Eesti uudised

Täheteadlaste töö kannab vilja: 150 000 valgusaastat justkui kiviviske kaugusel (1)

Karoliina Vasli, 7. veebruar 2014 07:00
KAUGE JÄÄDVUSTUS: Kes meist poleks öösiti tähistaevast vaadanud. Ent säärast vaatepilti tavasilmaga ei tunnista -- täheparve NGC 1818 nägemiseks on vaja teleskoopi, mis tiirleb Maast 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel. Edaspidi keskendub teleskoop iga üksiku tähe lähemale ümbrusele. Foto: Euroopa Kosmoseagentuur
Tartu Observatooriumi teadurid võivad rõõmustada, sest nende osalusel ehitatud teleskoop Gaia on edukalt alustanud kosmoserännakut. Seda tõestab foto kaugest täheparvest NGC 1818.

Pildile jäänud täheparv asub Linnutee kaasgalaktikas Suures Magalh?esi pilves. Kui Gaia ise tiirleb orbiidil Maast umbes 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel, siis pildistatud täheparv on Tartu Observatooriumi vanemteaduri Indrek Kolka sõnutsi umbes 150 000 valgusaasta kaugusel. Võrdluseks võib tuua, et Päikese kaugus Maast on 8,3 valgusminutit. Kuult jõuab valgus maale 1,28 sekundiga.

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) teatas eile, et Gaiat timmitakse praegu parima fookuse suunas. Antud pilt on üks peenhäälestamiseks mõeldud katsetest. Plaanis on mõõta umbes ühe protsendi Linnutee tähtede asukohti ja liikumist. Protsent võib tunduda napp, aga see tähendab miljardit tähte. Tohutust andmehulgast saadetakse Maale analüüsimiseks üksnes see osa, mis kajastab Gaia vaatesuunas leitud iga tähe lähimat ümbrust.

Viie tööaasta jooksul vaatleb Gaia iga tähte miljardist keskmiselt 70 korda. Lõpuks ületab Gaia arhiivi maht miljon gigabaiti, mis mahuks umbkaudu 200 000 DVDle. Kogu projekti eesmärk on vastata küsimustele Linnutee tekke ja arengu kohta.

ESA eestvedamisel ehitatud Gaia startis mullu 19. detsembril ja lõpetab oma töö 2018. aasta lõpus. Protsessi juures lööb kaasa üle 400 teadlase kogu Euroopast. Nende hulgas ka Tartu Observatooriumi teadurid. Gaia ettevalmistustöödega liituti juba tosina aasta eest ja siiani on abistatud tarkvara loomisel. "Ka praegusel käivitusperioodil on plaanis kasutada meie poolt pakutud testobjekte aparatuuri tegeliku seisundi hindamiseks," märgib Indrek Kolka.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee