Eesti uudised

Inara Luigas jamast riigikogus: kas läheme siis sõtta või rahu tagama? (23)

Juhan Haravee, 12. veebruar 2014, 07:00
Appi tülitsejaid kantseldama: 55 kaitseväelast aitaks Prantsuse relvavendadel nelja kuu jooksul keskaafrikalste veriseks kiskunud konflikti ohjeldada.Foto: AFP / Scanpix
Kesk-Aafrika Vabariiki prantslastele appi tõttava kaitseväelaste kontingendi lähetamise otsustusprotsess algas eile riigikogus rahumeelselt, kuid takerdus keskpäeva paiku ootamatult – otsusest leiti ebakõlad ja vastuolud.

Riigikogu alustas eile otsuse "Kaitseväe kasutamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel Euroopa Liidu rahutagamismissioonil Kesk-Aafrika Vabariigis" eelnõu esimest lugemist.

Kaitseminister kirjeldas riigikogulastele kauges sihtriigis valitsevat plahvatusohtlikku olukorda ning rõhutas, et kriisi väljumine kontrolli alt võib lõppeda sama traagiliselt kui miljon ohvrit nõudnud genotsiid aastate eest Rwandas.

Reinsalu kordas taas, et otsus puudutab vaid 55 jalaväelast, kelle missioon kestab neli kuud, ning pärast seda võiks kõne alla tulla veel viie staabiohvitseri jätkamine Kesk-Aafrika Vabariigis rahvusvahelise missiooni koosseisus.

Eesti kaitseväelaste Aafrikasse saatmine läheks Reinsalu sõnul maksma 2,7 miljonit, aga kui õnnestub teistelt panustajatelt kriisikoldesse sõiduks abi saada, võib kuluda märksa vähem.

Kõige rohkem tegi rahvaesindajatele muret see, miks ei tõtta oma elavjõudu Aafrikasse saatma sugugi mitte kõik Euroopa suurriigid.

"Miks Eesti on alati nagu väike kuri mopsik?" küsis kaitseministrilt keskerakondlane Kalev Kallo. "Kus on võimalik sõdima hakata, kohe sõdurid kohale! Ka oma ettekandes te ütlesite, et Eesti oli esimene, kes teatas kohe oma kohaleminekust. Miks me peame alati sõdurid kohale saatma, kui on palju muid abistamise võimalusi?"

Sotsiaaldemokraat Kalev Kotkase sõnul on end missioonile asutavad kaitseväelased juba vaktsineeritud ning temale tundunud, et Aafrikasse sõit on otsustatud asi ja riigikogule on jäänud vaid kummitempli roll.

Läbirääkimistel sai sõna üksnes sotsiaaldemokraatide esindaja Marianne Mikko, kes jõudis kohalviibijaid hoiatada kriisiriigis esinevatest kannibalismi ilmingutest ja lapssõduritest, keda olevat seal rohkem kui Eestis kaitseväelasi.

Siis sekkus protseduurilise küsimusega sotsiaaldemokraat Inara Luigas .

"Vabariigi valitsus esitas riigikogule eelnõu kaitseväelaste saatmiseks Kesk-Aafrika Vabariiki," selgitas Luigas Õhtulehele oma eilset tähelepanekut. "Sealt läks see kõigepealt riigikaitsekomisjoni, kus saadi ilmselt aru, et eelnõu on väga lohakalt koostatud. ning prooviti seda muuta. Saali jõudiski eelnõu juba muudetud kujul. Eelnõu juure kuuluvast seletuskirjast oli aga pärast seda kõike võimatu aru saada. Millega on õigupoolest tegu, kui kaitseminister räägib rahukaitsemissioonist ning valitsuse esitatud seletuskirjas on hoopis juttu Euroopa Liidu sõjalisest missioonist. Ka on saali jõudnud paberites viidatud rakendusaktidele, mida saadikutele esitatud ei ole."

Inara Luigas peab juhtunut äärmise lohakuse näiteks, mis solvab eelkõige rahvaesindajaid ja nende kaudu ka kogu rahvast.

Riigikogu juhatus oli sunnitud saadiku etteheidet tõsiselt võtma ning välismissiooni lähetamise otsuse esimene lugemine katkestati.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee