Kristiina OjulandFoto: Peeter Langovits / Postimees
Toimetas Kristin Aasma 2. veebruar 2014 13:43
Uue erakonna loomisraskustega maadlev poliitik Kristiina Ojuland on oma pahameele välja valanud teatritegelastele, kes keelasid kaubamärgi „Ühtne Eesti" kasutamise erakonna nimena. Teater NO99 põhjendas keeldu, et nimi "Ühtne Eesti" sümboliseeris nende etenduses vägivalda kõigi suhtes, kes ei ole "ühtsed". Ojuland nimetab parteiloojate hoo pidurdajaid „geneetilisteks kommunistideks ja nende sabarakkudeks", kes „püüavad end kultuuriinimeste sirmi alla paigutada".

„Ausalt, hakkab kõrini saama geneetilistest kommunistidest ja nende sabarakkudest," kirjutab Ojuland Facebooki lehel [tekstis kirjavead parandatud – toim]. „Ma olen lapsest saati seisnud igatsorti oktoobri-, pioneeri- ja komsomolilaste vastu. Ja nüüd, vabas Eestis, pean ma taas seisma silmitsi kommunistide-koerajuhtidega, lõpetades geneetiliste kommunistidega teatriseltskonnast ja mujalt, kes püüavad end kultuuriinimeste sirmi alla paigutada.

Ma tahaksin oma eluea jooksul näha lõpuks sellist Eestit, kus kommarite vari ei varjutaks inimesi ei kultuuris ega poliitikas. Aitab juba sellest jamast. 

See viha ja vaenu õhutamine paaril viimasel päeval ei ole normaalne. Sarnaselt praegusele pugesid ka enne Teist Maailmasõda kommarid kultuurirahva maski taha, tehes väga palju halba. Ka täna püütakse sama teha. Ma olen sellele kategooriliselt vastu."

Teater NO99: miks mitte Coca-Cola, Kirde sai või Totu kuul?

Eile põhjendas teater NO99, miks teater ei saa „Ühtse Eesti" nime kaaperdamist lubada. Muu hulgas rõhutatakse avalduses, et nimi "Ühtne Eesti" sümboliseeris teatritükis samasugust võimujanu, teisitimõtlemise mahasurumist ja agressiivsust nagu "Ühtne Venemaa". "Enamik Eesti inimesi teab, mida "Ühtne Venemaa" tähendab. Et endine välisminister ja praegune Euroopa Parlamendi saadik seda ei tea, paneb imestama. Veelgi rohkem paneks imestama ainult see, kui ta teaks," seisab NO99 kodulehel avaldatud teadaandes.

Samuti on teatri avalduses öeldud, et „Ühtse Eesti" nimi on vägivaldne ja fašistlik: „Temasse on programmeeritud sümboolne vägivald kõigi suhtes, kes ei ole "ühtsed" – aga ühtsed saab olla ainult siis, kui ollakse ühtsed "Ühtse Eestiga". Kes tahab olla mitteühtne ehk eristuda, see muutub "Ühtse Eesti" silmis paariaks. Jah. "Ühtne Eesti" nimi on fašistlik. Nii et: tulge mõistusele."

Teater tuletas ka meelde, et „Ühtne Eesti" ei olnud partei, vaid fiktsioon, mäng ja poliitiline umbluu. „Kas uued tulijad soovivad olla sama? Või soovivad olla – nagu Ojuland täna väljendas – need, kes midagi ka "reaalselt" ära teevad? Need, kes oleksid justkui meie ettevõtmise jätkajad päriselus," kirjutatakse avalduses.

„Kuid see tõlgendus on jabur. Uus erakond ei saa kuidagi jätkata seda, mida "Ühtne Eesti" alustas. Miks? Sest nad esindavad kahes väga olulises aspektis seda, mille vastu "Ühtne Eesti" oligi suunatud."

Teater pakkus loodavale erakonnale omapoolseid nimesid nagu näiteks Coca-Cola, Nelson Mandela, Kirde sai või siis Totu kuul. 

Teater NO99 teadaannet tervikuna saate lugeda SIIT.