Eesti uudised

Kas algab robotsõdurite pealetung? (1)

Teet Teder, 11. veebruar 2014 07:00
MEES JA MASIN: Raivo Sell robot Ukuga. Foto: MATI HIIS

Robotist muruniiduk tundub vahva väike lammas ja iseliikuv tolmuimeja nurka tehtud asemega on kui toakass. Aga kuidas suhtuda juhita ringisõitvasse trammi, autosse või lausa hambuni relvastatud robotsõdurisse?

Nelja tärniga USA armee kindral Robert Cone rääkis hiljuti, et kavatseb vähendada lahingugrupi suurust 4000 sõjaväelaselt 3000-le. Iga neljandat sõdurit võiks aastaks 2030 asendada robotite ja droonidega.

Möödunud aasta teises pooles levisid uudised, et USA firma Boston Dynamics teadlased on töötanud välja kaks robotit, mis on oluliselt parema liikumisvõimega kui varem. Trepist käia ja kasti otsast alla hüpata oskasid robotid juba varem, aga robot nimega Atlas suutis ühel jalal tasakaalu hoida ka siis, kui teadlased teda pikali lüüa proovisid ja see on juba märkimisväärne areng. Sellised masinad peaksid olema tulevikus abiks sõjaoperatsioonidel.

Ka Venemaa teadlased ei istu, käed rüpes, ja Venemaa kaitseministeerium on öelnud, et nemad tahavad "Tulevikusõduriks" nimetatud projekti uurimistulemusi rakendada pärast 2020. aastat.

Arengud on sellised, et ÜRO inimõiguste nõukogu asus mullu arutama tapjarobotite kasutamise eetilisust. Inimõiguslased küsivad, kas robot suudab tõesti eristada sõjalist sihtmärki tsiviilinimesest? Ja kui robot tsiviilelaniku tapab, kes vastutab? Masinat ei saa ju tribunali alla anda.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.09.2016
Tulevikus sooritavad kuritöid robotid
02.07.2015
Saksamaa autotehases tappis robot inimese
08.11.2014
DROONIMÄNGUD: Riigiamet korraldab mänguasjade lennutamist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee