Eesti uudised

KOHTUTÄITURI OHVER: maksetega pole mul muret, aga ta arestis konto (163)

Teet Teder, 6. veebruar 2014 07:00
Foto: Caro / Alamy
Kohtutäituritel on võim võtta igaühe pangakontolt nii palju raha kui tarvis. Aga kui see on võetud valelt kontolt, peab asjasse mittepuutuv inimene tõestama nädalaid, vahel isegi kuid, et ta ei ole kaamel.

"Nordea panga konto on mul ainult maja laenu maksmiseks. Tean täpselt, palju seal raha on. Suur oli aga minu üllatus, kui sinna sisse logides avastasin, et konto on miinuses. Konto väljavõttel ilutseb 16. jaanuari peal märge ARREST 37470 ning broneeringusse on panga poolt pandud summa 73,64 eurot. Absoluutselt muud infot netipangast välja ei loe. Et kellele raha läks või miks see üldse maha võeti," räägib Virgo, kuidas arusaamatusest on kohtutäitur kogu tema konto miinusesse tõmmanud.

Raha sai tagasi, selgust mitte

Pangast pisut aru pärinud, sai Virgo teada, et summa on ära võtnud kohtutäitur Urmas Tärno, aga miks, seda pank ei tea ja midagi teha ei saa, sest täiturite võimu vastu pank ei saavat.

"Ma pole ühtegi tähitud kirja saanud, samuti pole ka ühtegi teist võlanõuet saanud. Ma pole kunagi ühelegi täiturile võlgu jäänud," kinnitab Virgo.

Pärast Tärno numbrile helistamist ja mitmetele ametnikele suunamisi kohtutäituri kontoris ning pangaga suhtlemist sai Virgo viimaks vabanduse.

"Igatahes lõpuks kõlas umbes selline vabandus, et jah eksisime, saadame panka kirjaja raha vabastatakse. Kui tahtsin uurida, miks see raha siis ikkagi maha läks, visati jällegi toru hargile," kirjeldab Virgo, et lõplikku selgust, kuidas ta kohtutäituri hammaste vahele sattus, ei saanudki.

Kohtutäitur: pole seotud

Täitur ei soostu Virgo kontolt raha arestimist selgitama. "Ei tea, ei tunne sellist inimest," ütleb Urmas Tärno Virgo kohta.

Olete oma tööga seoses tema Nordea kontolt arestinud 16. jaanuaril ühe summa. Hiljem selgus, et tegu on eksitusega ja Virgo sai oma raha tagasi. Selgusetuks jäi, millest seesugused eksitused tekkida võivad?

"Ja mina arestisin? On teil mingeid andmeid selle kohta? Minul ei ole neid andmeid, äkki saaks mulle ka need andmed anda."

Milliseid andmeid silmas peate?

"Et olen arestinud."

Kas teil endal ei ole andmeid? Kas te nime järgi ei saa vaadata?

"Ma saan kõike vaadata. Aga neid andmeid ei olegi olemas üldse."

Anname Tärnole uuesti kaebaja ees- ja perekonnanime.

"Mis ma teen nende andmetega praegu?"

Selgitage, kuidas on juhtunud selline eksitus?

"Sellise eksitusega ei ole kohtutäituril mingit puudet. Nii lihtne ongi. Ongi selgitus. Mitte mingit puudet ei oma kohtutäitur Urmas Tärno sellega."

Ometi raha võeti maha ju?

"Võeti maha? Selge. Isegi seda ei tea, et maha võeti see raha. Aga ütleme, et ju siis võeti, midagi teha pole, eks siis on. Aga kirjutage, aga ärge soostuge kirjutamast minu lauset, vastasel juhul ma pean kohtusse minema sellega."

Tärno jääbki selgitama, et temal kokkupuudet Virgo asjaga ei ole ja leht ei tohi teda sellega seostada. Küsime otse – kas te ei ole võtnud Virgo kontolt raha?

"Ma ei tea seda. Sest mul on täitevmenetluse seaduse kohustus. Ja punkt kaks, ma olen teile öelnud, ma ei oma mitte mingit puutumust selle asjaga."

Nii lõpeb telefonivestlus Tärnoga.

Nordea pank ei saa juhtumit konfidentsiaalsuse tõttu kommenteerida.

"Kui nüüd karmima nurga alt sellele juhtumile vaadata, siis põhimõtteliselt omistati minult raha, mis hiljem küsimise peale küll tagastati, aga kui ma poleks märganud oma kontolt maha minevat raha, siis oleksingi sellest lihtsalt ilma jäänud. Siit tekib ka küsimus, et kui palju võib olla veel selliseid isikuid, kellelt kohtutäiturid oma väga suure võimu tõttu on kas ekslikult või meelega raha maha võtnud?" küsib Virgo.

Õhtuleheni jõudis mitu juhtumit, kus inimesed ütlesid, et kohtutäiturite võetud raha nad ei hakanudki tagasi nõudma. Ühelt inimeselt võeti 59 eurot, sest ta sai bussijänesena trahvi. Mis sest, et samal ajal viibis mees töölähetuses Pekingis. Teiselt inimeselt võttis kohtutäitur 1,80 eurot.

Samal teemal

07.02.2018
Legendaarne kohtutäitur Urmas Tärno kaotas töö
20.05.2017
Kõrvuni võlgades kohtutäitur soovib, et võlausaldajad unustaksid suurema osa tema võlast
06.01.2014
Kui ise ei küsi, raha tagasi ei saa