Õhtulehe olümpiablogi

Ott Järvela | Kui Norra tahab taliolümpiat korraldada, peavad nad seda saama! (4)

Ott Järvela, Sotši, 10. veebruar 2014, 15:00
Norra talispordipublikule maailmas vastast ei leidu.Foto: Jarle Nyttingnes
2014. aasta taliolümpia alles algas, aga 2022. aasta talimängude kampaania on täies hoos. Täna korraldasid norrakad ürituse, kus sisestati iga maailma otsa ajakirjanikele: 2022. aasta taliolümpia peaks toimuma Oslos. Kuulasin, vaatasin, mõtlesin... ja olen norrakatega 120% nõus!

Peapressikeskuse Dostojevski-nimelises saalis astusid mitmekümne ajakirjaniku ette ROKi norralasest liige Gerhard Heiberg, suusalegend Björn Dählie, Oslo linnapea Stian Berger Rösland ja teised. Kuningaga olnuks täismäng, aga Harald V saabub Sotši alles järgmisel nädalal.

Samal teemal

1994. aasta Lillehammeri taliolümpia peakorraldaja Heiberg alustas jõuliselt ja teatas: "Oleme kompetentsed võõrustajad maailma ühele suurimale spordisündmusele." Järgmisena võttis sõna Dählie: "Meil on traditsioon, meil on rajatised, meil on lumi. Meil on kõik olemas!"

Lühidalt kirjeldades on Oslo plaan järgmine: mäesuusatamine ja jäärennialad (skeleton, bobisõit, kelgutamine) toimuksid Lillehammeris, kõik ülejäänud Oslo linna piirides. Uued rajatised tuleb ehitada vaid jäähoki, curlingu, kiiruisutamise ja laskesuusatamise tarbeks. Ülejäänu on olemas.

Ning võrreldes Sotši olümpiaga maksaksid Oslo mängud 10 korda vähem. Kogueelarve on 5 miljardit dollarit (Sotšis ületati 50 miljardi piir), millest umbes kolmandiku moodustaksid erainvesteerinud. Oslo ütleb otse välja, et raha ei pillata, vaid kulutatakse vastutustundlikult.

Kes on Oslo rivaalid? Krakow (Poola, kusjuures alpialad toimuksid Slovakkia külakeses Jasnas), Almata (Kasahstan), Lviv (Ukraina) ja Peking (Hiina, osa alasid toimuksid Zhangjiakous).

Heiberg: "Kahju, et loobusid Šveits (St. Moritz ja Davos) ja Saksamaa (München), samuti Stockholm (Rootsi pealinn esitas küll ROKile avalduse, ent võttis selle jaanuaris avalikkuse vähesele toetusele viidates tagasi – toim). Nende osalusel oodanuks meid ees tugev võitlus. Aga tuleb leppida, et nad loobusid. Võimalik, et Sotši kulutused mõjusid pelutavalt." Selle jutu allmõte oli ühene: kõik tõsiseltvõetavad konkurendid on juba loobunud, me oleme ainuke (ja õige) valik.

Et kõik lõplikult selge oleks, lisas Dählie: "Mäletan, kuidas Lillehammeri olümpial 30 000 norralast ööl enne murdmaavõistlust raja ääres telkisid ning kuidas 100 000 maalitud näo ja lippude pealtvaatajat raja ääres sportlasi ergutasid. Norra on talispordi järele hull ja tahan, et kõik maailma sportlased saaksid ainulaadse kogemuse võrra rikkamaks."

Isegi kui tahaks, on Heibergile ja Dähliele väga keeruline vastu vaielda. Pärast Sotši ja 2018. aasta Pyeongchangi (Lõuna-Korea) taliolümpiat tunduvad sügavalt traditsioonilises talispordikantsis toimuvad mängud väga asjakohastena.

Peking on välistatud, sest kahtesid talimänge järjest Aasiale ei anta (usutavasti kandideerivad hiinlased nö kogemuste omandamiseks), Almata ja Lviv oleksid Sotšist veelgi pöörasemad avantüürid ning ainuke aspekt, milles Krakow Oslot ületab, on odavam hinnatase külalise jaoks. ROKi jaoks see argument aga pole.

Küll aga võib kindel olla, et Norra organiseerimisvõime on tipptasemel, rahva toetus fenomenaalne ja talvine atmosfäär (ei mingeid palme ega küpresse!) tagatud. Seega, kui Norra tahab taliolümpiamänge korraldada, siis peavad nad seda ka saama!

ROK valib lõplikud kandidaadid välja eeloleval suvel ja langetab otsuse 2015. aasta 31. juulil. Heia, Norge!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee