LÄBI JÄÄ: Laupäeva öösel vajus läbi Võrtsjärve jää Audi A8, inimesed pääsesid eluga. Pilt on illustreeriv ja pole antud looga seotud. Foto: Aldo Luud
Maarius Suviste 10. veebruar 2014 07:00
Laupäeva öösel vajus läbi Võrtsjärve jää Audi A8: autost välja saanud neli meest leiti kottpimedalt ja tuuliselt järvelt pärast ligi kaks tundi kestnud otsimist. "Nad jõudsid üsna teisele poole Võrtsjärve välja," räägib päästjate kõneisik.

Laupäeva öösel kell 4.28 sai häirekeskus teate: Võrtsjärvel on sõiduauto inimestega läbi jää vajunud, inimesed on välja pääsenud ning ära eksinud. Oli kottpime, tuuline ja udune. Pärast hädaabikõnet lülitus hättajäänute telefon välja. "Mobiili aku sai tühjaks ja rohkem võimalusi polnud," ütleb Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik.

Saabunud info põhjal oli autoga mindud järvele Viljandimaalt Valma küla piirkonnast ning suundutud eeldatavalt otse üle järve. Algasid eksinud inimeste otsingud, mida hakkas juhtima päästeameti Viljandimaa operatiivkorrapidaja koos politsei välijuhiga.

Kogunemiskohaks sai Valma küla puhkeala. Sinna saabusid Viljandi ja Mustla päästjad, politseipatrullid ning kiirabi. Esimesena alustas otsinguid politseipatrull koos kohaliku kaluriga, kes tundis jääolusid, kuid auto jäi lörtsi sisse kinni ning nad tuli välja aidata. Otsingutöödele kaasati Viljandi päästekomandost ATV ja Jõgevalt mootorsaan. Kohale telliti ka politsei- ja piirivalve kopter ning Tartust politseipatrull soojuskaameraga.

Tänu operatiivsõidukite vilkuritele ja politsei signaalrakettidele olid kannatanud ise kalda poole suundunud. Politseinikud leidsid nad jäält 500–600 meetri kauguselt. Kell oli 6.17. "Öö oli sõna otseses mõttes kottpime ning tuuline. Alajahtumine oleks võinud kannatanutele üsna varsti saatuslikuks saada," ütleb Viljandimaa vanemoperatiivkorrapidaja Rainis Liir.

Ta kiidab head koostööd: "Mehed leiti nii kiiresti ainult tänu politsei ja pääste tulemuslikule koostööle."

Hädasolnud anti üle kiirabi hoole alla. Audi A8 oli läbi jää vajunud Võrtsjärve Tartu-poolse järvekalda läheduses, kuhu on üle järve ligi 10 kilomeetrit.

"Nad jõudsid üsna teisele poole Võrtsjärve välja. Asjaolusid päästjad täpsemalt ei selgitanud," vastab Kiik küsimusele, millega mehed öist autosõitu järvele põhjendasid.

Jääprakku osaliselt sisse vajunud Audi saatuse kohta ütleb ta: "Auto kättesaamine on esialgu omaniku mure."

Laupäev oli ka Lääne prefektuuri piirivalvuritele tegus päev – merejääl olnud inimesed vajasid kaldale jõudmiseks abi. Õnneks keegi inimestest viga ei saanud. Päeva jooksul jääolud muutusid ja kõigil ei õnnestunud kaldale tagasi pöörduda seda teed pidi, mida mööda oli hommikul merejääle mindud. Juhtumite puhul ei olnud vaja otsest sekkumist, piisas abistavast juhendamisest.

Lääne prefektuuri piirivalvebüroo juht Margus Toomsalu paneb kõigile merejääle minejatele südamele, et muutuvate ilmastikuoludega tuleb hoolega jälgida ka jääga toimuvaid muudatusi ja silmas pidada võimalikku kaldale jõudmise teekonda. Kaasas peaks alati olema laetud akuga mobiil, et abi kutsuda.