Eesti uudised

Peavalu lennujaamale: pilpaküla peab südilt vastu (10)

Karoliina Vasli, 13. veebruar 2014 07:00
KONTRAST: Tehasetöötajate suvilarajoon on ajahambast puretud, kuid peab siiski veel südilt vastu. Ammu hüljatud lobudike kõrval on neidki, mis soojemal ajal hõivatakse. Foto: Teet Malsroos
Lennukiga Tallinna saabuvaid turiste tervitab maandumisel Ülemiste järve kõrval pentsik vaatepilt ajale jalgu jäänud lobudikest. Jutud kurikuulsa pilpaküla surmast on ennatlikud.

Puumaja katusel valvab kirju kõuts. Nähes lähenevat ajakirjanikku, vudib ta kiiresti alla. Okastraadist aia taga vaatab vastu hundikoer, kes võõraste peale varmas haukuma. On, mida kaitsta. Eemal paistavad aialapike ja kasvuhoone, mis ilmselt juba kevadel rakendust leiavad.

Niisuguses vaatepildis poleks midagi kummalist, kui see majapidamine ei asuks Tallinna lennujaama lähedal Suur-Sõjamäe aianduskooperatiivi maadel, mis rohkem tuntud Soodevahe pilpakülana. Seal jalutades avaneb kirju pilt: lage väli, kust kopp aastate eest üle käinud; varemetes hurtsikud; samas ka täiesti kasutuskõlblikud majad. On selge, et talvel näeb siin inimesi harva, kuid kevadel tärkab siinnegi elu.

Aga värskendagem mälu. 2011. aasta sügisel leidis meedias laia kajastust, kuidas pilpaküla oma otsa leiab.

"FOTOD: Pilpaküla kaob lennujaama tagant kaduvikku" – Delfi.

"Lennujaama taga käib pilpaküla lahkumispidu" – TallinnCity

Samal teemal

"Pilpaküla pidas peieseid" – Õhtuleht

Lennujaama turundusdirektor Erik Sakkov rääkis siis Delfile, et plats peaks puhtaks saama 2012 maiks. "Sinna tuleb lennujaama rajapikendus. Tegeleme sellega kogu aeg, see on väga pikk ja suur töö."

Töö on tõesti pikk ja ikka veel soojendusjärgus. Tallinna lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts selgitab, et pilpaküla asub osaliselt lennujaama, aga ka Rae valla ja Harjumaa maavalitsuse omanduses olevatel kinnistutel. "Lennujaam on oma kinnistu piires ala puhastanud, et võimaldada lennuliiklusala arendusprojektiga alustamist. Tööd piirkonna korrastamisel jätkuvad koostöös kohaliku omavalitsuse, maavalitsuse, keskkonnaministeeriumi ja maaomanikega."

Keskkonnaminister Keit Pentus on meedias varem nimetanud probleemiks seda, et osa maad on siiani reformimata.

Lahendusi otsitakse, kuid see kõik võtab aega. Tallinna lennujaama juhatuse liige Erik Sakkov sõnab, et lennuliiklusala arendusprojektis ette nähtud projekteerimistöid alustatakse käesoleval aastal. Ehitustööde kallale loodetakse asuda tuleval aastal. "Lennurada pikendatakse 420 meetri võrra, mis tegelikkuses tähendab lennuraja läve nihutamist Ülemiste järvest kaugemale, see omakorda tähendab seda, et lennukid lendavad linna kohal kõrgemal, vähendades sellega mürataset," räägib Sakkov arenduse sisust.

Pilpaküla rajasid Dvigateli tehase töötajad 30 aasta eest. Neile anti maalapid 20 aastaks rendile.

Samal teemal

26.05.2015
Pilpaküla elanikud kolivad ühelt krundilt teisele – eemale ähvardavast ohust
25.05.2015
GALERII | KEVAD PILPAKÜLAS: kurikuulsas lobudike rajoonis käib vilgas elutegevus