3
fotot

Mind on Indoneesiasse saabumise hetkest saati hämmastanud see, kuidas siinsed käsitöölised oma kauba ööseks ilma valveta õue julgevad jätta.

Euroopas oleks see ilmselgelt mõeldamatu. Näiteks Jogja lõunaosas Kasongangi külas on teeääred keraamikast lookas. Hiiglaslikud vaasid ning Buda kujud on seal justkui vabalt valida. Sama lugu on mööbliga. Sealsed poeesised on täis nikerdustega mööbliesemeid.

Keraamika on siin odav, ilmselt toormaterjali kerge kättesaadavuse ning suure konkurentsi tõttu. Üks meetrikõrgune vaas võib maksta vaid 20 eurot.

Sealjuures Eestis on hea, kui vaid peopesa suuruse tassi selle raha eest saad. Puidu hind on seevastu kõrgem. Võib julgelt järeldada, et puitmaja omanik kuulub jõukamasse klassi.

Väiksemat sorti kummuti koos transpordiga Eestisse saaks kätte umbes 500 euroga. Kuid loomulikult sõltuvad kõik hinnad siin müüja ning ostja omavahelistest kokkulepetest.

Kel Indoneesia puitmööbli vastu suurem huvi, võib vaadata Tita Internationali veebilehele www.titainternational.com või www.titajeperafurniture.com.

Kogu keraamika, mis mul koju kokku toodud, pole mulle sentigi maksma läinud. Mitte, et ma oleks öösiti poodide eest omale meelepärast kraami valimas käinud vaid võlgnen tänu oma heale sõbrale Joshile. Ta viis mind ning mu ungarlasest sõbrannat Evat, keraamikasurnuaeda.

Meie hämmastus oli suur nähes seda unustusse jäetud keraamikamäge. Keraamikasurnuaed ei tähenda muud kui põletatud savi prügilat.

Nagu kunagi öeldud – mis ühele prügi, on teise varandus. Täpselt nii see ongi. Olime Evaga õnnest pöörased kui Buda kujud leidsime. Lisaks sain taldrikuid, vaase, lillepotte ja veel palju muud ning kõike seda täiesti tasuta. Ainus mure oli see kõik koju tassida.

Kõik motikale laotud, tundsin end tõelise indoneesialasena, kes tavaliselt kogu oma pere ning maja sellele kaherattalisele ära mahutada suudab.

Nüüd, vihmahooajal, on surnuaia üle võtnud emake loodus ise. Vettinud, sammaldunud ning hallitanud keraamikamäel elavad seened, sitikad ja igasugu suuremat ning väiksemat sorti neljajalgsed.

Loodetavasti aprillis, kui vihmahooaeg lõpeb, saab jälle varanduste mäele aardejahile minna.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis