Maailm

Kesk-Aafrika Vabariik vajub üha enam vägivallakeerisesse (12)

Aadu Hiietamm, 13. veebruar 2014 07:00
OMAKOHUS: Kesk-Aafrika Vabariigi uuestiformeeritud armee (FACA) sõdurid tapsid pealinnas Banguis sadade inimeste silme all arvatava endise Séléka mässulise ja rüvetasid tema surnukeha. Foto: AP / Scanpix
Nii ÜRO kui ka inimõigusorganisatsiooni Amnesty International hinnangul on olukord Kesk-Aafrika vabariigis väljunud kontrolli alt. Reaalselt seal riiki enam ei eksisteeri. Kättemaksurünnakutes tapetakse kümnete kaupa inimesi. Vähemalt pool elanikest on näljas.

Praegu viibib Kesk-Aafrika Vabariigis 5300 Aafrika Liidu rahusõdurit. Tulevaks kuuks kasvab nende arv 6000. Prantsusmaa on oma endisesse kolooniasse saatnud korda pidama 1600 sõdurit. Euroopa Liit on lubanud panustada 500 sõjaväelasega, kelle seas oleks ka 55 Eesti kaitseväelast.

Samal teemal

Amnesty International: see on etniline puhastus

Mainekas inimõigusorganisatsioon Amnesty International (AI) teatas äsjases raportis, et rahuvalvajatest on seni olnud vähe abi ning Kesk-Aafrika Vabariigis käib tõeline etniline puhastus. AI on dokumenteerinud 200 juhtumit, kus kristlaste omakaitserühmitused on tapnud moslemeid. Tõenäoliselt on tapmisi olnud aga palju-palju rohkem.

Kristlaste ja moslemivähemuse suurem vastasseis Kesk-Aafrika Vabariigis sai alguse mullu märtsis, kui riigi ida- ja põhjaosas formeerunud islamiusku Séléka mässulised kukutasid riigipöördega tollase presidendi Fran?ois Bozizé ja sundisid ta maalt lahkuma. Séléka määras pärast võimuhaaramist ajutiseks presidendiks Michel Djotodia, kellest sai riigi esimene moslemist riigipea. Djotodia pidi mässuliste rühmitused laiali saatma ja moodustama riigis uue armee. Mässuliste rühmitused keeldusid laiali minemast ja jätkasid rünnakuid kristlaste vastu. Kättemaksuks korraldasid kristlaste omakaitseüksused moslemitele vasturünnakuid.

Kuna Michel Djotodia ei suutnud olukorda riigis normaliseerida, siis sundis Kesk-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECCAS) kohtumisel Tšaadi pealinnas N’Djamenas ta presidendiametist tagasi astuma. Djotodiat süüdistati suutmatuses lahendada tema võimuletuleku taga olevate islamimässuliste ja riigis enamuses olevate kristlaste omakaitserühmituste verist konflikti.

23. jaanuaril valiti parlamendis kaheksa kandidaadi seast Kesk-Aafrika Vabariigi ajutiseks presidendiks pealinna Bangui linnapea Catherine Samba-Panza, kes kunagi pole kuulunud Séléka ridadesse. Temalt oodati moslemite ja kristlaste lepitamist, et riigis võiks hiljemalt tuleva aasta veebruaris korraldada vabad valimised.

Nüüdseks on uus riigipea jõudnud ametis olla kolm nädalat ning vaatamata Catherine Samba-Panza üleskutsetele relvad maha panna, ei ole vaenupooled seda teinud. Pigem vastupidi, Kesk-Aafrika Vabariigist tuleb lausa ridamisi teateid veristest rünnakutest. Kui eelmisel aastal tapsid moslemid kristlasi, siis nüüd tapavad kristlased moslemeid.

"Kesk-Aafrika Vabariigi lääneosas, mis on riigi kõige rahvarohkem, viiakse praegu läbi etnilist puhastust. Terved moslemikogukonnad on sunnitud põgenema, sajad moslemi tsiviilelanikud, kes pole suutnud pageda, on tapetud," vahendab AI raportit AFP/BNS.

Jõhker omakohus

Maailma avalikkust šokeeris eelmisel nädalal Kesk-Aafrika Vabariigis Banguis toime pandud verine omakohus. Pärast pidulikku sõjaväelist tseremooniat peksid ja pussitasid uuestiformeeritud valitsusvägede sõdurid noort mees, keda peeti endiseks Séléka mässuliseks. Lõpuks löödi ohvril kolju sisse ning tema elutut keha lohistati mööda tänavaid.

Vahetult enne seda oli ajutine president Catherine Samba-Panza sõduritele kõnelnud uhkusest, mida ta tunneb, kui näeb riigi relvajõude taas rahvuslikku julgeolekut tagamas.

Laupäeval lintšiti Banguis kristlasest naise tapnud moslemi mees. Tema surnukeha pandi põlema ja viidi linnavalitsuse hoone ette.

Kesk-Aafrika Vabariigis viibivad rahusõdurid on seni hoidunud otseselt konflikti sekkumast ning üritavad vaenupooltelt relvi ära korjata. Paraku ilma suurema eduta.

Olukorra teravnemise tõttu teatas Prantsuse kaitseminister pöördumises Kesk-Aafrika Vabariigis viibivate rahvusvaheliste vägede poole, et mässuliste jõhkrad rünnakud tuleb vajaduse korral peatada jõuga.

Haagi Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) prokurör Fatou Bensouda teatas, et algatas esialgse uurimise seoses sektantlikust vägivallast haaratud raskete kuritegudega Kesk-Aafrika Vabariigis.

Samal teemal

01.08.2015
Naispresidendiga riikidel on esileedi asemel esihärra
14.03.2014
Rahuvalvemissioon Kesk-Aafrika Vabariiki on ohus
12.02.2014
Inara Luigas jamast riigikogus: kas läheme siis sõtta või rahu tagama?
11.02.2014
Aafrikasse ei saa mehi saata ülejala