Andrus Veerpalu Torino olümpiakullaga. (MATI HIIS)

Töötan juba kolmandat päeva Sotšši olümpial, kuid mälus tiirutavad pildikesed kaheksa aasta tagustelt Torino mängudelt, mis kujunesid eestlastele üliedukateks. 

Eks inimene olegi üks veider olevus, kes üritab kogu aeg mingeid seoseid otsida või paralleele tõmmata. 2006. aastal sõitsin vahetult enne Torino olümpiat Davosi, kus murdmaasuusatajad Andrus Veerpalu ja Jaak Mae andsid vormile viimast lihvi. 

Tavapäraselt väikese jutuga Veerpalu poetas pärast viimast aktiivset treeningut lause, mida tegelikult ootas kogu Eesti: „Ma arvan, et olümpiavõidu kaitsmine on võimalik!"
Viis päeva hiljem tegi Veerpalu sõnad teoks ja Mae sõitis kolmandat olümpiat järjest esikuuikusse. Kristina Šmigun–Vähi triumfeeris Torinos kaks korda. See oli eestlastele uskumatult saavutusterohke taliolümpia, mis ei pruugi enam kunagi korduda. 

Praegu on olukord risti vastupidine: medalit ei paista isegi kahurväebinokliga, esikümne potentsiaali leidub täieliku õnnestumise ja õnnejumalanna soosingu korral ehk kahel–kolmel sportlasel. Siinkohal peab taas kasutama suusatreener Mati Alaveri retoorikat ja ütlema, et Sotššis tuleb kõikide meie võistlejate puhul säilitada mõõdukas optimism. 

Küll aga ei tahaks nõustuda üha laiemalt levima hakanud arvamusega, et esimest korda olümpiaõhkkonda nuusutavatel (noortel) sportlastel, keda Eesti tiimis on üle 50 protsendi, tuleb eelkõige hankida väärtuslikke kogemusi järgmisteks olümpiateks.
Kindlasti ei tasu meedial kellelegi pärssivat kohustustekoormat turjale upitada, ometi on elu näidanud, et esimene olümpia võibki parimaks jääda. Ses mõttes on parim näide suusasprinter Anti Saarepuu. 

Torino mängudel tuli ta 22aastaselt kaheksandaks ja toona esitas Alaver ilusa visiooni, kuhu tema õpilane võiks jõuda. Paraku kukkus Saarepuu neli talve hiljem Vancouveris juba kvalifikatsioonis ja piirdus 42. kohaga. Sotšši ei lubanud tal pürgida terviseprobleemid. 2018. aasta olümpiale jõudmine ning seal suurte tegude tegemine on lüüriliselt väljendudes poeedi unistus. 

Jaga artiklit

1 kommentaar

K
küsimus  /   16:12, 6. veebr 2014
kas meie delegatsiooni liikmete peale viltu ka vaadatakse seoses Torino olümpiaga?

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis