Juhtkiri

Kas vangerdus toob uue koalitsiooni? (4)

Õhtuleht, 13. veebruar 2014 18:18
Foto: Andres Varustin
Andrus Ansipi ja Siim Kallase kavandatav võimuvangerdus ei pruugi jääda sugugi ainult Reformierakonna siseasjaks. Kui oravate eesmärk on minna riigikogu valimistele vastu uue rahvasõbralikuma kuvandiga, siis pole välistatud, et Reformierakond vaatab kriitilise pilguga ka enda ümber ringi. Millise erakonnaga koos on kasulikum valimistele vastu minna?

Peab hoolega kaaluma, kas IRLi valitsuses hoida on oravatele kasulik või ähvardab Reformi kiiluvees purjetava IRLi populaarsus valimistel liiga suureks kasvada. Samamoodi võib spekuleerida, kas Keskerakonna kampa võtmine võimaldaks kui mitte Keskilt osa hääli endale meelitada, siis vähemalt panna venekeelne valija pettuma Keskerakonna sõbrustamises Ansipi parteiga ja sellega savisaarlaste häältesaaki vähendada. Või hoopis proovida kodustada sotse, et nende kaasabil jätta endast pilt kui senisest sotsiaalsemast erakonnast? Olukorras, kus kõik erakonnad sondeerivad pinda ja räägivad omavahel läbi, pole ükski variant välistatud. Isegi mitte kõigi ülejäänud parlamendierakondade kambakas Reformierakonnale.

Halvim variant riigile oleks, kui Eesti saab vahevalitsuse, mille ainus siht on valimisteni vastu pidada. Kui sellega kaasneb valijate pahandamise kartuses ka suutmatus olulisi otsuseid langetada, siis on reaalne oht, et selline vahevalitsus tähendaks Eestile arengu mõttes kaotatud aastat.

Seetõttu ootame kõigilt erakondadelt, eelkõige aga võimuvahetuse käivitanud Reformierakonnalt selgeid sõnumeid oma edasistest kavatsustest. Täpselt nii, nagu on mõistetav koalitsiooni soov oma võimuperioodi maksimaalselt pikendada, tahame ka meie selgust võimalike arengustsenaariumide kohta. Pelgast viitamisest eelmistel valimistel valijalt saadud mandaadi alusel tegutsemisele jääb praeguses olukorras väheseks.

Samal teemal

20.01.2014
Peaminister Andrus Ansip teatab sel pühapäeval valitsuse tagasiastumisest?