ENNETUS: Parem karta kui kahetseda, gripi vastu tasub end vaktsineerida praegugi. Foto: TEET MALSROOS
Karoliina Vasli 14. veebruar 2014 07:00
Mõne aasta eest kogu maailmas hirmu külvanud seagripi tekitaja on sel talvehooajal domineeriv gripiviirus. Haigestumiste arv kasvab Eestis iga päevaga. Põhjanaabrite juures on see viirus nõudnud juba viis elu.

Iltalehti kirjutas eile, et kolm tööealist inimest suri Uusimaal, üks Kuopios ja veel üks Päijät-Hämes. Uudiseid surmajuhtumitest tuleb kõikjalt maailmast. WHO eksperdid on öelnud, et A-gripiviirus (H1N1p) ehk seagripp on praegu peamine tõve põhjustaja.

Meie terviseameti statistikast selgub, et eelmisel nädalal sai kinnituse 24 A-gripiviirust, neist koguni 18 puhul on tegu seagripiviirusega. Mitmed haigestunud vajasid isegi intensiivravi. Enne eelmist nädalat oli tänavu seagrippi haigestunud viis inimest. Ka terviseameti kõneisik Iiris Saluri nendib, et sel aastal on just see vorm levinud ja haigestunute arv kasvab.

Mullu suri Eestis nelja suurema haigla andmetel seitse inimest, ent mitte mainitud gripiviiruse tagajärjel. Viimati registreeriti seagripisurmajuhud hooajal 2010/2011, nende hulgas oli ka lapseootel naine. Kokku suri siis seagrippi 10 inimest, aasta varem gripipandeemia ajal koguni 21.

Iltalehti artiklis manitsetakse, et seagrippi haigestunu võib teisi nakatada juba enne sümptomite ilmnemist. Elementaarsete hügieeninõuannete täitmise kõrval – peske käsi! – soovitatakse end vaktsineerida.

Iiris Saluri ütleb, et käesoleva hooaja gripivaktsiin sisaldab kaitset ka selle gripiviiruse tüve vastu.