Stalini büst. (Stalinstatue.com)

Euroopa Parlamendi Läti saadik Sandra Kalniete väljendas kirjas USA presidendile Barack Obamale oma nördimust seoses endisele Nõukogude diktaatorile Jossif Stalinile Ühendriikidee Virginia osariigis püstitatud ausambaga, teatas eile Kalniete pressiesindaja Martiiš Spravniks.

Stalini büst püstitati Normandia dessandi käigus hukkunud liitlasvägede sõdurite memoriaali juurde Bedfordis juba 2010. aasta juunis ning seisab seal endiselt.

Kalniete meenutas kirjas Stalini süüd miljonite inimeste surmas. Ehkki Nõukogude Liit aitas alistada Natsi-Saksamaa, ei pisenda see kuritegusid, mille tema režiim pani toime Nõukogude Liidus, Ida-Euroopas ja Balti riikides.

"Ajal, kui kogu maailm vaatas õudusega Hitlerit Euroopat okupeerimas vastavalt Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud kuritegelikule paktile, okupeerisid Stalini väed osa Poolast ja Rumeeniast ning rahumeelsed Balti riigid. Me oleme rõõmsad selle üle, et USA ei tunnustanud kunagi Balti riikide okupeerimist ja annekteerimist. USA on alati mõistnud hukka inimõiguste rikkumised kommunistide võimu all olnud Ida-Euroopas ja Balti riikides. Seetõttu olin ma šokeeritud selle monumendi rajamisest memoriaali juurde. Me ei tohi lubada Euroopa ajaloo tumedaimate lehekülgede idealiseerimist," selgitas europarlamendi liige.

Kalniete sõnul solvab see ausammas kommunistliku režiimi tõttu kannatanud ja surnud inimeste mälestust. Ühe maailma ajaloo veriseima türanni austamine saadab tulevastele põlvedele vale sõnumi, lisas ta.

Jaga artiklit

8 kommentaari

M
Mees  /   00:47, 18. veebr 2014
usa ei ole tunnistanud balti riikide okupeerimist selle pärast,et just usa , inglismaa ning prantsusmaa olid need kes võtsid üheskoos vastu otsuse,et tiblastan võib endale saada balti riigid AGA ,kui tiblastan läheb soomele kallale siis rünnatakse tiblastani. Nii,et 3 jobu võtsid kätte ja kinkisid stalinile miljonite inimeste elud. Vot nii mängitakse teise inimeste eludega.
Se stalin tappis oma enese rahvast nagu tarakane ,mida sa siis ootad sellest mida ta võõrastega tegi.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis