga Ameerikas või näiteks Jaapanis ja Aasia üldse on spordiala tugevas tõusus. Hetkel on veel ROKis eurooplased "tegijad", aga mis edasi saab ei tea keegi. Repliike on liikunud, et olümpiakohti võetakse ära kergejõustiklastelt. Mis aga selliselt olümpiast alles jääb?! Mis puutub traditsiooni, siis see ongi ainuke asi mis teeb olümpiast olümpia. Maadluse väljaarvamine, tundub rohkem ameeriklaste, venelaste ja iraanlaste kokkutoomine ühise eesmärgi suunas. EI usu, et peale maadluse ja jalgpalli oleks mõni spordiala veel nii tähtis, et tuumakõneluste ajal jututeemaks võtta. (voice of america 26.02.2013)
seda et 16. veebruar 2014 15:39
miks segavõistkonnad? kõikjal kisa-kära et samasoolisi kiusatakse
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS