Kas Togo suusataja Mathilde-Amivi Petitjean suudab täna edestada Triin Ojastet?Foto: JOHN MACDOUGALL
Ott Järvela, Sotši 13. veebruar 2014 11:17
Sotši taliolümpia 6. võistluspäeva hommikul on Eesti koondise parimaks tulemuseks jätkuvalt Kaarel Nurmsalu 38. koht normaalmäe suusahüpetes. Kellele me sellega alla jääme?

No ikka väga paljudele. Eile kahekelgul (NB! Mitte meeste kahekelgul, sest reeglite järgi võivad renni mööda alla tuisata ka kombinatsioonid mees-naine ja naine-naine; lihtsalt nende edušansid oleksid palju väiksemad) pronksmedali võitnud Lätist ei tasu rääkidagi.

Näiteks on Eestist edukam olnud ka esimest korda taliolümpial osalev Tonga, kelle meeskelgutaja Bruno Banini sai 32. koha. Ning ei mingit irvitamist - tulemus oli igati viisakas, sest sportlasi oli stardis koguni 39! Tonga vapper kelgumees jättis selja taga 18% rivaalidest.

Täna saab Eesti Tongast lõplikult (Tongal rohkem sportlasi stardis pole) mööda, sest iluuisutamise meeste üksiksõidus lähebki jääle vaid 30 sportlast, kelle seas on ka meie esindaja Viktor Romanenkov. Et jätta selja taha suurem protsent rivaale kui Banini, tuleks meie mehel saavutada lühikavas vähemalt 24. koht, mis on ühtlasi tagumine piir pääsemaks homsele vabakavale.

Kui see õnnestub, oleks tegu kerge eneseületamisega, mida saab senise olümpia põhjal öelda vaid laskesuusataja Johanna Talihärmi 48. koha kohta naiste sprindis.

Kui Tongast saame täna mööda, siis kahjuks ei saa välistada varianti, et meist omakorda möödub Togo. Tõsi, mitte olümpia parima koha, vaid ühe suusavõistluse lõikes. Nimelt ei saa täielikult välistada, et Togot esindav prantslanna Mathilde-Amivi Petitjean peagi algaval naiste 10 km suusadistantsil meie Triin Ojastest jagu saab.

Suusatamises peegeldab jõuvahekordi teatavasti kõige paremini FIS-punkt. Ojaste FIS-punkt tänavustel eraldistardist klassikasõitudel on olnud 121,87, 129,29 ja 89,07. Petitjean'il 154,61 ja 133,53. Üks sõidab natuke alla ja teine natuke üle oma tavapärase taseme ning ongi seis nii, et Togol suusavõistlusel lõpuprotokollis parem koht kui Eestil.

Meeste suusavahetusega sõidus teatavasti juba Rumeenia, Armeeniale ja Hispaaniale juba jäädi alla.

Midagi vahvat kah, Leedust oleme Nurmsalu 38. kohaga hetkel ees – nende senine parim tulemus on laskesuusataja Tomas Kaukenase 40. koht tagaajamisvõistlusel.