Eesti uudised

Kunstiteos eemaldati kaubamaja restorani seinalt ja viidi muuseumi 

Maarius Suviste, 4. veebruar 2014, 07:00
UNIKAALNE: Maalikunstnik Elmar Kitse 1965. aastal valminud seinapannoo on unikaalne ja seda on nimetatud suurejooneliseks kuivmaalitehnika näiteks.  Margus Ansu (Postimees)
Eile teisaldati Tartu vana kaubamaja kunagise restorani Tarvas seina kaunistanud unikaalne pannoo Eesti Rahva Muuseumi. Seinalt eemaldatud kunstiteos jõudis uude koju pakituna.

Tartu Tarbijate Kooperatiiv otsustas Tartu vanas kaubamajas asunud legendaarse restorani Tarvas seina kaunistanud ajalooliselt olulise seinapannoo annetada Eesti Rahva Muuseumile, kus see alates eilsest leidiski uue ja väärika kodu.

Maalikunstnik Elmar Kitse 1965. aastal valminud ning restorani Tarvas seina ehtinud sgrafiitotehnikas pannoo on unikaalne ning muuseumi teatel väärib säärasena säilitamist ka tulevastele põlvedele. Kärgtellisseinale krohvipinda "sisse kraabitud" teost on nimetatud suurejooneliseks kuivmaalitehnika näiteks. Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakonna juhataja Hilkka Hiiopi ja ASi Haspo väljatöötatud pannoo eemaldamise ja konserveerimise meetod läks korda: taiese seinalt eemaldamine õnnestus ning üheksasse kassetti pakituna sõidutati see uude koju.

Tartu Tarbijate Kooperatiiv toetab Eesti kaubandus- ja restoraniajaloo talletamist ning algatab peatselt koostöös ERMiga ­mälestuste ja materjalide kogumise.

Tartu vana kaubamaja sulges uksed eelmise aasta lõpul. Eile anti hoone lammutajatele üle ning peatselt Taaralinna südames 1966. aastal avatud kaubanduskeskuse maja enam pole. Selle asemel tuleb uus kõrge ehitis, kust ei puudu kaubanduspinnad, bürooruumid jms.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee