Õhtulehe olümpiablogi

Ott Järvela | Trehvamised Brasiilia ja Nepaaliga 

Ott Järvela, Sotši, 9. veebruar 2014, 13:54
Brasiilia olümpiakoondise sissemarss Sotši talimängude avatseremoonial. Lippu kannab laske- ja murdmaasuusataja Jaqueline Mourao, kes võistelnud olümpial ka mägijalgrattasõidus.Foto: Robert F. Bukaty
Nagu Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach paar päeva enne 22. taliolümpiamängude algust märkis, on üritus suutnud vallutada senisest suurema tähelepanu.

Bachi sõnad olid: "Sotši olümpia on talispordi ajaloos märgilise tähtsusega – huvi sündmuse vastu on globaalne, mitte enam piirituletud riikidega, kus talispordiga tegeletakse. Sotšis osaleb 87 riiki, mis on talimängude rekord."

Samal teemal

Talimängude reeglites on kirjas, et selle kavva kuuluvad alad peavad toimuma kas lumel või jääl. Just seetõttu puudub reaalne põhi mitme kannatamatult suveolümpia ukse taga ootava spordiala avantüristlikul plaanil: okei, suvemängudele me ei mahu, aga lubage meid siis talimängudele, seal ju ruumi on!

Spordialade mõttes on piir seega konkreetselt ees, aga sportlaste osas mitte. Taliolümpiamängudele mahub tõesti sportlasi juurde (osalejaid on praegu ca neli korda vähem kui suveolümpial) ning mitmed ebatraditsioonilised talispordiriigid on kohal juba Sotšis.

Ning mitte enam tingimata näituseeksponaatidena nagu Keenia suusatajad Philip Boit ja Henry Bitok Nagano olümpial, vaid kohati ka täitsa korralike keskmikena. Paari eksootilise taliriigiga on olümpia esimeste päevade jooksul õnnestunud ka trehvata.

Brasiilia Pyeongchangis 2014 medalil?

Laupäeval meeste laskesuusatamiselt naastes juhtusin samasse köisraudtee gondlisse kahe brasiillasega, kellest üks nende olümpiakoondise arsti Carlos ja teine delegatsiooni assistent Pedro. Nad olid käinud Laura keskuses kaasa elamas oma murdmaa- ja laskesuusataja Jaqueline Mourao (võistleb oma viiendal olümpial ja kolmandal alal) võistlusele.

Kuuldes, et olen Eestist, läksid arst Carlose silmad särama: "Käisin paari aasta eest Tallinnas. Väga ilus linn. Olin seal juunis ja päike ei loojunudki!" Pedro tegi seepeale suured silmad ja lubas kindlasti Eestit külastada.

Brasiilia delegatsioon oli mulle avatseremoonial silma jäänud oma suuruse poolest – kolonnis ei marssinud mõned, vaid ikka kümned inimesed. "Sotšis võistleb meilt 13 sportlast seitsmel spordialal – mäesuusatamine, murdmaasuusatamine, laskesuusatamine, bobimeeskond ja –naiskond, iluuisutamine, vigursuusatamine ja lumelauasõit," raporteeris Pedro.

"Looduslikku lund Brasiilias ei ole, sest mägesid meil pole ja piisavalt lõunasse riigipiir ei ulatu. Küll aga on meil üks suur kuppelhall, kus saab kunstlumel suusaalasid harjutada. Medališansse meil Sotšis ei ole, aga äkki nelja aasta pärast juba on," lisas brasiillane.

Carlose ja Pedroga sai vahetatud ka olümpiamärke – siinkirjutaja kaelapaela küljes ilutseb nüüd järgmise olümpia korraldajamaa märk.

Philip Boiti vaimu hoiab üleval Nepaali suusamees

Veelgi eksootilisem oli aga neljapäeval murdmaa- ja laskesuusatajate olümpiaküla külastades nähtu. Ei, ma ei pea silmas välibasseinis kõigile soovijatele poseerinud bikiinides tütarlast Oksanat, vaid seda, kui mulle sammus vastu vanem mees, kel peas müts, mille peal Nepaali lipp.

Kahest teineteise peale asetatud kolmnurgast koosneva lipu tunneb kaugelt ära ja seetõttu jõudsin reageerida: "Nepaali suusavõistkond, tõsiselt või?". Mees naeratas, noogutas ja ütles: "Jah!".

Hiljem sukeldusin olümpiainfosüsteemi ja tuvastasin, et Nepaali esindab taliolümpial 44aastane murdmaasuusataja Dachhiri Sherpa, kes ütles mängude eel: "Suure tõenäosusega jään olümpial viimaseks." Seega pole kadunud ka Philip Boiti vaim. Ning olümpia selle olemasolust küll midagi ei kaota, ikka võidab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee