Õhtulehe olümpiablogi

Ott Järvela | Taliolümpia näitab suvemängudele eeskuju 

Ott Järvela, Moskva lennujaam, 4. veebruar 2014, 12:54
Rahvusvahelise Olümpiakomitte president Thomas Bach tahab seisvat vett segada ja (suve)olümpia programmi mitmekesistada. ALEXANDER NEMENOV
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach teatas esmaspäeval suure uhkusega, et taliolümpia on viimase paarikümne aastaga oma positsiooni tugevdanud. "Huvi sündmuse vastu on globaalne, mitte enam piiritletud riikidega, kus talispordiga tegeletakse," sõnas Bach.

Millega on taliolümpia suutnud võita uut publikut? Totaalse muutumisega, kusjuures suveolümpia-aastast irdumine (1992. aasta Albertville'i olümpiale järgnesid Lillehammeri mängud juba 1994. aastal, et edaspidi jaguks igale olümpia rohkem tähelepanu) on neist väikseim.

Samal teemal

Võtmeks on revolutsioon võistlusprogrammis. Kui Albertville'is jagati välja 57 medalikomplekti 12 spordialal, siis Sotšis leiavad 15 alal omaniku 98 kuld-, hõbe- ja pronksmedalit. Lisandunud on lumelauasõit, skeleton ja curling, enamike teiste alade programmi aga kas täiendatud või kaasajastatud.

Taliolümpia on olnud silmapaistvalt paindlik – 1998. aastal olümpiadebüüdi teinud lumelauasõidus jagatakse Sotšis välja juba 10 kuldmedalit. Sama arv ka vigursuusatamses.

Erakordselt tiheda programmiga suvemängudel on mõeldamatu, et mõni spordiala suudaks olümpiast olümpiasse oma võistlusalade arvu kasvatada, aga talimängudel on see vägagi võimalik – Sotšis on kavas 12 võistlusala rohkem kui nelja aaasta eest Vancouveris.

Tulemus: kui lumelauasõidus ja vigursuusatamises jagatakse kokku välja 20 medalit, siis suveolümpia kavva kuulub ainsa ekstreem- ja/või tänavaspordi sugemetega alana BMXi kross, mistõttu on taliolümpia suvemängudest märgatavalt kaasaegsem.

Ning Bachi järgmised uhkustavad laused – "Sotšis osaleb 87 riiki, mis on talimängude rekord. Teleülekandeid tehakse kenam kui 200 riiki umbes 75 000 tunni ulatuses – mõlemad numbrid on rekordid." – kinnitasid, et kaasaegsemat toodet on ROKil lihtsam telekompaniidele maha müüa.

"Mis meil sellest, kas olümpiat õnnestub müüa? Meil on vaja kaitsta traditsiooniliste alade traditsioone!?" hõikavad (olümpia)konservatiivid. Õige, traditsioonide lõhkumisse tuleb suhtuda ettevaatlikult, aga kogu ürituse elujõulisuse säilitamiseks on vaja aegajalt käituda otsustavalt.

Rahvusvaheline maadluselu oli omadega parajas ummikus, ent ROKi esialgne otsus nad olümpiaprogrammist välja arvata tõi kaasa vajalikud muudatused ning mobiliseeris terve maailma maadlusrahva. Tagantjärele võib öelda, et võitsid nii maadlus, ROK kui ka olümpia.

Mullu kevadel Jacques Rogge'i ametijärglaseks valitud Bach pole salanud, et tema silmis peavad olümpiamängud muutuma paindlikumaks ja mitmekesisemaks, et noori paremini kõnetada. Ennekõike puudutab see jutt just suveolümpiat, sest talimängud on seda niigi.

Tänasest neljapäevani peab Sotši kogunenud ROKi üldkogu debatti, mis keskendub Bachi sõnul kolmele suurele teemale – olümpiamängude ja –liikumise jätkusuutlikkus, tõsiseltvõetavus ja noorus.

"Otsuseid me kohe ei tee, vaid debati järel vormivad töögrupid mõttetöö tulemused ettepanekuteks, mis lähevad hääletusele 7.-9. detsembrini Monacos peetaval ROKi erakorralisel üldkogul. Seal paneme paika olümpialiikumise lähemate aastate tegevuskava," lausus Bach esmaspäeval.

Olümpialiikumist ootavad huvitavad ajad.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee