Eesti uudised

Piir kui katkematu ja mõtteline suletud joon (7)

Juhan Haravee, 15. veebruar 2014 08:00
1450,2 kilomeetrit pikk on Eesti piir. Eesti riigipiir on katkematu ja suletud mõtteline joon ning seda mööda kulgev vertikaalpind, millega piiritletakse Eesti maa-ala, territoriaalmeri, piiriveekogude Eestile kuuluvad osad, maapõu ja õhuruum (riigipiiri seadus). Venemaa ja Eesti vahel on siiani maha märgitud kontrolljoon 452,2 km ja Lätiga kehtiv piir 557,3 km (EE 11. köide). Foto: Aldo Luud

"Praegu oleme Euroopa lõimumise faasis, see protsess küpseb ning toob vältimatult kaasa piiride mahenemise," kirjeldab geograafia- doktor Hardo Aasmäe perspektiivi, mis meid varem või hiljem ees ootab. Lõimumisele järgneb aga hajumine, mis piirid jälle täie teravusega paika paneb.

"Alustame sellest, et piirid, eriti riigipiirid, on ajaloos suhteliselt uus nähtus, mis on eelkõige seotud rahvastiku tihedusega," räägib MTÜ Entsüklopeedia juht geograafiadoktor Hardo Aasmäe.

"Mida tihedam on rahvastik, seda kindlamini on piirid määratletud ja seda kindlamini on need ka valvatud."

Kui meie ja Venemaa vahel on piir seda tüüpi, et varblanegi ei tohiks läbi pääseda, siis Soome ja Norra piir Lapimaal on Aasmäe sõnul väga tinglik. See aeg, kui põdrakarjade järel liikuvad saamid ei tohi vabalt piiri ületada, olevat aga väga hiline nähtus.

"Sama olukord on tänapäeval Afganistani ja Pakistani piiril, kus karjakasvatajatest puštud käivad sõltuvalt aastaaegadest kas suve- või talvekarjamaadel," ütleb geograaf, kinnitades, et tugeva ja täpselt kontrollitava piiri teke on üsna hiljutine saavutus.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

20.02.2014
Piirilepe: kodanik tegi Paeti kohta kapole avalduse
18.02.2014
Paet ja Lavrov allkirjastasid Eesti-Vene piirileppe
17.02.2014
Ajaloolane: piirileping sõlmitakse kiiruga poliitikute, mitte riigi huvides
14.02.2014
Nii leplik Eesti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee