Raha

Ärimees Mõis: ettevõtjad võiksid rohkem makse maksta! (59)

Toimetas Kristin Aasma, 3. veebruar 2014 14:39
Jüri Mõis Foto: Liis Treimann / Postimees
„Astmeline tulumaks toimib äraspidiselt Eestis juba praegu. Töötaja maksab 57 protsenti makse, ettevõtja vaid 26 protsenti," ütles ärimees Jüri Mõis möödunud nädalal Tallinna linna ja Keskerakonna korraldatud majanduskonverentsil.

Mõisa sõnul on töötajate ja ettevõtluse maksustamine Eestis hoopis erinev, kirjutab Pealinn. „Eestis on loosung: ühetaolised maksu. Äkki tuleks selles suunas ka liikuda?" märkis Mõis.

Samal teemal

„Häbi tunnistada, aga mina olen alati öelnud, et miks te ettevõtjaid nii vähe maksustate. Töötaja maksab ju tulumaksu, sotsiaalmaksu, ravikindlustusmaksu – kokku 57 protsenti. Ettevõtja maksab oma marginaalsed maksud ära – 26 protsenti koos luksusmaksuga – ja muid muresid tal pole," rääkis ärimees. "Kogu maksuseadus tuleks kompleksselt ette võtta ja suundumus peaks olema see, et ettevõtja ja töötaja maksustamine võrdsustada. Praegu on see üle kahe korra ettevõtja kasuks. Räägitakse, et vaja on astmelist tulumaksu. Astmeline tulumaks on ammu olemas, ainult valepidi – ettevõtja kasuks ja töötaja kahjuks!"

Mõisa sõnul peab Eesti leidma ühiskonnasisese solidaarsuse, et jagada loodud uut väärtust võimalikult paljude ühiskonnaliikmete vahel, et kõigi talent saaks välja areneda. „Paljudel puudub selleks praegu materiaalne võimalus."

Mõis käis välja mõtte, kuidas talentidele Eestis häid võimalusi pakkuda.

„Meil on 20 aastat majanduse üks põhipostulaat olnud, et majanduskasvuks on vaja head investeerimiskeskkonda," seletas Mõis. „Enam ei ole nii, raha ei otsusta enam midagi, jõukus ja rahvaarv hakkavad kasvama siis, kui me loome talentide jaoks salliva keskkonna. Kuidas talendid siia tuleksid? Talendid armastavad vabadust, nad ei tunne riigi- ega keelepiire. Euroopa Liidu ja Venemaa vaheline viisavabadus oleks Eestile jube hea, see lõhuks idapoolse piiri ära ja meeldiks talentidele."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee