Õpetajablogi

Õpetaja blogi: vähem virisemist ja rohkem tegutsemist (8)

Hille Kõrgesaar, 4. veebruar 2014 11:07
Hille KõrgesaarFoto: ALDO LUUD
Olen arvamusel, et inimene on oma mõtete vili. Mõtted on need, millesse erinevatel ajaetappidel uskunud oleme. Mõnede veendumuste ja tõekspidamisteni oleme jõudnud loogiliste mõtiskluste teel, tuginedes olemasolevatele kogemustele. Meie alateadvus on loodud ühtaegu teiste inimeste kaasabil ja meie endi vahetul osavõtul sisenduste või veenmiste teel.

Eks lapsepõlves sisendasid vanemad meile omi tarku ja ajakohaseid mõtteid. Laps ikka usaldab täiskasvanuid ja talletab vanemate poolt öeldu endasse. Seejärel aga on sõbrad, õpetajad ja lähedased, kes loovad meis mõtteharusid. Need aga talletuvad alateadvusse ja vallanduvad mingi emotsiooni ajel.

Samal teemal

Olgem tähelepanelikud, milliseid sõnu endast välja paiskate. Kui keel on rikas selliste väljendite kaudu nagu "Ma hakkan lihtsalt hulluks minema", "Ma enam ei jõua", "Kõik on nii vastik ja valus" ja muud sellised väljendid, siis tasuks aeg maha võtta ja vaadata endasse.

Milliseid mõtteid te kasutate? Need mõtted väljendavad teie suhtumist millessegi, kellessegi. Ja kui teie mõtted on üdini negatiivsed, siis oleks viimane hetk muuta oma suhtumist. Selle muutudes muutub ka ümbritsev maailm ilusamaks ja täiuslikumaks.

Ei saa oodata, et ümbritsev muutuks, vaja on mõelda, mida ma saan ise ära teha enda jaoks, et ma tunneksin end hästi. Mõttel on meeletu jõud ja selle jõuga panete end liikuma, tegutsema ja elama. Ainuüksi vegeteerides heaolu ei saavuta.

Kahjuks on vihkamine üsna sage eneseväljendusviis. Vihkamise puhul inimesed loobivad valimatult sõnu nagu prahti laiali. Võimalik, et see leevendab enesetunnet, kuid tegelikult kasvatab viha veelgi. Vihkamine tuleneb upsakusest.

See on soov seada oma tunded, kõlblus, õiglus ja korralikkus kõrgemale kõigest muust. "Mul on õigus ja vabadus seda öelda ja kõik see, mida ütlen, on õige".

Ent kõrgelt on valus kukkuda.

Ja üldse, miks te arvate, et just teie maailmavaade on tõeline ja ainuõige? Teie maailmavaade on kõigest üks mitmest miljardist vaatepunktist tegelikkusele. Kuid iga vaatepunkt on ära teeninud austuse, mitte ainult teie oma. Muidugi ei saa tolereerida kurjust ega vägivalda. Aga kust see tuleb? Ikka endi seest.

Maailm on tegelikult harmooniline ja õiglane. Ainult inimesed teevad selle oma mustade mõtetega räpaseks. Igaüks loob oma maailma ise. Me oleme ju mõtlevad, täiskasvanud inimesed. Meie mõtetest sünnivad teod. Viimased teostuvad meie maailmas ja seostuvad järglastes. Meil on valikud.

On kummaline, et me tahame muuta ümbritsevat maailma ja inimesi, aga mitte iseennast. Küll nurisetakse alatihti, et see on halb ja too on halb, aga enda sisse ei vaadata. Soovitan korjata üles oma positiivsed mõtted ja tegutseda. Kõik sõltub meist endist. Me ise oleme oma teejuhid.

On aeg mõista, et mitte keegi ei ole kellelegi midagi võlgu ja kui tahate kelleltki midagi saada, muutke oma mõtlemist, suhtumist ja käitumist. Kõik, mis meil on, see on meie endi mõtete ja tegevuse tulem. Kõik negatiivsed mõtted vajavad vallapäästmist positiivsema poole.

Soovitan kõigil iseendas üks korralik suurpuhastus teha ja siis vaadata maailma. Ei taha sellega öelda, et ole vait ja ära virise, ent selle asemel, et teiste eludes tuhnida, anonüümselt kommenteerida ja halvustavaid kommentaare lisada, tahaks küsida, kust tuleb teil see aeg ja soov?

Mis sina arvad, kallis lugeja, kas virisemist on liiga palju ja on see põhjendatud? Mida sa ise saaksid ära teha, et elu parem oleks?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee