TULD JA TÕRVA: «Geneetilised kommunistid,» ägestus Kristiina Ojuland teatriinimeste peale, kui Teater NO99 soovitas Ojulandil parteinimeks panna Totu Kuul. Foto: Arno Saar
Teet Teder 3. veebruar 2014 07:00
Kristiina Ojulandi vastasseis Teatriga NO99 parteinime kasutamise pärast jätkub: laupäeval soovitas teater uuele erakonnale oma lavastuse nime "Totu kuul", mispeale Ojuland nimetas oma Facebooki-lehel teatriseltskonda geneetilisteks kommunistideks.

Teatri NO99 dramaturg Eero Epner kirjutas teatri kodulehel, miks nad ei saa Kristiina Ojulandil lubada oma uuele parteile Ühtse Eesti nime kaaperdamist. Juhtumit ennast nimetas ta anekdoodiks ja farsiks. "Kristiina Ojuland põhjendas reedeses Kuku raadio saates Ühtse Eesti nime valimist mitu korda sellega, et see oli meeldinud "ju nii paljudele"," kirjutab Epner muu hulgas ja pakub loodavale parteile veel nimesid.

"Ja siin uuele erakonnale veel mõned väga head nimed, mis meeldivad paljudele. Coca-Cola. Nelson Mandela. Kirde sai. Miks mitte võtta mõni nendest? Või kui lavastuste nimed sobivad paremini, siis pakume oma repertuaarist nime, mis näib sobivat kõige paremini – "Totu kuul"." Sama päeva õhtul annab Ojuland Delfile intervjuu, milles ta teatri kriitikat kommenteerida ei taha. "Ma võiksin ju ka tuld ja tõrva pritsida, aga miks ma peaksin seda tegema? See poleks mõistlik," ütles Ojuland.

Samas nimetas eurosaadik laupäeva hilisõhtul oma Facebooki-lehel teatriseltskonda "geneetilisteks kommunistideks".

"Ausalt, hakkab kõrini saama geneetilistest kommunistidest ja nende sabarakkudest. Ma olen lapsest saati seisnud igat sorti oktoobri-, pioneeri- ja komsomolilaste vastu. Ja nüüd, vabas Eestis, pean ma taas seisma silmitsi kommunistide-koerajuhtidega, lõpetades geneetiliste kommunistidega teatriseltskonnast ja mujalt, kes püüavad end kultuuriinimeste sirmi alla paigutada. Ma tahaksin oma eluea jooksul näha lõpuks sellist Eestit, kus kommarite vari ei varjutaks inimesi, ei kultuuris ega poliitikas. Aitab juba sellest jamast! See viha ja vaenu õhutamine paaril viimasel päeval ei ole normaalne. Sarnaselt praegusele, pugesid ka enne II MS kommarid kultuurirahva maski taha, tehes väga palju halba. Ka täna püütakse sama teha. "

Ojulandi avaldust Eero Epner kommenteerima ei soostu: "Mis seal ikka kommenteerida."

Õhtulehele ütles Ojuland eile, et neljapäeval kirjutati alla Erakonna Ühtne Eesti asutamislepingule, aga nüüd võetakse aega erakonna nime korrigeerimiseks. "Muidugi teadsid kõik asutajad aastal 2010 toimunud suurlavastust "Ühtse Eesti Suurkogu" Teatrilt NO99. Samas, kes meist ei teaks näiteks kaubamärgi Tere all müüdavat piima? Kas selle teadmise tõttu jätab teist keegi tuttavale tere ütlemata?" usub Ojuland, et juriidiline õigus nime kasutada on parteil igati olemas.