Maailm

Euroopa ilm on hukas (7)

Tõnis Erilaid, 3. veebruar 2014 07:00
KUMMIKUD HOTELLIST: Turistid ei lasknud end Veneetsia tulvaveest kohutada ja pildistasid vapralt Püha Markuse väljakul. Hotellidel on alati kummikuid varuks. Agaramad aga ostsid linna poed moekatest oranžidest kummisaabastest tühjaks. Foto: AFP / Scanpix
Itaalia vaevleb üleujutuste ja tormituulte käes. Sitsiilias hukkus ema silme all seitsmeaastane tüdruk koos kahe naissugulasega, sest tormituul kandis nende auto teelt jõkke.

Ema ise jõudis autost välja rabelda, kuid lapse päästmiseks ei suutnud enam midagi teha. Teinegi auto kukkus tulvavees jõkke, kuid selles olnud inimesed päästeti kopteriga.

Samal teemal

Vihm on veetaseme Roomas Tiberi ja Toscanas Arno jões ohtlikult kõrgele kergitanud. Rooma äärelinnas sõidavad päästjad paatidega tänavail ja korjavad üles hättasattunud inimesi. Paljudes kohtades on tohutut kahju teinud mudalaviinid. San Miniato linnakeses tuli tulvavee eest evakueerida tuhatkond inimest, Ponsaccos Pisa lähedal on arvata 1600 inimest maha jätnud oma korterid madalamatel majakorrustel.

Ka Veneetsia on üle ujutatud. Mõõtmised näitavad, et laguunis on vesi tõusnud 104 cm üle nullpunkti ja kolmandik linnast, kaasa arvatud turistide lemmikpaik Püha Markuse väljak, on vee all.

Dolomiitide mäestikku saadeti sõjaväeüksused teid lumest puhastama. Seal on aga temperatuur tõusmas ja kardetakse laviine.

Paduvihm ja tuul vaibuvad Itaalias ilmaennustuse kohaselt alles homme.

Mitmemeetrised hanged Serbias

Serbias on lumi sulgenud maanteid ja katkestanud raudteeühenduse Ungari, Horvaatia ja Rumeeniaga. Päästemeeskonnad on maanteedelt ära toonud tuhatkond inimest, kes seal lumetormis autodega lõksu jäid, ja kümneid inimesi kahest lumevangis rongist. 28 meetrit sekundis puhuv tuul on lume kuhjanud meetritekõrgustesse hangedesse ning kopterite rakendamine päästetöödel on raskendatud.

Pehme talv muutus karmiks päevapealt. Kui Belgradis paiskas tuul mängeldes ümber kruusalastis praami, pandi laevaliiklus Doonaul seisma. Ilmaga on hädas ka Bulgaaria ja Rumeenia elanikud. Mitukümmend küla on jäänud elektrita.

Lääne-Prantsusmaal Langoiranis uputavad veemassid viinamarjavälju. Üleujutusoht ähvardab veel vähemalt kümmet maakonda. Atlandi rannikul on välja kuulatatud hädaolukord, sest tohutud lained kipuvad oma teelt minema uhtuma kõike, mida liigutada annab, ja paiskavad paate randa.

Ka suur osa Inglismaast ja Walesist maadleb endiselt üleujutustega. BBC teatel päästeti eile Cornwallis kopteriga kuus prantslasest ja portugallasest kalurit, kelle laevuke sai lainetes vigastada. Aberdeeni maakonnas kadus jäljetult öösel õngitsema läinud kalamees. Eile hommikul käivitati küll suurotsing, kuid tulemusi see ei andnud. Ilmajaama teatel sajab täna maha 20 mm vihma, kuid suurem oht on veel ees: homme jõuab Atlandilt kohale tugev torm koos paduvihmaga ja vallutab kolmapäeva öösel suurema osa Suurbritanniast. Riigi eri paikkondades on antud üle 400 üleujutushoiatuse.

Austrias sadas kohati üleöö maha kahemeetrine lumekiht.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee